Twarda woda i żelazo wpływają na jakość prania

Jak woda do prania wpływa na wygląd twoich ubrań?

Edyta Siedlecki
03/10/2023
2

Twoje ubrania szybko tracą swoją pierwotną jakość chociaż bardzo przestrzegasz wskazówek prania umieszczonych na metkach? Kolory stają się wyblakłe, a plamy nie chcą schodzić? Białe tkaniny szarzeją lub zyskują nieestetyczny żółty odcień? A może nie odpowiada Ci zapach, który wydzielają ulubione koszulki zaraz po wyjęciu z pralki? To wiele różnych problemów, ale ich przyczyna jest zazwyczaj jedna - kiepska jakość wody. Co to oznacza w praktyce? Jak woda do prania wpływa na wygląd twoich ubrań? Czy można z tym coś zrobić?

Dlaczego woda niszczy tkaniny?

Płynąca z kranu woda, niezależnie od jej źródła, zawiera mnóstwo związków chemicznych o bardzo zróżnicowanych właściwościach. W kontekście kiepskich efektów prania i szybkiego niszczenia tkanin, największy problem stanowi zazwyczaj zbyt duże stężenie żelaza i manganu oraz nadmiar składników mineralnych odpowiadających za wysoki stopień twardości wody. Sprawdźmy, jak wymienione składniki wody niszczą twoje ubrania.

Żelazo i mangan w wodzie

Woda ze zbyt wysokim stężeniem żelaza i manganu stwarza ryzyko, że tkaniny zyskają szary lub nieestetyczny żółtawy odcień, a na dodatek pojawią się na nich rdzawe przebarwienia. To efekt reakcji zachodzącej pomiędzy żelazem a tlenem, w wyniku której na powierzchni ubrania powstają twarde i nierozpuszczalne osady.

Żelazo i mangan są kłopotliwe nie tylko w odniesieniu do jakości tkanin po praniu. Dowiedz się, dlaczego żelazo w wodzie to problem o większej skali. Przeczytaj również jakie są metody ekspertów na usuwanie żelaza i manganu z wody i sprawdź, co na ten temat mówi ekspertka polskiej marki Ecoperla.

Wysoki stopień twardości wody

Twarda woda to problem w większości polskich domów. Duże stężenie jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za wysoki stopień twardości wody jest przyczyną wielu niekorzystnych procesów, mających wpływ między innymi na efektywność prania i finalny wygląd oraz trwałość tkanin. Przeczytaj też: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem.

Piorąc swoje ubrania w twardej wodzie dość szybko zauważysz, że białe tkaniny szarzeją lub nabierają żółtego odcienia, tracąc w ten sposób swoją pierwotną barwę. W przypadku kolorowych lub ciemnych materiałów mogą pojawić się białe lub szare smugi, gdy na powierzchni włókien zaczynają osadzać się minerały. Choć na rynku są dostępne różnorodne preparaty odnawiające kolor, twarda woda powoduje nieodwracalne zmiany, których w żaden sposób nie można cofnąć.

Wytrącający się z wody osad, który pozostaje na ubraniach sprawia, że tkaniny stają się szorstkie i po prostu nieprzyjemne w dotyku. Materiał szybciej się przeciera i trudniej go prasować. To jednak nie wszystko.

Wysokie napięcie powierzchniowe wody będące skutkiem dużego stężenia jonów wapnia i magnezu obniża skuteczność działania klasycznych, dostępnych na rynku detergentów. Proszki do prania i płyny do płukania tkanin nie rozpuszczają się prawidłowo w twardej wodzie, gorzej się przez to pienią i nierównomiernie rozprowadzają po tkaninie. Finalnie, w celu uzyskania pożądanego efektu, trzeba ich dozować więcej niż jest to zalecane. W praktyce oznacza to:

  • Większe wydatki na detergenty
  • Większe zużycie wody do płukania
  • Gorsze efekty prania
  • Szybsze zużycie materiału

Kiedy stopień twardości wody jest bardzo wysoki, nie zaleca się stosowania proszków do prania w formie sypkiej. Granulki detergentu kiepsko się rozpuszczają, przez co resztki proszku pozostają na ubraniach, tworząc trudną do usunięcia warstwę osadu. Problem ten dotyczy szczególnie ciemnych i czarnych tkanin.

Jakość wody a żywotność pralki

Kiepski skład wody oznacza nie tylko mało efektywne pranie i szybsze niszczenia ubrań, ale też kłopoty z pralką.

Kamień kotłowy gromadzący się w instalacji oraz na podzespołach urządzenia mających kontakt z wodą stanowi spore zagrożenie. Twardy i trudny do usunięcia osad kumuluje się zazwyczaj w częściach grzewczych, gdzie woda ma wyższą temperaturę. I tutaj pojawia się problem. Długotrwałe korzystanie z takiej wody podczas użytkowania pralki prowadzi bowiem do przedwczesnej awarii urządzenia. Wiąże się to oczywiście z kosztowną wymianą części lub, w skrajnym przypadku, może oznaczać zakup nowej pralki. Osad zgromadzony w bębnie, na wewnętrznych ściankach węży i rur doprowadzających wodę może z kolei doprowadzić do zalania mieszkania.

