filtry do wody deszczowej - szeroki wybór produktów

Jaki filtr do deszczówki wybrać? Jak uzdatniać wodę deszczową?

Magda Lewicka
21/06/2022
0

Gromadzenie wody deszczowej to ostatnimi czasy gorący temat. W naszym sklepie internetowym właśnie pojawiła się nowość dedykowana takim potrzebom! Filtr do wody deszczowej może zdziałać cuda i zapewnić odpowiednią jakość deszczówki nie tylko do nawadniania ogrodu, ale i do instalacji sanitarnej! Zobacz, na jaki filtr do deszczówki się zdecydować.

Woda deszczowa - o tym się mówi!

Nie ma co ukrywać, że grono osób zainteresowanych gromadzeniem wody deszczowej stale rośnie. Na rynku można zaobserwować coraz większą ilość systemów gromadzenia deszczówki o różnorodnym kształcie i sposobie funkcjonowania. Temat jest na tyle interesujący, a zastosowanie deszczówki daje tyle zalet, że sami poświęciliśmy temu dwa artykuły: Woda deszczowa - w jaki sposób ją oczyszczać?, Zalety gromadzenia wody deszczowej, czyli dlaczego warto?

Jeśli myślimy o deszczówce, do głowy najczęściej przychodzą nam obrazy beczki ustawionej pod rynną, z której brało się wiaderkiem wodę do podlewania ogrodu. Obecnie są sposoby znacznie bardziej nowoczesne, na większą skalę, pozwalające w pełni wykorzystywać możliwości tego rodzaju wody. Dostępne są specjalne systemy ze zbiornikami wkopywanymi pod ziemię, które dostarczają wodę na instalację sanitarną. Dzięki temu wodę można wykorzystać między innymi do spłukiwania toalety czy też prania.

Filtracja wody deszczowej to konieczność!

Oczyszczanie wody deszczowej jest koniecznością. Musimy pamiętać, że przez rynny, wraz z wodą deszczową spływa wiele zanieczyszczeń, które wcześniej znajdowały się na dachu. To duże cząstki jak liście, patyki, gałązki, kora drzew, ale oprócz tego rdza, piasek, pyłki, owady, drobnoustroje i wiele innych. Bardziej zaawansowane systemy gromadzenia wody deszczowej mają wbudowane filtry mechaniczne do wyłapywania większych zanieczyszczeń, jednak najczęściej potrzebna jest woda uzdatniona nieco dokładniej.

Drobne cząstki sedymentacyjne płyną wraz z wodą i często zatrzymują się wewnątrz instalacji czy urządzeniach korzystających z takiej wody. Mogą zmniejszać światło rur, powodować przytkania, nieprawidłowe działanie, prowadzić do awarii. Często prowadzą do zmniejszenia przepływu. Ogólnie rzecz biorąc, przyczyniają się do potrzeby przeprowadzenia serwisu oraz poniesienia wydatków. Z tego powodu lepiej ich unikać. O problemach z zanieczyszczeniami mechanicznymi było także w artykule: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Drugą kwestią są mikroorganizmy. One również przedostają się wraz z deszczówką do instalacji. Mogą tam pozostawać, rozmnażać się. Często stanowią pożywkę dla innych drobnoustrojów, a efektem jest wtórne skażenie wody. To problem bardzo poważny, zagrażający zdrowiu. O bakteriach było między innymi w artykule: Rodzaje bakterii występujących w wodzie - jak z nimi walczyć?

Jaki filtr do wody deszczowej?

Powyższe argumenty to najlepsze, co może przekonać o konieczności uzdatniania. Dokładne oczyszczenie wody przyniesie zabezpieczenie instalacji, przez które ma przepłynąć woda, brak zabrudzeń, jakie może spowodować, czy odkładania się cząstek stałych. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto zastosować do deszczówki filtry kilkustopniowe. Woda przepływa przez kilka etapów. Różnią się one w zależności od producenta oraz samego urządzenia. Najczęściej oprócz filtracji mechanicznej w zestawie można spotkać się z oczyszczaniem na węglu aktywnym bądź nawet z lampą UV. Poniżej dwie bardzo interesujące propozycje z zakresu filtrów do wody deszczowej.

Filtr do wody deszczowej Atlas Filtri Hydra Rainmaster

Filtr do wody deszczowej Atlas Filtri Hydra Rainmaster został wprost stworzony do oczyszczania wody deszczowej. To nowość od dobrze już znanego i cenionego włoskiego producenta. Widząc rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania służące deszczówce, zaproponował 3-stopniowy filtr z mechanizmem samoczyszczącym.

Pierwszy etap w filtrze do deszczówki Atlas Filtri Hydra Rainmaster stanowi filtr mechaniczny z wkładem siatkowym. To dobrze znana z kształtu i swoich innowacyjnych rozwiązań Atlas Filtri Hydra. Dokładność wkładu wynosi 90 mikronów, a jego właściwości można odzyskiwać wielokrotnie na drodze regeneracji. Proces samoczyszczenia uruchamia się po odkręceniu zaworu kulowego. Wtedy przepływ wsteczny wody wypłukuje wszelkie zanieczyszczenia zalegające we wkładzie do kanalizacji. To świetny sposób na oszczędności przy wymianie wkładów. Istnieje opcja zamontowania automatu do płukania. Wtedy system sam regularnie uruchamia cały proces. Właściciel nie musi się niczym martwić i o niczym pamiętać.

Nieco mniejsze zanieczyszczenia mechaniczne są usuwane na kolejnym etapie. Jest nim filtr mechaniczny z wkładem sznurkowym. Zatrzymuje cząstki do wielkości 25 mikronów. Ostatni etap stanowi wkład z węglem aktywnym. Tu woda jest jeszcze bardziej doczyszczana z drobinek mechanicznych, a oprócz tego uzyskuje właściwą barwę oraz zapach. Jest gotowa do pełnego użycia.

Oczywiście przy okazji prezentacji tego rozwiązania, nie sposób nie wspomnieć o bardzo dobrej jakości wszystkich komponentów. Wybrano trwałe i bezpieczne materiały, które są przystosowane do kontaktu z wodą pitną. Całość jest niezwykle solidna i prosta w montażu.

Dezynfekcja wody deszczowej

Przy kierowaniu wody deszczowej na instalację sanitarną należy szczególną uwagę zwrócić na problem mikroorganizmów w wodzie. Najlepiej jest się przed nimi zabezpieczyć. Regularne chlorowanie instalacji może nie być wystarczające. Z tego właśnie względu do systemu filtracji warto włączyć lampę bakteriobójczą. To doskonały i skuteczny sposób dezynfekcji fizycznej. Promienie UV szybko redukują z wody wszelkie drobnoustroje. Przy tym nie potrzeba żadnych środków regeneracyjnych, nie powstają produkty uboczne dezynfekcji. Wiele na ten temat można dowiedzieć się z artykułu: Plusy i minusy lampy UV. Czy warto ją mieć w domu?

Do wody deszczowej bardzo dobrze sprawdzi się lampa bakteriobójcza Cintropur TRIO-UV. To również propozycja trójetapowa. Na początku jest filtr mechaniczny, później filtr z węglem aktywnym. Tak oczyszczona woda jest dezynfekowana. Należy pamiętać, że filtracja mechaniczna to konieczność przed lampą bakteriobójczą. Cintropur TRIO-UV montuje się na instalacji, przez którą ma przepływać woda deszczowa. W produkcji wykorzystano trwałe, solidne komponenty, a całość jest bardzo wydajna i skuteczna.

Komentarze

Postów nie znaleziono