zmiękczanie wody w domu - jak uzdatniać wodę do niwelacji stopnia twardości wody

Jak zmiękczyć wodę w domu? Sposoby na mniejszy stopień twardości wody

Magda Lewicka
16/08/2021
4

Twarda woda potrafi spowodować liczne straty w gospodarstwie domowym. Jej występowanie to przede wszystkim spory osad, większe wydatki, duże zużycie detergentów i środków czystości, a także znacznie gorsza kondycja skóry i włosów. Jaki jest sposób na miękką wodę? Jak miękką wodę można osiągnąć we własnym domu? Jakie urządzenia do uzdatniania wody mamy do wyboru?

Skąd się bierze twarda woda?

Choć temat twardej wody był już na naszym blogu poruszany wielokrotnie, warto do niego powracać, choćby po to, aby uświadomić jak wielki jest to kłopot, ile strat potrafi spowodować oraz że jest całe mnóstwo powodów przemawiających za tym, aby z twardą wodą zacząć walczyć.

Czym właściwie jest twarda woda i skąd się bierze? O tym dokładnie dowiecie się z artykułu: Czy w Polsce woda jest twarda? Twardość wody jest cechą wody, wynikającą głównie z obecności jonów wapna i magnezu. W Polsce mamy najczęściej do czynienia z wodą średnio twardą bądź twardą. Kłopot może wystąpić wszędzie, niezależnie o jakim regionie mówimy. Może dotyczyć tak samo wody wodociągowej, jak i wody czerpanej z własnego ujęcia. Dokładne informacje na jej temat znajdziecie także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Skąd możesz wiedzieć, jak twarda woda płynie w kranie?

Stopień twardości wody najlepiej jest sprawdzić. Oczywiście, możemy to ocenić „na oko”. Wystarczy właściwie zajrzeć do wnętrza czajnika, by sprawdzić czy na dnie znajduje się warstwa kamiennego osadu. W dokładnej ocenie stopnia twardości wody pomocne mogą okazać się informacje dostępne na stronie lokalnych wodociągów. Mają one obowiązek publikowania informacji dotyczących parametrów dostarczanej odbiorcom wody. Innym sposobem może być przeprowadzenie testu twardości wody. Najbardziej precyzyjne w tej dziedzinie są kropelkowe testery twardości wody. Jak przeprowadzić taki test? Przeczytajcie: Zbadaj twardość wody w domowej instalacji

Wady twardej wody

Wykorzystanie twardej wody w codziennym życiu niesie ze sobą wiele minusów. Przede wszystkim jest to spory kłopot w przypadku wykorzystywania własnego kotła grzewczego. Twarda woda, a właściwie osad, jaki po sobie pozostawia, potrafią doprowadzić do spadków wydajności, mniejszego przepływu, awarii. Więcej o kamieniu kotłowym w artykule: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem

Twarda woda to także mniej estetyczne napoje i potrawy przygotowywane na bazie wody, utrudnione sprzątanie, poprzez kamienny osad, który się odkłada i jest ciężki do odczyszczenia, większe zużycie detergentów i środków piorących. Do tego dochodzą jeszcze problemy z przesuszoną skórą oraz kiepską kondycją włosów. Więcej informacji w artykule: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Zalety miękkiej wody

Miękka woda to woda o niskiej zawartości jonów wapnia i magnezu. Przeciwieństwo twardej wody, która nie pozostawia po sobie osadu, jest przyjazna dla skóry, włosów, a także w stosunku do urządzeń AGD. Mydła, środki czyszczące i detergenty bardzo dobrze się w niej rozpuszczają. Korzystając z niej można zapomnieć o problemach związanych z wydajnością instalacji, uciążliwym sprzątaniu. Pranie wreszcie będzie miękkie i pachnące. Więcej o plusach korzystania z miękkiej wody w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Najpopularniejsze sposoby osiągania miękkiej wody w domu

Oto sposoby, dzięki którym można uzyskać w domu miękką wodę. Najpopularniejszym i najbardziej skutecznym jest wymiana jonowa oraz procesy membranowe. Niestety, niekiedy nie ma możliwości ich zastosowania. Można sięgnąć po tak zwane „półśrodki”, które pomagają walczyć z twardą wodą miejscowo bądź jedynie niwelować skutki jej wykorzystywania.