Co więcej, wielu producentów sprzętu AGD zaznacza, że woda stosowana podczas pracy urządzenia powinna mieć odpowiednie parametry. Wysoki stopień twardości wody oraz obecność innych zanieczyszczeń, takich jak żelazo czy mangan mogą być przyczyną nieuznania reklamacji w przypadku awarii urządzenia. Koszty stosowania wody o niskiej jakości bywają zatem bardzo wysokie. Znacznie trudniej wycenić natomiast straty emocjonalne oraz mnóstwo straconego czasu.

Jak poprawić jakość wody w domu?

Poprawa jakości wody do celów bytowo-spożywczych niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści, dlatego odpowiednio dobrany system uzdatniania to w dzisiejszych czasach po prostu konieczność. Wśród rozwiązań dostępnych na rynku olbrzymią popularnością cieszą się praktyczne i bardzo skuteczne zmiękczacze wody oraz odżelaziacze wody i odmanganiacze. W przypadku niewielkich przekroczeń świetnie sprawdzają się stacje wielofunkcyjne. Czym charakteryzują się poszczególne urządzenia? Które warto wybrać, aby poprawić jakość wody w wodociągowej i studziennej?

Zmiękczacze wody

Kiedy głównym problemem jest twarda woda, wówczas wiele osób sięga po zmiękczacze wody. Urządzenia tego typu działają na zasadzie wymiany jonowej, o czym opowiada ekspertka polskiej marki Ecoperla. Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonym poniżej materiałem filmowym, który w posty sposób wyjaśnia wiele skomplikowanych kwestii.

Zmiękczacz wody, nawet jeśli wydaje się sporą inwestycją, w perspektywie czasu generuje mnóstwo oszczędności w porównaniu do użytkowania twardej wody. W tym zakresie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dlatego każdy znajdzie urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb, czy jakości surowej wody. Wybór konkretnego modelu jest uzależniony od kilku czynników. Jeśli priorytetem jest tania eksploatacja, doskonale sprawdzi się Ecoperla Toro. W przypadku mocno ograniczonej przestrzeni polecam z kolei Ecoperla Vita. Jeśli natomiast chcesz zmiękczać wodę, a przy okazji planujesz poprawić jej parametry organoleptyczne, wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie Ecoperla Hero. Na pierwszym miejscu liczy się u Ciebie wydajność? W takiej sytuacji koniecznie rozważ zakup dwuczęściowego zmiękczacza wody Ecoperla Softower.

Odżelaziacze wody

Żelazo (i towarzyszący mu mangan) w wysokim stężeniu występują zazwyczaj w wodzie studziennej. Jeśli przekroczenia są duże wówczas fachowcy polecają specjalistyczne urządzenia typu odżelaziacze wody. Największą popularnością cieszą się modele ze wstępnym napowietrzaniem wody. Na rynku dostępne są także odżelaziacze wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza, takie jak Ecoperla Oxytower oraz klasyczne urządzenia współpracujące z ocynkowanym zbiornikiem hydroforowym, wśród których największą popularnością cieszy się model Ecoperla Sanitower. Zapoznaj się z recenzją tego urządzenia i sprawdź, czy takie odżelaziacz wody sprawdzi się w twoim domu.

Stacja wielofunkcyjna

Stacje wielofunkcyjne mogą wyeliminować z wody aż pięć problemów jednocześnie: żelazo, mangan, twardość wody, jon amonowy oraz związki organiczne. Specjaliści z branży polecają zazwyczaj tego typu urządzenia jako dopełnienie układu z odżelaziaczem i odmanganiaczem wody. W niektórych przypadkach bywają też stosowane jako drugi etap filtracji wody z bardzo wysokich stężeń żelaza i manganu, a przy okazji skuteczny sposób na redukcję innych zanieczyszczeń. Stacja wielofunkcyjna, typu Ecoperla Mulitower, sprawdza się też wówczas, gdy pompa głębinowa tłocząca wodę ze studni jest zbyt słaba, aby zainstalować odżelaziacz i odmanganiacz z większą ilością złoża. Obejrzyj recenzję tego urządzenia i koniecznie przeczytaj: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

Wysoka jakość wody to dłuższa żywotność twoich ubrań

Czysta woda bez zanieczyszczeń w postaci jonów żelaza, manganu, czy składników mineralnych to nie tylko lepsze efekty prania, ale też więcej wolnego czasu dla siebie i swojej rodziny, realne oszczędności w kieszeni oraz koniec kłopotów z powtarzającymi się awariami sprzętu AGD. Decydując się na podjęcie działań zaradczych, postaw na sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów. W razie wątpliwości, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepszy system uzdatniania wody w twoim domu lub mieszkaniu.

Komentarze

Po tym jak zmontowaliśmy w domu zmiękczacz, większość ubrań piorę na trybie "szybkie pranie". Niewielkie zużycie detergenów, niższa temperatura prania i fajne efekty. Różnicę po prostu widać gołym okiem.
Woda do prania ma KLUCZOWE znaczenie dla efektywności procesu. Zamiast w drogie proszki, czy płyny do płukania, lepiej zainwestować w porządny zmiękczacz wody i wszystkim to wyjdzie na dobre.