Przemysłowe stacje uzdatniania wody - co należy wiedzieć?

Przemysłowe stacje uzdatniania wody - co należy wiedzieć?

Magda Lewicka
10/09/2019
3

Woda jest surowcem, bez którego nie można by było obejść się w codziennym życiu. Jest ważna nie tylko w przypadku użytkowników indywidualnych, ale też całych przedsiębiorstw. Niezależnie od sektora, pełni w zakładach nawet kilka funkcji jednocześnie w różnych stanach skupienia. Po co uzdatniać wodę w przemyśle? Jakie przemysłowe filtry do wody są do wyboru? W jaki sposób dobiera się przemysłową stację uzdatniania wody do konkretnego przeznaczenia?

Dlaczego uzdatnianie wody często jest konieczne?

Woda jest wykorzystywana na ogromną skalę praktycznie w każdym sektorze przemysłowym. Jest niezbędna w przemyśle: spożywczym, farmaceutycznym, szklarskim, chemicznym, elektronicznym, włókienniczym. Jej rola jest nieoceniona w: rolnictwie, ogrodnictwie, laboratoriach, pralniach, ale i elektrociepłowniach czy elektrowniach.

W każdym z wymienionych sektorów odgrywa jednak nieco inną rolę. Może być stosowana jako woda pitna, procesowa lub kotłowa. W wielu przypadkach wykorzystuje się ją do obiegów chłodniczych, płukania lub chłodzenia.

Różne zastosowania wiążą się ze zróżnicowanymi wymaganiami, co do właściwości wody. W niektórych przypadkach potrzebna jest woda o jakości znacznie wyższej, niż woda użytkowana do celów spożywczych. Tylko dzięki przestrzeganiu wymagań cały proces produkcyjny oraz stan techniczny maszyn można utrzymać w dobrej kondycji.

Pochodzenie wody kluczowe do doboru metody uzdatniania

Przy doborze odpowiedniej metody uzdatniania wody, a w późniejszym etapie przemysłowej stacji uzdatniania wody, niebagatelne znaczenie ma źródło jej pochodzenia.

W przypadku wody wodociągowej najczęściej bierze się pod uwagę jedynie stopień twardości wody. Przy licznych zastosowaniach jego redukcja jest niezbędna w celu zapobiegania gromadzeniu się osadu.

Przy wodzie pochodzącej z prywatnego ujęcia należy wziąć pod uwagę cały szereg właściwości. Ważna jest nie tylko twardość wody, ale też stężenie żelaza, manganu i czystość pod względem mikrobiologicznym. W celu poznania dokładnych parametrów wody niezbędne jest zlecenie kompleksowej analizy wody.

Uzyskanie wody odpowiedniej jakości, niezależnie od źródła jej pochodzenia, jest możliwe za sprawą doboru odpowiedniej techniki uzdatniania wody. W procesie, którego rezultatem ma być uzyskanie oczekiwanych parametrów wody, stosuje się przemysłowe filtry do wody oraz kondycjonowanie wody za pomocą dopasowanych do indywidualnego przypadku środków chemicznych.

Przemysłowe stacje uzdatniania wody - co jest do wyboru?

W zależności od rezultatów uzdatniania wody, jakie są potrzebne do uzyskania, stosuje się procesy filtracji takie jak: filtracja mechaniczna, zmiękczanie wody, odżelazianie wody, odmanganianie wody, wymiana jonowa, usuwanie chloru, substancji lotnych, dezynfekcja wody, demineralizacja. 

Dodatkowo zdarza się, że potrzebna jest również korekta chemiczna. W tym celu stosowane są środki chemiczne o odpowiednim typie i stężeniu. Chodzi tu na przykład o środki obniżające właściwości korozyjne wody.

Oto przegląd najczęściej stosowanych przemysłowych stacji uzdatniania wody.

Filtracja mechaniczna w przemyśle

Jedną z najczęściej stosowanych metod uzdatniania wody w przemyśle jest filtracja mechaniczna. W tym procesie woda jest oczyszczana z cząstek zanieczyszczeń stałych. Zazwyczaj jest to proces wstępnego uzdatniania wody lub kończący pozostałe etapy.

