najważniejsze informacje dotyczące instalacji stacji uzdatniania wody

Instalacja stacji uzdatniania wody - to warto wiedzieć

Magda Lewicka
08/09/2020
5

Jesteś już zdecydowany, że czas wreszcie poprawić jakość wody! Wybrałeś stację uzdatniania wody, która powinna zażegnać problem! To duży sukces! Warto jednak jeszcze dowiedzieć się więcej o instalacji stacji uzdatniana wody, warunkach, jakich potrzebują i względach praktycznych. Czy zawsze jesteśmy w stanie sami zamontować stację uzdatniania wody? Kiedy można zająć się tym samodzielnie, a kiedy poprosić o pomoc fachowca?

Stacja uzdatniania wody - najlepsza pomoc!

Woda czasami pozostawia sporo do życzenia. Jej jakość może nam nie odpowiadać już na tak zwany pierwszy rzut oka. Zdarza się, że odrzuca jej smak, zapach, barwa, widoczna mętność, ale są także przypadki, w których wszystko może wydawać się w porządku, a okazuje się, że woda nie nadaje się do picia. Tak jest choćby z niewyczuwalnymi i niewidocznymi bakteriami, które stanowią realne zagrożenie (przeczytaj: Bakterie w wodzie ze studni).

Woda wodociągowa najczęściej wymaga tylko doszlifowania, tak, aby odpowiadała oczekiwaniom. Co jest do poprawy według osób korzystających? O tym przeczytacie w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? Najczęściej właściciele gospodarstw domowych chcą uchronić instalacje oraz kocioł grzewczy przed oddziaływaniem twardej wody. Niektórym może przeszkadzać w wodzie wyczuwalny chlor, o którym w artykule: Czujesz chlor w wodzie? Skąd się bierze? Czy jest niebezpieczny?

W przypadku wody ze studni sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Może wystąpić znacznie więcej zanieczyszczeń o różnym oddziaływaniu na nas i gospodarstwo domowe. Temat dokładnie opisywaliśmy w serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3.

Na szczęście na każdy problem z wodą znajdzie się rozwiązanie. Odpowiednio dobrana metoda uzdatniania wody oraz właściwa stacja uzdatniania wody są w stanie zdziałać cuda. W razie pytań i wątpliwości zawsze warto skonsultować się z ekspertem. Zapraszamy po poradę – napisz do nas lub zadzwoń. Odwiedź zakładkę kontakt.

O tym, że wybór właściwej stacji uzdatniania wody jest bardzo ważny nie trzeba nikogo uświadamiać. Liczy się nie tylko rodzaj złoża filtracyjnego, ale i jego ilość, wydajność, komponenty. Pod uwagę należy wziąć wiele informacji, a w tym wszystkim nie należy pomijać aspektów technicznych, ponieważ to się może skończyć kłopotami!

Dlaczego warto pomyśleć o aspekcie technicznym?

Ten temat był już częściowo poruszany w artykule: Stacja uzdatniania wody już w projekcie domu? Dlaczego warto? Przede wszystkim to najlepsza droga do uniknięcia wielu przykrości i niepokojów, zwrotów i dużych przeróbek w instalacji. Dzięki wzięciu pod uwagę wielkości pomieszczenia, jego wyposażenia, potrzeb wybranej stacji uzdatniania wody, rodzaju instalacji, miejsca w pomieszczeniu, unikniemy zbędnych wydatków, zwrotów, kłopotów podczas instalacji. Będziemy pewni, że cały proces przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, a samo urządzenie będzie działało dokładnie tak, jak powinno.

Co musimy brać pod uwagę przy instalacji stacji uzdatniania wody?

