występowanie ołowiu w wodzie - czy to zagrożenie dla zdrowia?

Ołów - czy może występować w wodzie? Czy jest groźny?

Magda Lewicka
09/11/2021
3

Jak wiemy, woda nie jest czystym H2O i może kryć w sobie wiele składników. Jedne z nich będą pomocne i dobre, jak minerały. Inne mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Do tej grupy można zaliczyć między innymi azotany. A co z ołowiem? Czy ołów występuje w wodzie? Czy jego obecność stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Na łamach bloga pisaliśmy już o różnych zanieczyszczeniach, a wśród nich o żelazie (Dlaczego żelazo w wodzie to problem?), manganie (Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?), azotanach (Szokujące fakty o azotanach w wodzie), a nawet bakteriach, na przykład z grupy E.coli (Bakterie E.coli w wodzie - co musisz wiedzieć?). Dziś będzie o nieco mniej rozgłoszonym zanieczyszczeniu, które może znaleźć się w wodzie użytkowej – o ołowiu. Jest to substancja uznawana za toksyczną, stanowiąca realne zagrożenie dla zdrowia.

Podstawowe informacje o ołowiu

Ołów jest substancją znaną już w starożytnym Rzymie. Jego negatywne działanie zostało stwierdzone w tamtych czasach. Tej neurotoksynie przyjrzano się bliżej i podjęto kroki prawne związane z jej występowaniem dopiero w XX wieku. W tym czasie o ołowiu zrobiło się naprawdę głośno i rozpoczęto walkę z minimalizacją tej substancji w wielu rzeczach codziennego użytku, jak choćby farby czy benzyna. Przeprowadzane badania wykazały, że ołów jest największym zagrożeniem dla człowieka, jeśli przyjmuje się go wraz z wodą pitną. Do tego jest to jeden z najczęściej występujących w wodzie metali ciężkich. Naukowcy oceniają ołów na równie niebezpieczny dla zdrowia co pestycydy.

Źródła ołowiu w wodzie

Ołów obecny w wodzie może mieć kilka przyczyn pochodzenia. Do najczęstszych należą nawozy sztuczne, pozostałości z przemysłu, a także oleje i wycieki przedostające się z transportu drogowego. Ołów w wodzie może być też pochodzenia naturalnego. Jego podwyższone stężenia mogą wiązać się z wymywaniem gruntów bogatych w tą substancję. Ołów pochodzi ze spalin samochodowych.

Największy problem stanowi jednak przedostawanie się ołowiu do wody z sektora przemysłowego. Sposoby mogą być różne. Zaskakującym jest fakt, że dzieje się tak między innymi za sprawą opadów atmosferycznych. Takie pojawiają się między innymi na terenach położonych przy hutach metali kolorowych oraz innych zakładach powiązanych z tą specjalizacją. Ołów przedostaje się do wody także z powodu korozji rur wykonanych właśnie z tej substancji.

Ołowiane rury nadal stanowią spory problem. Walczą z nim nie tylko duże zakłady wodociągowe, ale i administracja w budynkach. W niektórych zarządcy nie przejmują się problemem i mimo, że w sieci miejskiej nie pojawiają się ołowiane rury, w bloku mieszkalnym lub domu jednorodzinnym już mogą. Jeśli nie zostaną wymienione, mogą stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo.

Ile ołowiu może być w wodzie?

Dopuszczalne stężenie ołowiu w wodzie może wynosić 0,01 do 0,025 mg/l. Zawartość ołowiu w wodzie można sprawdzić, zlecając profesjonalną analizę wody pod kątem fizykochemicznym. Badanie wody pokaże również inne wartości substancji zawartych w wodzie i pomoże w wykryciu potencjalnych problemów. Warto przeczytać więcej na ten temat: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Ołów nie tylko w wodzie!

Tak jak wspomnieliśmy już wyżej, ołów może występować nie tylko w wodzie, ale i w wielu produktach codziennego użytku. Pojawia się nie tylko w benzynie, spalinach samochodowych, farbach, ale również w produktach spożywczych i roślinach. Najwięcej ołowiu znajduje się w zielonych częściach roślin, produktach ukiszonych, może występować również w mięsie.

Jak ołów gromadzi się w organizmie?

Ołów dociera do narządów w dwojaki sposób. Może przedostawać się przez układ pokarmowy, jak też układ oddechowy. Najgorszym wydaje się być fakt, że nie jest wydalany z organizmu, a się w nim kumuluje. Jego oddziaływanie na organizm jest szczególnie silne w przypadku dzieci. Wynika to z faktu, że one przyswajają go znacznie lepiej z pożywienia i wody. Pozostaje on w większych stężeniach. Największe ilości ołowiu kumulują się w kościach, jednak oprócz tego może być obecny także we włosach, paznokciach i zębach. W tych miejscach nie jest w stanie ulegać rozkładowi. Gromadzi się więc w organizmie w coraz większych ilościach.

Skutki ołowiu dla ludzkiego zdrowia

Jednym z najbardziej znanych skutków kumulacji zbyt dużego stężenia ołowiu w organizmie jest ołowica. Wystąpienie tej choroby jest związane z ogromną skrajnością. Skutkiem występowania jest zmiana wyglądu skóry, zaburzenia związane z pracą układu nerwowego oraz nerek. Przez ołów wzrasta ryzyko pojawienia się nowotworów oraz wystąpienia problemów związanych z sercem. Ryzyko zawału znacznie wzrasta. Może pojawić się nadciśnienie, a obniżeniu ulec odporność organizmu. Zbyt wysokiemu stężeniu ołowiu w organizmie przypisuje się także powstawanie problemów z płodnością, powikłania podczas menopauzy oraz uszkodzenia związane z układem nerwowym.