Filtracja mechaniczna jest często stosowana jako ochrona pozostałych urządzeń filtracyjnych oraz całej instalacji przed drobinami sedymentacyjnymi.

Przemysłowe zmiękczacze wody

Przemysłowe zmiękczacze wody są wykorzystywane do redukcji stopnia twardości wody, a tym samym niwelacji problemów z kamieniem kotłowym. Dzięki temu przemysłowe urządzenia mające styczność z wodą są utrzymane w dobrym stanie technicznym, wydajność zostaje zachowana, a możliwość wystąpienia awarii znacznie ograniczona.

Centralne zmiękczacze wody przeznaczone do zastosowań przemysłowych są szczególnie wydajne i skuteczne nawet przy dużym zużyciu wody. Do redukcji stopnia twardości wody zazwyczaj stosowane są wysokiej klasy złoża jonowymienne. Regeneracja złóż przebiega z udziałem roztworu soli.

Przemysłowe zmiękczacze wody są szczególnie często wykorzystywane w instalacjach grzewczych, obiegach chłodniczych, przy maszynach parowych.

W zakładach, które mają duże zapotrzebowanie na zmiękczoną wodę wykorzystuje się przemysłowe stacje uzdatniania wody złożone z kilku zmiękczaczy wody, działających w układzie alternującym bądź równoległym.

Przemysłowa odwrócona osmoza

Przemysłowe stacje odwróconej osmozy są najlepszą drogą do uzyskania niebywale czystej wody. Wykorzystuje się je przy potrzebie demineralizacji. Na drodze oczyszczania usuwanych jest nawet do 99% zanieczyszczeń organicznych, nieorganicznych, metali ciężkich, niektórych typów bakterii oraz wirusów.

Membrana osmotyczna działająca w danym systemie jest dobierana na podstawie parametrów wody surowej oraz wymogów procesów produkcyjnych.

Przemysłowa odwrócona osmoza znajduje swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym. Urządzenia tego typu są również wykorzystywane w celu demineralizacji oraz odsalania wody morskiej.

Przemysłowe odżelaziacze i odmanganiacze

W przypadku wody czerpanej z własnego ujęcia bardzo często koniecznością jest zastosowanie przemysłowej stacji uzdatniania wody do redukcji stężenia żelaza i manganu. Centralne przemysłowe odżelaziacze i odmanganiacze są przystosowane do ciągłej pracy przy wysokim poborze dobowym. Odżelazianie i odmanganianie wody może odbywać się z udziałem wstępnego procesu napowietrzania lub bez niego.

Zastosowanie odżelaziania i odmanganiania ze wstępnym napowietrzaniem wody niesie ze sobą kilka znaczących zalet. Przede wszystkim do działania nie potrzeba dozowania żadnych dodatkowych środków chemicznych. Napowietrzanie przyspiesza proces wytrącania się żelaza i manganu z wody. Ponadto istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia bakterii żelazowych, przez to, że woda jest bardziej nasycona tlenem.

Wstępne napowietrzanie jest związane również z redukcją stężenia dwutlenku węgla oraz nieznaczną korektą pH. W procesie filtracji stosowane są wysokiej jakości, trwałe złoża katalityczne, na których zatrzymywane jest żelazo i mangan.

Alternatywą metody odżelaziania i odmanganiania wymagających wstępnego napowietrzania jest zastosowanie urządzeń ze złożami katalitycznymi wymagającymi regeneracji za pośrednictwem nadmanganianu potasu. Materiał jest przystosowany zarówno do utleniania, jak i filtracji wody.

Przemysłowe lampy UV

W przemyśle coraz większą popularnością cieszą się lampy UV. To doskonały sposób fizycznej dezynfekcji wody za pośrednictwem promieniowania ultrafioletowego. Zastosowanie przemysłowych lamp bakteriobójczych jest doskonałą metodą na zabezpieczenie wody przed występowaniem mikroorganizmów. Przy tym promieniowanie UV nie ma wpływu na właściwości organoleptyczne.