Przy instalacji stacji uzdatniania wody warto wziąć kilka aspektów. Przede wszystkim zawsze polecane jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o urządzeniu, które wybraliśmy. Jakie ma wady, zalety, czego będzie potrzebowało do działania, czy działa z każdym rodzajem osprzętu. Na przykład w przypadku niektórych odżelaziaczy wody kłopotem może być membranowy zbiornik hydroforowy (Jaki zbiornik hydroforowy wybrać przy potrzebie uzdatniania wody?). Znaczenie będzie miała także wydajność pompy, a w niektórych przypadkach nawet tworzywa, z jakiego została wykonana instalacja sanitarna w domu. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku zmiękczacza wody oraz miedzi. Koniecznie przeczytaj więcej informacji w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie? Warto też obejrzeć video na ten temat:

Wybór właściwego pomieszczenia

Warto pomyśleć nad tym, gdzie dokładnie zostanie ustawiona stacja uzdatniania wody. Jakie pomieszczenie wybierzemy na ten cel. Najczęściej jest to kotłownia, garaż lub piwnica. Warto sprawdzić wysokość stacji uzdatniania wody, którą mamy zamiar zamówić oraz czy na pewno zmieści się w wybranym przez nas pomieszczeniu. Niektóre butle ciśnieniowe są dość wysokie, a dodatkowo posiadają jeszcze głowicę sterującą. Z kolei niektóre zestawy, składające się z kilku urządzeń do uzdatniania wody będą potrzebowały nieco większej szerokości. To istotne zwłaszcza, jeśli w pomieszczeniu ma stanąć odżelaziacz wody z hydroforem ocynkowanym, a dodatkowo jeszcze na przykład zmiękczacz wody. O tym, ile dokładnie miejsca zajmują stacje uzdatniania wody przeczytasz tutaj: Ile miejsca potrzeba na montaż stacji uzdatniania wody?

Odpowiednie wyposażenie pomieszczenia

Wiele ze stacji uzdatniania wody wymaga do działania prądu. W pobliżu należy więc zapewnić czynne gniazdko elektryczne. Większość centralnych urządzeń potrzebuje również odpływu do kanalizacji. To ze względu na proces regeneracji i potrzebę odrzutu popłuczyn po zakończeniu. W pomieszczeniu powinna panować dodatnia temperatura – stacje nie mogą stać na zewnątrz, ani pracować w temperaturze poniżej 0 stopni. Wybór pompy lub hydroforu również powinien uwzględniać potrzeby stacji uzdatniania wody.

Kolejność urządzeń do uzdatniania wody

Ważne jest nie tylko jak i gdzie, ale także w jakiej kolejności montowane są poszczególne, zakupione urządzenia. Wiele z produktów powinny poprzedzać narurowe filtr mechaniczny w celu ich ochrony przed cząsteczkami stałymi, które mogłyby doprowadzić do awarii. Tak jest choćby w przypadku zmiękczaczy wody czy stacji wielofunkcyjnych. Z kolei przy odżelaziaczach i odmanganiaczach wody filtr mechaniczny powinien stanowić ostatni etap jej oczyszczania. Jeśli niezbędna jest dezynfekcja wody i wybieramy w tym celu lampę bakteriobójczą, należy zdawać sobie sprawę, że powinna być ona ostatnim etapem uzdatniania wody.

Stacje uzdatniania wody powinny być montowane zgodnie z ich przeznaczeniem i dobierane do parametrów wody surowej. To oznacza, że przy wodzie z wysokim stężeniem żelaza zmiękczacz wody nie będzie wystarczający.

Jak przebiega montaż stacji uzdatniania wody?

O tym, jak wygląda montaż stacji uzdatniania wody dowiecie się z poniższych filmików bohaterów, którzy zdecydowali się na samodzielny montaż urządzeń uzdatniających wodę w swoich domach. Na dobry początek kanał Co Dziś Robimy oraz montaż stacji wielofunkcyjnej Ecoperla Multitower:

To gospodarstwo domowe korzysta z własnego ujęcia wody, a wyniki analizy wody wykazały kilka przekroczeń, w związku z czym najlepszym wyjściem była właśnie stacja wielofunkcyjna, usuwająca z wody kilka problemów jednocześnie, w tym między innymi: żelazo, mangan, twardość wody, jon amonowy, związki organiczne. Stacje wielofunkcyjne działają z hydroforami każdego rodzaju. Wymagają gniazdka elektrycznego oraz odpływu do kanalizacji.

