wybór zbiornika hydroforowego przy potrzebie uzdatniania wody

Jaki zbiornik hydroforowy wybrać przy potrzebie uzdatniania wody?

Magda Lewicka
10/03/2020
2

Przy okazji uzdatniania wody bardzo często mówi się o zbiornikach ciśnieniowych oraz o tym, że dobór właściwego rodzaju ma duże znaczenie, jeśli mamy zamiar uzdatniać wodę. Jakie hydrofory są do wyboru? Jakie mają wady i zalety? Który będzie najlepszy przy potrzebie uzdatniania wody?

Zbiorniki hydroforowe są inaczej nazywane zbiornikami ciśnieniowymi lub zbiornikami wodno-powietrznymi. Ich głównym zadaniem jest magazynowanie i zapewnienie stałego ciśnienia wody. Stosuje się je w systemach zaopatrzenia w wodę.

Hydroforem nazywamy natomiast cały zespół urządzeń składający się ze: zbiornika hydroforowego, pompy hydroforowej, presostatu oraz zaworów.

Jakby chcieć opisać budowę hydroforu dokładnie, to należy wymienić następujące komponenty:

  • Zamknięty zbiornik ciśnieniowy częściowo wypełniony wodą i częściowo powietrzem
  • Manometr
  • Pompa wirnikowa napędzana silnikiem elektrycznym
  • Automat włączający i wyłączający prąd elektryczny, który jest sterowany pneumatycznie (presostat)
  • Zawory: odcinające, zwrotne, bezpieczeństwa
  • Instalacja wodociągowa

Hydrofory wykorzystuje się zarówno u użytkowników indywidualnych, jak też w zakładach przemysłowych. Jest to podstawowe wyposażenie instalacji wodociągowej zasilanej wodą z własnego, bezciśnieniowego ujęcia.

Na miejsce montażu hydroforu najczęściej wybiera się pomieszczenia gospodarcze, garaże, piwnice lub kotłownie. To miejsca, które zapewniają odpowiednią temperaturę wody. Nie dochodzi do jej zamarzania ani nadmiernego nagrzewania wewnątrz zbiornika.

Ze względu na budowę wyróżniamy zbiorniki hydroforowe przeponowe oraz bezprzeponowe.

Jak działają zbiorniki ciśnieniowe?

Niezależnie od zastosowanego zbiornika hydroforowego, te urządzenia działają na takiej samej zasadzie.

Zbiornik hydroforowy częściowo wypełniony jest wodą, a częściowo powietrzem. Podczas załączania się pompy zbiornik jeszcze bardziej wypełnia się wodą, a powierzchnia zajmowana przez powietrze staje się coraz mniejsza. W zbiorniku wzrasta ciśnienie, które zaczyna wypychać wodę ze zbiornika.

Załączanie i wyłączanie pompy jest zależne od presostatu. Ten czujnik ciśnienia wyłącza pompę, kiedy w zbiorniku zostanie osiągnięte maksymalne ciśnienie. Kiedy użytkownik odkręci kran, sprężone powietrze wypchnie wodę ze zbiornika i zapewni odpowiednie ciśnienie w instalacji.

W zbiorniku, na skutek odkręcenia kranu, ciśnienie spada, a powietrze rozpręża się. Kiedy presostat wykryje minimalne ciśnienie, ponownie załącza pompę, która wtłacza wodę do zbiornika do momentu osiągnięcia maksymalnego ciśnienia. Cały cykl się powtarza.

Dlaczego hydrofory są tak popularne?

Hydrofory znajdują swoje miejsce w wielu gospodarstwach domowych. Za ich wyborem przemawia kilka zalet. Przede wszystkim jest to niezwykle niski koszt budowy oraz utrzymania. W dodatku obsługa całego systemu nie jest skomplikowana. Podczas eksploatacji nie wymagają zbyt wiele uwagi użytkownika.

Nie jest to jednak najlepszy wybór, jeśli komuś zależy na gromadzeniu wody na zapas. Hydrofory nie zapewniają takiej możliwości. Działanie jest uzależnione od dopływu prądu. Jeśli w miejscowości, w której mieszka przyszły użytkownik zdarzają się częste przerwy w jego dostawie, może to rodzić pewne problemy.

Jak właściwie dobrać hydrofor do swoich potrzeb?

Przy doborze hydroforu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze bardzo ważny jest odpowiedni dobór zbiornika hydroforowego. Pojemność musi być dobrana dokładnie do zapotrzebowania na wodę w danym gospodarstwie domowym.

Zbyt mały zbiornik będzie opróżniany z dużą częstotliwością, co wymusi częste załączanie się pompy, a w konsekwencji jej szybsze wyeksploatowanie.

Równie istotny jest odpowiedni dobór pompy. Każdy model ma określoną przez producenta ilość załączeń na godzinę. Częstsze załączenia niż rekomendowane mogą doprowadzić do szybszego zużycia tego komponentu.

Hydrofor ocynkowany i nieocynkowany - różnice

Choć oba rodzaje hydroforów działają na takiej samej zasadzie, to jednak nie są takie same. Różnią się budową zbiornika ciśnieniowego, sposobem przechowywania wody oraz metodą podłączenia do instalacji.

Warto dobrze przemyśleć wybór zbiornika hydroforowego, zwłaszcza jeśli myślimy o założeniu stacji uzdatniania wody.

Hydrofor ocynkowany

Hydrofor ocynkowany jest często nazywany także tradycyjnym. W tych zestawach mamy do czynienia ze zbiornikami ciśnieniowymi o dużych pojemnościach. Te modele można stosować z pompą głębinową, jak i ssącą. Wewnątrz znajduje się komora sprężonego powietrza oraz część na wodę.

