Usuwanie metali ciężkich z wody

Metale ciężkie w wodzie - jak usuwać?

Edyta Siedlecki
09/01/2024
0

Chrom (VI), miedź, ołów, nikiel, rtęć, arsen, czy kadm to metale ciężkie, które w wyniku postępującego zanieczyszczenia środowiska mogą pojawiać się w wodzie przeznaczonej do celów bytowo-spożywczych. W przyrodzie zazwyczaj nie występują w stanie wolnym i choć praktycznie nie rozpuszczają się w wodzie, przedostają się niej w wyniku kwaśnych deszczy, albo ze ścieków przemysłowych. Czy można się skutecznie chronić się przed tym zagrożeniem? Jak uzdatniać wodę, aby wyeliminować z niej nawet śladowe ilości metali ciężkich? Sprawdźmy!

Dlaczego należy uważać na metale ciężkie w wodzie?

Metale ciężkie, szczególnie jeśli występują w wodzie, są zazwyczaj wysoce toksyczne zarówno dla ludzi, jaki i wszelkich organizmów wodnych. W tym kontekście największym zagrożeniem jest zatrucie przewlekłe występujące wtedy, gdy regularne przyjmowane są małe dawki danego pierwiastka. Po pewnym czasie taka “dieta” zaczyna się niestety przejawiać różnymi, mniej lub bardziej charakterystycznymi problemami zdrowotnymi, w zależności od rodzaju metalu. Znacznie rzadziej dochodzi natomiast do ostrego zatrucia, czyli spożycia jednorazowej dawki ze skutkiem natychmiastowym. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, ludzki i zwierzęcy organizm nie jest w stanie całkowicie wydalić tych pierwiastków, więc metale ciężkie akumulują się w jego tkankach i komórkach.

Zagrożenia wynikające z obecności metali ciężkich w wodzie

Trudno wymienić wszystkie potencjalne skutki zatrucia metalami ciężkimi. Wiadomo natomiast, że szczególnie narażone na ich działanie są dzieci i kobiety w ciąży. Warto natomiast pamiętać o najważniejszych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą spożywanie wody, w której wykryto nawet śladowe ilości metali ciężkich. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

  • Arsen - w wodach naturalnych ten metal może się pojawić w wyniku rozpuszczania składników skorupy ziemskiej, ale także jako wynik zanieczyszczenia spowodowanego przez ścieki przemysłowe pestycydy w rolnictwie. Kontakt z arsenem może powodować różne efekty zdrowotne, w tym dermatologiczne, kardiologiczne i onkologiczne. Dowiedz się więcej: Arsen w wodzie - skąd się bierze? Jak go usuwać?
  • Kadm - pierwiastek ten dostaje się do środowiska wraz ze ściekami i zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu (również pochodzenia antropogenicznego). To jednak nie wszystko, bowiem skażenie wody pitnej kadmem może również pochodzić z ocynkowanych rur, spawów i niektórych metalowych elementów uzbrojenia przewodów. Długotrwałe narażenie na działanie kadmu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, niedokrwistości i choroby nadciśnieniowej. Często stwierdza się także zanik i upośledzenie powonienia, zmiany patologiczne w układzie kostnym, bóle kończyn i kręgosłupa oraz znaczne trudności w chodzeniu.
  • Rtęć - w wodzie pochodzi przede wszystkim ze ścieków przemysłowych z zakładów produkcyjnych (farmaceutycznych, chemicznych, petrochemicznych, celulozowych, itp.) oraz ze spalania paliw płynnych i stałych. Rtęć i jej związki wyjątkowo łatwo przenikają przez łożysko, stanowiąc olbrzymie zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Rtęć nieorganiczna atakuje z kolei przede wszystkim nerki, natomiast rtęć w związkach organicznych oddziałuje głównie na centralny układ nerwowy. Przy długotrwałym narażeniu na rtęć metaliczna pojawiają się takie objawy jak: zmiany zachowania i osobowości, zwiększona pobudliwość, utrata pamięci, bezsenność.
  • Ołów - może pochodzić z wymywania gruntu zawierającego związki tego metalu, ale także ze ścieków przemysłowych. Co istotne, ołów może się także dostawać do wody na skutek korozji rur ołowianych lub zbiorników pokrytych farbami zawierającymi związki ołowiu. Warto pamiętać, że niektóre starsze budynki nadal korzystają z instalacji zawierających ten toksyczny metal. Ołów znajduje się również w spalinach samochodowych. Pierwiastek te jest toksyczny przede wszystkim dla ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Upośledza też metabolizm wapnia, a długotrwałe narażenie na ten metal wywołuje chorobę zwaną ołowicą. Więcej dowiesz się z artykułu: Ołów - czy może występować w wodzie? Czy jest groźny?
  • Miedź - chociaż pełni w ludzki organizmie ważną funkcję (m.in. zapobiega chorobom układu krążenia, osteoporozie oraz infekcjom), to jej kumulacja może być jest bez wątpienia szkodliwa. Źródłem miedzi w wodach powierzchniowych są zazwyczaj ścieki z zakładów metalurgicznych i maszynowych. Do zwiększenia stężenia tego metalu mogą się też przyczyniać miedziane przewody wodociągowe mające kontakt z woda o właściwościach korozyjnych. Większe dawki miedzi mogą wywoływać nudności i wymioty, a finalnie prowadzą do uszkodzenia wątroby i ostrego podrażnienia żołądka.
  • Nikiel - w wodzie może się pojawić w wyniku zanieczyszczenia ściekami przemysłowymi (z sektora metalurgicznego oraz z galwanizerni) lub też w efekcie przenikania metalu z armatury wodociągowej. Przy podwyższonych stężeniach wywołuje przede wszystkim uszkodzenia wątroby i może wykazywać działanie kancerogenne. Nikiel jest również bardzo silnym alergenem. Uczulenie na ten metal stwierdza się u ok. 17 proc. dorosłych i 8 proc. dzieci, przez co zajmuje jedną z najwyższych pozycji na liście popularnych alergenów.
  • Chrom sześciowartościowy - to najbardziej toksyczna postać tego pierwiastka. Jest on używany w wielu procesach przemysłowych i to właśnie one mogą być źródłem zanieczyszczeń. Chrom VI to silna trucizna, która w krótkim czasie może doprowadzić do uszkodzenia narządów, układu oddechowego, skóry i wątroby.