Dezynfekcja za pomocą przemysłowych lamp UV jest w stanie się sprawdzić pod warunkiem, że w wodzie nie występują zawiesiny i cząstki koloidalne.

Jak dobrać przemysłową stację uzdatniania wody?

Przede wszystkim należy zacząć od konsultacji problemu i potrzeby poprawy jakości wody ze specjalistą w tej dziedzinie. Dobieranie przemysłowych stacji uzdatniania wody na własną rękę nie jest wskazane, ani tym bardziej polecane ze względu na niskie prawdopodobieństwo samodzielnego wyboru optymalnej opcji.

Przy tworzeniu przemysłowych stacji uzdatniania wody bardzo istotne jest kompleksowe podejście do tematu już na etapie wizji lokalnej. Istotne informacje zapewnia nie tylko szczegółowy wywiad, wyniki analizy wody, ale również wiedza na temat przestrzeni przeznaczonej pod montaż.

Kluczowy jest właściwy dobór technologii. Tym zajmują się inżynierowie z firmy Klarsan. Istotną kwestią są nie tylko informacje teoretyczne, ale również (w razie wystąpienia takiej konieczności) przeprowadzenie testów obciążeniowych. To właśnie one pozwalają na optymalny dobór złóż filtracyjnych i zapewnienie oczekiwanych efektów.

W procesie doboru przemysłowej stacji uzdatniania wody specjaliści powinni uwzględnić kwestie wymaganej wydajności filtracji wody w danym obiekcie oraz warunki w nim panujące. Niekiedy kłopotem okazuje się niewielka przestrzeń na instalację w już funkcjonującym zakładzie.

Co po montażu przemysłowej stacji uzdatniania wody?

Współpraca między zakładem przemysłowym zlecającym inwestycję, a wykonawcą przemysłowej stacji uzdatniania wody nie powinna jednak kończyć się na etapie instalacji. Równie istotna jest odpowiednia kontrola, regularne serwisowanie, a jeśli wystąpi taka konieczność, także uzupełnianie regeneratów, etc.

Takie działania posprzedażowe świadczy właśnie firma Klarsan. Inwestorzy w każdej chwili mogą zwrócić się z prośbą o poradę, serwis, a nawet przeszkolenie pracowników do obsługi zainstalowanych przemysłowych stacji uzdatniania wody.

Dobra inwestycja w wodę

Przy doborze odpowiedniej przemysłowej stacji uzdatniania wody liczy się nie tylko wybór właściwej metody filtracji, ale również uwzględnienie zapotrzebowania na wodę oraz warunków panujących w danym zakładzie. Z tego właśnie powodu tak istotne jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmy, która pomoże kompleksowo i zapewni projekt dający satysfakcjonujące rezultaty.

Komentarze

Mój znajomy ma swoją myjnię samochodową i wiem, że właśnie szukał firmy, które kompleksowo uzdatni mu wodę. Woda musi być dobrej jakości, żeby myjnia była efektywna. Podrzucę mu na pewno namiary ;P
Nie wiem czy duże stacje uzdatniające można porównać do przemysłowej filtracji. Mieszkam z rodziną w dużym domu, w którym mieszka również rodzina mojej siostry. Zużycie wody dla 8 osób jest spore, więc gdy kupowaliśmy zmiękczacz, wybraliśmy duży model z 60 litrami złoża - według mnie sprawdziłby się też do celów przemysłowych. Dzięki temu, że mamy tak dużą stację zmiękczającą, oszczędziliśmy sporo pieniędzy, bo koszty podzieliliśmy na pół. Opłaca się, a korzyści takie same jakbyśmy kupili dwa kompaktowe urządzenia.
Potrzebowałem przemysłowego systemu filtracji mechanicznej wraz z lampą UV. W takich sytuacjach warto zaufać firmie, która ma w tym doświadczenie, tzn. wykonuje sama specjalne przemysłowe stacje uzdatniania, ponieważ daje ona gwarancję, że wszystko będzie działać jak należy. Drugą sprawą jest to, że w takich sytuacjach nie należy oszczędzać na takich systemach. Tak jak tu zostało dobrze podkreślone, trzeba wszystko dopracować do perfekcji, warto inwestować.