Wymiana jonowa w zmiękczaczu wody

Jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania miękkiej wody jest zastosowanie urządzeń działających na bazie wymiany jonowej. To proces, w którym jony wapnia i magnezu są wymieniane na neutralne jony sodu na medium, jakie stanowi żywica jonowymienna. To proces charakteryzujący się ogromną skutecznością, przynoszący bardzo dobre efekty nawet przy wysokim stopniu twardości wody. Jak dokładnie przebiega proces wymiany jonowej? O tym w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Proces membranowy - odwrócona osmoza

Innym sposobem na niwelację stopnia twardości wody są techniki membranowe. Jedną z najpopularniejszych stanowi odwrócona osmoza. Membrana osmotyczna zatrzymuje zanieczyszczenia nawet o wielkości pojedynczych jonów. Dzięki temu woda charakteryzuje się nie tylko tym, że jest miękka. Nie ma też bakterii, wirusów, metali ciężkich, nie zawiera w sobie chloru oraz pochodnych, a także wielu innych substancji, mogących mieć negatywny wpływ na organizm bądź na właściwości wody. Odwrócona osmoza to filtr kuchenny, który należy zamontować pod zlewozmywakiem. Woda dostarczana jest dzięki dodatkowej wylewce montowanej w blacie. Więcej w artykule: Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu?

Filtry pralkowe i prysznicowe

To filtry, które najczęściej stosuje się w mieszkaniach, kiedy nie ma już innych możliwości związanych ze zmiękczaniem wody bądź przynajmniej pozbywaniem się z niej osadu. W filtrach pralkowych obecny jest polifosfat, który sprawia, że z wody nie wytrąca się osad. W taki sposób chronione są komponenty pralki, na których może odkładać się kamień i doprowadzać do awarii. W przypadku filtrów prysznicowych wewnątrz obecna jest mieszanka, która nieco niweluje stopień twardości wody i sprawia, ze substancje nie mają aż takiego wpływu na skórę – nie przesuszają jej, nie powodują jej gorszego stanu, nasilania uczulenia, etc.

Magnetyzery

Magnetyzey wody są urządzeniami, które działają punktowo. Założone na dany odcinek rur są w stanie sprawić, że nie będzie się na nim gromadził osad. Ich działanie opiera się na przekształcaniu jonów wapnia w kryształy wapnia, które są stabilne i nie doprowadzają do powstawania dużych osadów, które znacznie zmniejszają przepływ i wydajność. Powstałe kryształy są na tyle małe, że z łatwością redukuje się je wraz z przepływem wody. Nie mają zdolności przyczepiania się do powierzchni rur lub podgrzewaczy wody. Dzięki temu nie ma problemu z narastającym osadem.

Magnetyzer nie zawsze będzie działał w taki sposób, jak powinien. Jego efektywność może ulec obniżeniu. Jest to możliwe za sprawą dużej ilości jonów żelaza, krzemionki, chlorków, siarczanów, zbyt dużej zawartości całkowitej soli, niskiego pH, procesowi napowietrzania wody.

Co najlepiej wybrać?

Za najlepszy i najbardziej skuteczny sposób pozyskiwania miękkiej wody uznawane są zmiękczacze wody. To centralne urządzenia, które montuje się zaraz na wejściu wody do budynku. Dostarczają one wodę, która może być zmiękczona nawet całkowicie. Dzięki obecności bypassu poziom twardości można dopasować do własnych potrzeb. To doskonała i bardzo polecana ochrona kotłów grzewczych oraz innych urządzeń, do których zasilania potrzebna jest woda. Zmiękczacz wody najczęściej dobiera się na podstawie zużycia wody oraz stopnia twardości. Ważna jest też ilość osób mieszkających w domu.

Ekonomiczną propozycją z całą pewnością będzie Ecoperla Toro 24, natomiast do dużych gospodarstw domowych można spokojnie zaproponować jego większy odpowiednik – Ecoperla Toro 35. Niewiele kompaktowych zmiękczaczy wody posiada wewnątrz aż tyle złoża filtracyjnego. Dzięki obecności Ecoperla Perfect System koszty eksploatacji są maksymalnie niwelowane, oczywiście przy zachowaniu wydajności regeneracji i działania. Do tego system ten pomaga dbać o odpowiednią kondycję całego zmiękczacza wody. Jest to też świetne zabezpieczenie przed zbyt wczesną utratą żywotności przez żywicę jonowymienną.