A tutaj już dwa przykłady, pokazujące, w jaki sposób można poradzić sobie samodzielne z montażem zmiękczacza wody. Pierwszy filmik pokazuje, w jaki sposób można przerobić już istniejącą instalację, by zamontować kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 35:

Tu z kolei można zobaczyć kolejne kroki związane z montażem dwuczęściowego zmiękczacza wody Ecoperla Softower:

Prezentowane video można potraktować jak pomoc naukową oraz sprawdzić czy właściwie mierzymy siły na zamiary. To na pewno spora dawka wiedzy, w szczególności dla tych, którzy chcą samodzielnie zająć się instalacją. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że różne firmy mają różne warunki dotyczące tego procesu. Niekiedy już na początku zaznaczane jest, że do utrzymania warunków gwarancji niezbędny jest montaż urządzenia przeprowadzony przez specjalistę. Warto zwracać na to uwagę.

Samodzielnie czy z fachowcem?

Wiele zależy od tego, jak właściwie czujemy się na siłach. Przy niewielkich i prostych instalacjach, jak filtry kuchenne czy kompaktowe stacje uzdatniania wody, jak zmiękczacze wody czy stacje wielofunkcyjne właściwie nie ma problemu – przy zacięciu majsterkowicza i podstawowych umiejętnościach, korzystając z instrukcji obsługi, powinniśmy poradzić sobie z instalacją samodzielnie bez żadnych problemów.

Usługi serwisantów zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przy stacjach uzdatniania wody składających się z kilku urządzeń lub stacji o dużych wydajnościach, które wymagają dodatkowego osprzętu. Fachowcy są także nieocenieni, jeśli instalacja hydrauliczna wymaga naniesienia poprawek, przerobienia. Ich wiedza jest nieoceniona, jeśli pomieszczenie wymaga specjalnego przystosowania bądź stacja uzdatniania wody musi zostać założona w nadzwyczajnym miejscu lub warunkach. Oko ekipy serwisowej przyda się również podczas wymiany złoża i działań serwisowych. Dokładne sprawdzenie urządzeń i wymiana komponentów dają możliwość utrzymania urządzenia w dobrym stanie technicznym, zwiększenie jego żywotności, przy niwelacji możliwości wystąpienia awarii.

Komentarze

To ja zdecydowanie polecam firmę Ecoperla, od której kupowalismy wlasnie system uzdatniania do wody ze studni, przeprowadzili nam również bardzo profesjonalny i sumienny montaż (2 urządzenia). Bardzo jestesmy zadowoleni :)
Montowałem samodzielnie zmiękczacz ecoperla toro, oczywiście z instrukcją. Nie jest tak źle, jak wcześnie zaplanuje się miejsce i kupi sie wszystkie potrzebne rzeczy :) Oczywiście pod warunkiem, że ktoś mniej więcej ogarnia takie instalacje domowe
ja montowałem samodzielnie, mimo że jestem laikiem w tych tematach :) zmiękczacz ecoperla toro - bardzo przyjemnie i w miarę szybko sie montowało
jak montowałem sam filtr pod zlewem, tak chyba zmiękczacza wody bym nie zamontował ...
hydraulik na szczęscie mówi, że powinien dać radę w 2 h
Nam zmiekczacz wody instalował hydraulik, na szczeście ogarnięty, bo ja sam niestety nie dałbym rady chyba tego zamontować (tzn pewnie z instrukcją krok po kroku tak, ale warto jak zrobi to ktoś, kto się na tym zna!)