Jak usuwać metale ciężkie z wody?

Zastanawiasz się jak wyeliminować zagrożenie metalami ciężkimi w wodzie w domu? Na rynku dostępne są różne, relatywnie proste rozwiązania, przy czym wybór konkretnego systemu uzdatniania wody zależy nie tylko od jej składu fizykochemicznego, lecz także od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. W prywatnym gospodarstwie domowym sprawdzi się zarówno filtr kuchenny, jak i centralna stacja uzdatniania wody.

W obu przypadkach filtracja może też bazować na węglu aktywnym. To doskonały adsorbent, który usuwa wiele toksycznych zanieczyszczeń, a jednocześnie wspaniale poprawia parametry organoleptyczne wody. Więcej o właściwościach węgla aktywnego można znaleźć w artykule: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny.

Oczyszczanie wody w kuchni

Odpowiednio dobrany filtr kuchenny to najlepszy sposób, aby uzyskać czystą i świeżą wodę spożywczą. W tym kontekście rewelacyjnie działa połączenie węgla aktywnego i odwróconej osmozy. Co więcej, membrana osmotyczna, charakteryzująca się dużą dokładnością filtracji, usuwa nie tylko metale ciężkie, ale też bakterie, wirusy, farmaceutyki i pestycydy.

W kwestii wyboru konkretnego modelu filtra kuchennego, wiele zależy od osobistych preferencji użytkowników. Aby zachować pełną higienę procesu oczyszczania wody, warto sięgnąć po system odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS DP SANIC z powłoką bakteriostatyczną. Z kolei Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir zapewni prozdrowotną wodę alkaliczną wzbogaconą w wolny wodór o właściwościach antyoksydacyjnych. Do kuchni, w której liczy się każdy centymetr powierzchni, najlepiej z kolei wybrać system odwróconej osmozy Ecoperla Revo bez zbiornika magazynującego wodę.

Oczyszczanie wody w całym domu

Aby uzyskać czystą wodę w całym domu, należy zamontować centralną stację uzdatniania wody. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku kolumna węglowa. Duża powierzchnia filtracyjna i odpowiednio długi czas kontaktu wody ze złożem pozwalają osiągnąć najlepsze efekty. Warto też zwrócić uwagę na to, że kolumny węglowe nie wymagają stosowania regeneratu (wystarczy płukanie wodą), dlatego uchodzą za urządzenia ekonomiczne w użytkowaniu i przyjazne dla środowiska naturalnego.

W tej grupie urządzeń na rynku wyróżnia się kolumna węglowa Ecoperla Carbotower dostępna aktualnie w trzech rozmiarach do wyboru, a także w wersji z głowicą mechaniczną lub automatyczną. 

Jeśli dodatkowo woda w instalacji charakteryzuje się wysokim stopniem twardości, warto połączyć kolumnę węglową ze zmiękczaczem wody. O takim rozwiązaniu można przeczytać więcej w artykule: Zmiękczacz wody i węgiel aktywny - dlaczego to niezastąpiony duet? Przykładem zmiękczacza wody z węglem aktywnym jest model Ecoperla Hero. Woda z instalacji płynie najpierw przez warstwę węgla aktywnego, który wstępnie ją oczyszcza, a potem trafia na żywicę jonowymienną, gdzie zachodzi zmiękczanie wody.

Metale ciężkie w wodzie - zapomnij o problemie

Zanieczyszczenie wody to postępujący problem współczesnej cywilizacji. Można z nim na szczęście walczyć wielotorowo i na różnych frontach. W warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem jest montaż filtra kuchennego lub instalacja centralnej stacji uzdatniania wody. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy pewność, że woda w kranie jest czysta i zdrowa - bez pozostałości metali ciężkich czy innych toksyn. Jeśli nie wiesz, jaki system filtracji sprawdzi się najlepiej w Twoim domu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie - dopasowane do parametrów surowej wody, warunków lokalowych oraz wielkości budżetu.

Komentarze

Postów nie znaleziono