Zmiękczaczami wody bogatymi w dodatkowe funkcje takie jak choćby dźwiękowy alarm poziomu soli, solankowanie proporcjonalne, suchy zbiornik solanki są kompaktowe zmiękczacze wody z serii Ecoperla Slimline. Pięć modeli do wyboru pozwala dokładnie dobrać wielkość odpowiednią do danego gospodarstwa domowego.

Jeśli potrzebny jest zmiękczacz wody o znacznie większej wydajności, dobrą propozycją będzie Ecoperla Softower. To dwuczęściowy zmiękczacz wody dostępny w trzech rozmiarach do wyboru. Jego atutem jest wysokiej jakości monosferyczna żywica jonowymienna. Komponenty pochodzą od najlepszych producentów, w tym od amerykańskiego pioniera w dziedzinie głowic sterujących – Clack. Nad prawidłową, wieloletnią pracą bez spadków wydajności czuwa Ecoperla Smart System.

Dla tych, którzy w domu nie dysponują zbyt dużą przestrzenią na montaż zmiękczacza wody bardzo dobrą propozycją będzie seria Ecoperla Vita Jeden z modeli to mały Ecoperla Vita 12, idealny do mieszkań, montażu pod blatem lub w zabudowie. Z kolei Ecoperla Vita 25 to propozycja dla nieco większych rodzin. Oba są wykonane z solidnych komponentów i dostępne w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Do wyboru jest jeszcze jedno bardzo ciekawe urządzenie. Jeśli zależy Ci nie tylko na zmiękczaniu wody, ale także na poprawie jej walorów organoleptycznych, dobrą propozycją będzie kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym! Takim produktem jest Ecoperla Hero. Posiada aż 40 litrów złoża, z czego pierwszą warstwę stanowi wysokiej klasy węgiel aktywny, natomiast drugą monosferyczna żywca jonowymienna. Ecoperla Hero zmiękcza wodę, poprawia jej smak, zapach, barwę, niweluje chlor oraz jego pochodne.

Jeśli natomiast chodzi o filtry kuchenne, do zmiękczania wody fantastycznie sprawdzi się system odwróconej osmozy taki jak Ecoperla Rosa. Membrana osmotyczna o wydajności 100 GPD niweluje wysoki stopień twardości wody, a do tego usuwa z niej: bakterie, wirusy, metale ciężkie, chlor, jego pochodne, pestycydy, związki organiczne, azotany oraz wszelkie niepożądane substancje, nawet te o wielkości pojedynczych jonów. Ecoperla Rosa daje możliwość pobierania wody w dwojaki sposób. Z jednej strony to doskonale oczyszczona woda, idealna do gotowania, napełniania drobnego AGD, przyrządzania odżywek, przemywania delikatnych powierzchni. Z drugiej strony Ecoperla Rosa zapewnia wodę o właściwościach prozdrowotnych. To woda bogata w magnez oraz wolny wodór, o właściwościach wody alkalicznej. Jej uzyskanie jest możliwe dzięki wkładowi rewitalizującemu Ecoperla Elixir.

Zmiękczona woda w domu - znajdź swój sposób!

Jest wiele sposobów na miękką wodę w domu. Dopasuj swój do swoich potrzeb i ciesz się wodą wysokiej jakości, komfortową w użytkowaniu. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze najlepszej opcji, skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy i znajdziemy właściwe rozwiązanie.

Komentarze

u mnie w mieszkaniu się ni dało zmiękczacza, więc mamy tylko osmozę. Jak będziemy szukać działki to tylko z wodą z wodociągu i od razu zmiękczacz :)
Już przy budowie domu zamontowalismy zmiękczacz i to była naprawdę bardzo dobra decyzja. Wode mamy z wodociągu, w kuchni pozostawiliśmy wodę niezmiękczoną z filtrem do picia. Polecam super rozwiązanie
O matko, też miałem przygodę z magnetyzerem :D Brakowało u nas miejsca na dużą stację. Jednak jak ten cudowny sprzęt poszedł do kosza, zdecydowałem się na mniejszy, 20litrowy kompaktowy zmiękczacz. Regeneruje się dosc często, ale tylko na taki wystraczyło mi miejsca. Przede wszystkim działa, w przeciwieństwie do magnetyzera :)
Pierwszym moim zakupem do walki z twarda woda był magnetyzer. No niestety pic na wode fotomontaż. Dopiero później doczytałem że nie jest to takie super jak mówią
Niedawno zamontowałem w domu zmiękczacz wody, dobierano mi go na podstawie mojej twardosci wody i zuzycia i jest super efekt - slimline cs