Woda po odwróconej osmozie

Czym jest woda osmotyczna? Czy można pić wodę po odwróconej osmozie?

Edyta Siedlecki
19/09/2023
3

Coraz więcej konsumentów ma w obecnych czasach świadomość, że skład wody w kranie pozostawia wiele do życzenia. W efekcie znacznie chętniej sięgają po rozwiązania, dzięki którym można poprawić jej ogólną jakość, w tym również smak i zapach. W kontekście zachodzących zmian duży nacisk kładzie się na nowoczesne filtry kuchenne, w tym systemy odwróconej osmozy. Czym jest odwrócona osmoza? Sprawdźmy, czy woda osmotyczna nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Na czym polega odwrócona osmoza?

Osmoza to proces polegający na przechodzeniu rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną. Siłą napędową tego procesu jest różnica stężeń po dwóch stronach membrany. Rozpuszczalnik przechodzi z roztworu o mniejszym stężeniu związków rozpuszczonych do ośrodka o większym stężeniu. Dąży w ten sposób do wyrównania stężeń po obu stronach półprzepuszczalnej błony. Proces ten ma wiele praktycznych zastosowań zarówno w przemyśle, jak i przyrodzie.

Odwrócona osmoza (ang. reverse osmosis RO) jest procesem odwrotnym. Pod wpływem przyłożonej siły (najczęściej ciśnienia) rozpuszczalnik wędruje z roztworu bardziej stężonego do roztworu o mniejszym stężeniu.

Systemy odwróconej osmozy mają stosunkowo prostą budowę, a zasada ich działania jest podobna do tej, którą znamy z innych filtrów kuchennych - woda przechodzi na drugą stronę, natomiast zanieczyszczenia zostają na powierzchni filtra. Różnica leży jednak w gęstości filtra. Membrana osmotyczna jest zbudowana z porów, których wielkość jest zbliżona do rozmiarów pojedynczej cząsteczki wody. Co ważne, odwrócona osmoza to jedyny filtr kuchenny, który eliminuje z wody pozostałości rozpuszczonych lekarstw (w tym antybiotyków, preparatów przeciwbólowych oraz leków psychotropowych) wyrzucanych przez ludzi do kanalizacji i trafiających do wody pitnej ze względu na brak tak precyzyjnych filtrów w zakładach wodociągowych. Przeczytaj koniecznie: Farmaceutyki w wodzie - czym są i jak je usuwać.

Warto również pamiętać, że wbrew obiegowej opinii, woda po odwróconej osmozie nie jest tym samym, co woda destylowana. Procesy pozyskiwania tych cieczy oraz ich ostateczny skład znacznie się od siebie różnią. O tym jak działa system odwróconej osmozy dowiesz się więcej z zamieszczonego poniżej materiału filmowego.

Czy woda osmotyczna jest zdrowa?

Skuteczność membrany osmotycznej ocenia się na 99%, dlatego woda poddana procesowi odwróconej osmozy jest pozbawiona niemal wszystkich zanieczyszczeń. W efekcie nie zawiera również żadnych minerałów, które naturalnie w niej występują. To najczęściej powtarzany zarzut przeciwników picia wody osmotycznej. A jakie są fakty?

Obecne w wodzie minerały mają pochodzenie nieorganiczne. W praktyce są trudno przyswajalnie przez ludzki organizm w związku w tym, spożywanie ich w dużych ilościach jest po prostu niezalecane. Najlepszym źródłem magnezu, wapnia, potasu, czy sodu jest zatem pożywienie, w tym warzywa, owoce i nabiał. Dla ułatwienia, przedstawiam poniżej garść danych.

Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi od 500 d0 1000 mg. W ciągu dnia jesteśmy w stanie spożyć z wodą maksymalnie 100 mg tego cennego pierwiastka, natomiast zjadając zaledwie 100 gram orzechów dostarczymy do organizmu porcję 250 mg Ca. Zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia średnie zapotrzebowanie na magnez dla osoby dorosłej wynosi 350 mg dla mężczyzn i 265 mg dla kobiet. W wodzie ten minerał występuje w śladowych ilościach, natomiast już 100 g ryżu dostarcza około 120 mg magnezu. Podobnie jest z sodem i potasem, które znajdziemy w suszonych owocach, w otrębach pszennych, a nawet w ziemniakach, które wyjątkowo często pojawiają się na polskich stołach. Aby dostarczyć do organizmu tyle minerałów, ile zawiera jedna szklanka soku pomarańczowego, należy wypić ponad 100 litrów wody! Takie dane mówią same za siebie. Brak minerałów w wodzie nie stanowi tak naprawdę realnego problemu. Prawdziwym niebezpieczeństwem jest natomiast rosnąca ilość preparatów chemicznych o różnym pochodzeniu, które coraz częściej znajdują się w wodzie przeznaczonej do spożycia.

Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać wodę osmotyczną. Jednocześnie zachęcam do posłuchania, co na ten temat mówi ekspertka polskiej marki Ecoperla - producenta wysokiej jakości filtrów kuchennych.

Minerały w wodzie po odwróconej osmozie? To możliwe!

Ponieważ woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych w naszym organizmie, codziennie musisz spożywać około 2 litry płynów. Dzięki systemowi odwróconej osmozy zyskujesz w domu dodatkowe źródło wody spożywczej charakteryzującej się wysoką czystością chemiczną i mikrobiologiczną. Wszystkie niezbędne dla zdrowia minerały możesz z kolei dostarczać swojemu organizmowi razem z codziennymi posiłkami. Nie oznacza to oczywiście, że korzystanie z filtrów kuchennych wyposażonych w system odwróconej osmozy wyklucza korzystanie z dobrodziejstw wysokozmineralizowanej wody. Skład wody osmotycznej można wzbogacić na kilka sposobów. Na rynku dostępne są bowiem dodatkowe stopnie filtracji, w tym mineralizatory i wkłady rewitalizujące oraz wbudowane w system odwróconej osmozy - mieszacze wody.

Wkłady mineralizujące

Mineralizatory uzupełniają wodę w optymalną dla zdrowia mieszankę minerałów, takich jak wapń, potas, magnez, sód i chlorki. Zyskujemy w ten sposób wodę nie tylko idealnie oczyszczoną, lecz także zawierającą cenne dla zdrowia składniki odżywcze. Wkłady mineralizujące dedykowane do systemów odwróconej osmozy poprawiają dodatkowo parametry organoleptyczne wody, dzięki czemu ulubione potrawy i napoje pachną i smakują jeszcze lepiej.

Wkłady rewitalizujące

Wkład rewitalizacyjny to specjalny filtr, dzięki któremu woda po odwróconej osmozie zostaje wzbogacona w wolny wodór oraz magnez. Badania dotyczące działania wkładów rewitalizujących pokazują też znaczny wzrost wartości pH wody. Ciecz o takim składzie pozwala przywrócić w organizmie stan równowagi kwasowo-zasadowej, a także spowalnia procesy starzenia się komórek. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu: Woda wodorowa - czy warto ją pić? Czy wspomaga zdrowie?. Poniżej znajdziesz natomiast recenzję wkładu rewitalizującegoEcoperla Elixir. Sprawdź, czy takie rozwiązania sprawdzi się w Twojej kuchni

Mieszacz do systemu odwróconej osmozy

Wbudowane w system odwróconej osmozy mieszacze to stosunkowo innowacyjne rozwiązanie, które można znaleźć w naprawdę nowoczesnych modelach. Zastosowanie takiego rozwiązania niesie ze sobą wiele korzyści. Na pierwszym miejscu wymienia się opcję dostosowania stopnia mineralizacji wody do indywidualnych potrzeb. W praktyce można niemal dowolnie regulować stężenie minerałów obecnych w wodzie przeznaczonej do bezpośredniego spożycia. Kolejna istotna zaleta to pochodzenie minerałów. Są one naturalnie obecne w wodzie, a nie dodane w wyniku przepływu przez odpowiednie złoże.