Ocynkowane zbiorniki hydroforowe występują w różnych pojemnościach. Najczęściej spotykane i przeznaczone do gospodarstw domowych to: 100, 150, 200, 300, 500 litrów. Dostępne są też zbiorniki 1000 i 1500 litrów oraz większe. Do celów przemysłowych znajdziemy nawet takie o pojemności 10 000 litrów. Wielość rozmiarów do wyboru stanowi niewątpliwą zaletę.

Za plus można uznać również brak przepony. Dzięki temu znacznie obniżają się koszty eksploatacyjne. Nie ma też potrzeby serwisowania i wymiany tego elementu na nowy.

Za wadę można uznać fakt, że woda obecna w ocynkowanym zbiorniku hydroforowym ma bezpośredni kontakt ze ściankami.

Większość hydroforów ocynkowanych obecnych na rynku nie ma żadnej dodatkowej powłoki, która mogłaby uchronić je przed korozją. Z tego powodu przy ustawieniu zbiornika w bardzo wilgotnych miejscach może dochodzić do korozji i przeciekania.

W hydroforach bezprzeponowych woda ma stałą styczność z powietrzem. To powoduje, że z czasem powietrze zaczyna się powoli rozpuszczać w wodzie i jest go coraz mniej. Braki należy uzupełniać.

Poziom powietrza należy kontrolować i w razie zaistnienia potrzeby uzupełniać jego braki.

Decydując się na wybór hydroforu ocynkowanego należy liczyć się z tym, że podstawa do pompy powinna być utwardzona i nie będzie możliwości przeniesienia urządzenia.

Hydrofor przeponowy

Hydrofory nieocynkowane są inaczej nazywane także przeponowymi oraz membranowymi. Wszystko ze względu na komponent obecny wewnątrz. Chodzi tu o membranę, która rozdziela zbiornik na dwie części - część z wodą oraz część z powietrzem.

Wewnątrz przepony gromadzona jest woda. Przestrzeń między membraną, a ściankami zbiornika jest natomiast wypełniona powietrzem. Woda nie ma więc bezpośredniego kontaktu ze ściankami zbiornika hydroforowego.

Wybór dostępnych rozmiarów hydroforów przeponowych jest znacznie mniejszy niż w przypadku ocynkowanych. Najczęściej spotykane modele posiadają po: 20, 50 i 100 litrów pojemności. Ze względu na wykonanie ryzyko wystąpienia korozji nie jest wysokie.

Wielu użytkowników hydroforów membranowych zaznacza, że ich praca jest znacznie cichsza niż hydroforów ocynkowanych. Są też o wiele bardziej mobilne. Pompa i niezbędny osprzęt mogą być zamontowane na samym zbiorniku, co pozwala na znaczną oszczędność miejsca.

W hydroforach membranowych teoretycznie nie ma konieczności dopompowywania powietrza. W praktyce może jednak zdarzyć się, że ten proces będzie potrzebny.

Podczas pracy membrana jest narażona na ciągłe naprężenia. Ten komponent podlega zużyciu i należy liczyć się z potrzebą jego wymiany na nowy. Co ciekawe, pęknięcie membrany może spowodować nie tylko zużycie materiału, ale także złą jakość wody. W tym przypadku znaczenie ma na przykład stężenie żelaza i manganu w wodzie.

Jakość wody a wybór hydroforu

Jeśli podejrzewamy, że w naszym gospodarstwie domowym mogą występować problemy z jakością wody, najlepiej wstrzymać się z zakupem zestawu hydroforowego do momentu otrzymania wyników analizy wody.

Nie wszystkie rodzaje urządzeń do uzdatniania wody są przystosowane do pracy z oboma rodzajami hydroforów.

Najlepszym przykładem są odżelaziacze wody. W przypadku własnych ujęć dość często zdarzają się problemy z przekroczeniami stężeń żelaza i manganu. To ogromny dyskomfort podczas korzystania z wody, zwłaszcza jeśli musi być użytkowana do celów spożywczych. O tym, jakie szkody może wyrządzić woda bogata w żelazo i mangan dowiecie się z artykułów: Dlaczego żelazo w wodzie to problem?, Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?

Dobór metody usuwania tych substancji z wody jest zależny od wielu czynników. Więcej na ten temat w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów

Przy wysokich stężeniach żelaza i manganu oraz dużym zużyciu wody najczęściej polecanym sposobem są odżelaziacze wody działające z jej wstępnym napowietrzaniem. Przykładami takich urządzeń są Ecoperla Ironitower i Ecoperla Sanitower.

Wymogiem do ich prawidłowego funkcjonowania jest jednak obecność hydroforu ocynkowanego. Nie będą prawidłowo działały z hydroforem przeponowym.

Odżelaziaczem wody kompatybilnym z hydroforem membranowym jest Ecoperla Oxytower z komorą sprężonego powietrza. To jednak odpowiedź na o wiele mniejsze przekroczenia, o czym w recenzji: Ecoperla Oxytower - nowość wśród odżelaziaczy i odmanganiaczy

Najważniejszych kwestii związanych z doborem odżelaziacza wody dowiecie się stąd:

W przypadku stacji wielofunkcyjnych czy zmiękczaczy wody rodzaj hydroforu nie ma już takiego znaczenia.

Komentarze

u nas jest przeponowy niebieski, baliśmy się, ze będziemy musieli wymieniać, ale na szczęście dało radę zamontowac u nas stacje multifunkcyjną, wiec zbiornik hydroforowy podobno nie ma znaczenia
niestety przy stacji uzdatniającej musielismy wymienić hydrofor na bezprzeponowy, dlatego najlepiej najpierw zbadac wode ze studni zanim zrobi sie cokolwiek w nowym domu