W odniesieniu do dziecięcego organizmu, szkody są znacznie większe. Ołów może spowodować uszkodzenia mózgu i układu nerwowego. Widoczne mogą być problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. Ołów może być przyczyną spowolnienia wzrostu i problemów ze słuchem. Przypisuje się mu odpowiedzialność za napady padaczkowe i bóle głowy. W skrajnych przypadkach zbyt wysokie stężenia ołowiu w organizmie dziecka mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Na zatrucie ołowiem w największym stopniu narażone są osoby, które mają z nim regularnie do czynienia w różnych aspektach życia. W większości przypadków niechciane skutki odnotowuje się wśród osób pracujących w środowisku, w którym znajdują się duże stężenia ołowiu.

Jak usuwać ołów z wody?

Ołów z wody w swoim domu można usunąć na kilka sposobów. Dobrze sprawdzi się zarówno filtr kuchenny, jak i centralna stacja uzdatniania wody. Uzdatnianie powinno opierać się na węglu aktywnym. To doskonały adsorbent, który usunie z wody wiele zanieczyszczeń, w tym także te o działaniu toksycznym. O właściwościach węgla aktywnego możecie przeczytać w artykule: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny Węgiel aktywny jest w stanie poprawić smak, zapach i barwę wody, czyniąc ją idealną do picia.

Oczyszczanie wody z ołowiu w kuchni

Jeśli chcemy ochronić się przed występowaniem ołowiu w wodzie pitnej, rozwiązaniem może być właściwie dobrany filtr kuchenny. W tym przypadku świetnie sprawdzi się odwrócona osmoza! Połączenie membrany osmotycznej z wkładem z węglem aktywnym to skuteczny sposób na usunięcie wielu niepożądanych substancji z wody. Wśród nich znajdują się nie tylko ołów, ale i inne metale ciężkie, bakterie, wirusy, pestycydy, substancje toksyczne.

Jaką dokładnie odwróconą osmozę wybrać? Tutaj jest szerokie pole do popisu. Wszystko zależy od naszych preferencji. Jeśli chcemy, aby proces oczyszczania wody był w pełni higieniczny, dobrą propozycją będzie odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS DP SANIC z powłoką bakteriostatyczną. Dla tych, którzy pragną nawadniać się woda najwyższej jakości, o właściwościach prozdrowotnych, można zaproponować odwróconą osmozę Ecoperla Rosa.

Osoby, które nie mają zbyt wiele miejsca w kuchni i marzą o nowoczesnym rozwiązaniu proponujemy Ecoperla Revo. Woda jest uzdatniana bardzo szybko, bez wykorystania zbiornika na magazynowanie. To bardzo estetyczne i wygodne w obsłudze urządzenie może zachwycić niejednego gościa!

Oczyszczanie wody z ołowiu na cały dom

Wodę możemy chcieć oczyszczać w całym domu. W takim wypadku niezastąpionym rozwiązaniem będzie kolumna węglowa. Duża ilość węgla aktywnego wewnątrz butli ciśnieniowej to właściwa powierzchnia filtracyjna i odpowiednio długi czas kontaktu wody ze złożem, aby osiągnąć jak najlepsze efekty w oczyszczaniu wody. Kolumny węglowe to bardzo ekonomiczne i ekologiczne urządzenia. Nie wymagają zastosowania regenerantu. Wystarczy jedynie przepłukać je wodą.

Reprezentantem tej grupy urządzeń w naszym sklepie internetowym jest Ecoperla Carbotower. To kolumna węglowa dostępna w trzech rozmiarach do wyboru. Istnieje możliwość zakupu z głowicą mechaniczną lub automatyczną. Jeśli w domu dodatkowo dokucza twardość wody, warto połączyć kolumnę węglową ze zmiękczaczem wody. O takim duecie przeczytacie więcej w artykule: Zmiękczacz wody i węgiel aktywny - dlaczego to niezastąpiony duet?

Urządzeniem zawierającym w sobie węgiel aktywny jest także kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. On również poradzi sobie z ołowiem obecnym w wodzie. Wewnątrz Ecoperla Hero znajdują się dwie warstwy złoża. Pierwszą z nich stanowi właśnie węgiel aktywny, który wstępnie oczyszcza wodę. Następnie woda trafia na żywicę jonowymienną, na której jest zmiękczana. Zobaczcie jak wygląda takie urządzenie:

Ołów w wodzie szkodzi

Warto wiedzieć o możliwości wystąpienia ołowiu w wodzie oraz skutkach, do jakich może doprowadzić spożywanie wody bogatej w ten związek. Założenie filtra kuchennego bądź centralnej stacji uzdatniania wody zażegna nie tylko ten problem, ale poprawi także komfort codziennego życia w wielu aspektach!

Komentarze

Hmm, mamy w miarę miękką wodę ze studni, która jest bardzo głęboka, ale chyba ponowię badania. Jestem ciekaw, czy woda jest nadal czysta. Trzeba pomyśleć o filtrze do wody pitnej
Intensywnie namawiam męża na kolumnę węglową. Moja siostra ma od kilku tygodni razem ze zmiękczaczem i jest zachwycona...
Im częściej zaglądam na Waszego bloga, tym bardziej się cieszę, że zdecydowałam się na osmozę. Mojej mamie też muszę zafundować!