Systemy odwróconej osmozy

Na rynku dostępne są aktualnie rozmaite filtry kuchenne działające w oparciu o system odwróconej osmozy. Duża konkurencja sprawia, że producenci nieustannie wprowadzają nowe, niekiedy bardzo innowacyjne, rozwiązania. Nie ulega wątpliwości, że każdy znajdzie, dzięki temu, urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb oraz możliwości lokalowych czy finansowych. Przeczytaj również: Plusy i minusy odwróconej osmozy - czy warto mieć ją w domu?

Wśród urządzeń, które cieszą się sporą popularnością wśród konsumentów znajduje się odwrócona osmoza włoskiego producenta Atlas Filtri. Filtr kuchenny Atlas Filtri OASIS DP SANIC został wyposażony w powłokę bakteriostatyczną, która ochrania powierzchnię kloszy i wkładów przed rozwojem mikroflory bakteryjnej. Wśród polskich produktów na szczególną uwagę zasługuje natomiast system odwróconej osmozy Ecoperla Rosa zawierający aż sześć etapów filtracji wody, wśród których znajduje się:

  • Wkład mechaniczny
  • Wkład węglowy sypki
  • Wkład węglowy prasowany
  • Membrana osmotyczna
  • Wkład węglowy szlifujący
  • Wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir

Trzecia propozycja to Ecoperla Revo - prawdziwa rewolucja wśród filtrów kuchennych. Ten system odwróconej osmozy praktycznie nie wymaga uwagi użytkownika. Filtr kuchenny sam bowiem sygnalizuje potrzebę wymiany wkładów i reaguje na pojawiające się problemy. Co więcej Ecoperla Revo, ze względu na niewielkie gabaryty, zmieści się w każdej kuchennej szafce. Zachęcam tym samym do zapoznania się z recenzją tego urządzenia.

Woda osmotyczna - nawet nie wiesz, że ją pijesz

Niewielu konsumentów zdaje sobie sprawę z tego, że na co dzień korzystają z wody po odwróconej osmozie. Jak to możliwe? Otóż, sprzedawana w plastikowych butelkach woda źródlana niektórych marek to nic innego jak właśnie woda RO. Także wiele popularnych napojów gazowanych i niegazowanych jest produkowanych na bazie wody po odwróconej osmozie. Jednak najbardziej zadziwiający może się wydawać fakt, że coraz więcej lokalnych stacji uzdatniania wody (zarówno w Polsce, jak i na świecie) stosuje systemy odwróconej osmozy, aby zapewnić czystą i zdrową wodę odpowiedniej jakości swoim klientom. Z takim rozwiązaniem można się również spotkać na nowych, ekskluzywnych osiedla, w których deweloper pragnie zapewnić mieszkańcom wodę o najwyższej czystości chemicznej.

Woda po odwróconej osmozie w domu - zaufaj ekspertom

Woda osmotyczna, o wysokiej czystości chemicznej i mikrobiologicznej, to świetne rozwiązanie dla całej rodziny. Filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy to jednak bardzo szeroka gama produktów. Niekiedy trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Jeśli nie wiesz, co wybrać - skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy filtr kuchenny, dzięki któremu zyskasz stały dostęp do zdrowej i smacznej kranówki.

Komentarze

Piję wodę osmotyczna od wielu lat i nie uważam, żeby brak minerałów w niej był problemem. Jeśli dobrze się odżywiasz to w ogóle nie ma znaczenia.
Woda po osmozie przynosi na pewno więcej korzyści (nawet pomimo braku minerałów) niż picie brudnej kranówki, w której nie wiadomo co tak naprawdę się znajduje. Z resztą, tak jak słusznie zauważył autor artykułu, w wodzie tych minerałów (z punktu widzenia człowieka) jest tak naprawdę śladowa ilość, więc nie ma co żałować.
Piję wodę po odwróconej osmozie i wkładzie rewitalizującym jako element regeneracji po treningu. Wiele czytałem na ten temat i okazuje się, że antyoksydacyjny potencjał wolnego wodoru jest naprawdę niedoszacowany!