osady po miękkiej wodzie mimo stosowania zmiękczacza wody

Czy osady mogą pojawić się mimo stosowania zmiękczacza wody?

Magda Lewicka
11/01/2022
1

Jak już dobrze wiemy, miękka woda to najlepsza ochrona przed uporczywym kamieniem kotłowym, który powstaje nie tylko w urządzeniach AGD czy kotle grzewczym, ale często zauważamy go również na pranych tkaninach, kafelkach w łazience, kranach czy kabinie prysznicowej. Efektywnym rozwiązaniem, które zapewni miękką wodę w całym domu jest zmiękczacz wody. Co jednak, jeśli nawet po jego instalacji na powierzchniach gromadzą się osady?

Twarda woda stanowi ogromny problem na terenie całej Polski, o czym można przeczytać więcej w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda? Wiele osób stara się z nią walczyć w domach, jak i mieszkaniach. Najbardziej znanym skutkiem jej występowania jest biały, kruchy, a jednocześnie silnie przylegający do powierzchni osad zwany kamieniem kotłowym.

Czym dokładnie jest kamień kotłowy?

Kamień kotłowy to osad, w którego skład wchodzą głównie węglany wapnia i magnezu. Powstaje pod wpływem termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu. Temu po przegotowaniu twardej wody na dnie można zauważyć biały osad. To właśnie kamień kotłowy. Taki osad jest dość kruchy, jednak równocześnie bardzo trudny do mechanicznego usuwania. Wymaga to poświęcenia dużej ilości siły oraz użycia silniejszych detergentów. Informacje na ten temat można przeczytać w artykule: Jak skutecznie usuwać osad po twardej wodzie? Znajdź idealny sposób

Obecność kamienia kotłowego w domu jest niepożądana z kilku względów. Przede wszystkim to duże straty energii cieplnej. Mówi się o tym, że mogą sięgać nawet 20%. Poza tym pod osadami dochodzi do znacznie szybszego rozwoju korozji. To powód częstszych awarii kotła grzewczego, instalacji oraz sprzętu AGD. Z tego względu, możliwości większych oszczędności i komfortu coraz więcej osób decyduje się na montaż zmiękczacza wody w swoim domu. Więcej informacji znajdziecie w artykule: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem

Miękka woda - przeciwieństwo wody twardej

Tym, co zapewnia instalacja zmiękczacza wody jest przede wszystkim dostęp do wody miękkiej, która nie będzie przyczyną powstawania kamienia kotłowego. Zmiękczacze wody pozwalają na ustawienie zerowego stopnia twardości wody lub (dzięki wbudowanemu mieszaczowi) regulację tej wartości zgodnie z własnymi potrzebami. Przez brak jonów wapnia i magnezu w takiej wodzie lub ich bardzo ograniczoną ilość, woda nie będzie pozostawiała po sobie wapiennego osadu, o wiele lepiej będą się w niej rozpuszczały środki czystości i detergenty. Taką wodą znacznie łatwiej coś spłukać, sprzątanie wreszcie może nie być męczarnią. Ponadto chronione są duże urządzenia mające styczność z wodą, jak właśnie: kocioł grzewczy, pralka czy zmywarka, jak i mniejsze: czajnik, żelazko, ekspres do kawy.

Korzystanie z miękkiej wody może przynieść spore korzyści pod względem finansowym, większy komfort użytkowania, lepsze efekty związane z kondycją skóry i włosów. To również polecany wybór do nowych domów, ponieważ zmiękczacze wody już od pierwszych dni chronią instalację sanitarną przed osadami, spadkiem żywotności czy awariami. Więcej informacji w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Jak dokładnie działa zmiękczacz wody?

Warto przypomnieć jeszcze zasadę działania zmiękczaczy wody. Przy tym temacie należy jeszcze raz powtórzyć i mieć świadomość, że są to urządzenia, które nie usuwają z wody jakichkolwiek substancji. Następuje natomiast proces wymiany jonowej. To oznacza, że jedne rodzaje substancji są wymieniane na inne. Suma kationów zawartych w wodzie musi być taka sama jak anionów. Każdy dwuwartościowy jon wapnia przyciąga w zamian dwa jony sodu. Podobnie dzieje się z magnezem. Warto przypomnieć sobie informacje o tym procesie, czytając: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody? Do tego polecamy poniższy materiał od polskiej marki Ecoperla:

Osady mimo stosowania zmiękczacza wody?

Z powyższego akapitu wynika, że zmiękczacz wody ochrania przed osadem z kamienia kotłowego. A co z resztą? Niekiedy właściciele zmiękczaczy wody zgłaszają się do naszego sklepu lub dystrybutorów swoich produktów, z zapytaniem „Dlaczego mimo stosowania zmiękczacza wody na powierzchniach nadal gromadzi się osad?”. Taka sytuacja jest możliwa i wiąże się z występowaniem innych rodzajów substancji w wodzie. Jest to niezależne od stopnia twardości wody.

Surowa woda ma w swoim składzie nie tylko węglany i wodorowęglany wapnia oraz magnezu. Znajdują się w niej także aniony siarczanowe czy azotanowe. Ponadto woda najczęściej zawiera w sobie także sód i potas. Do tego dojść może jeszcze krzemionka, substancje organiczne oraz inne sole. Te wszystkie wymienione substancje mogą wytrącać się z wody i podczas jej odparowywania, pozostawać na powierzchniach. Zmiękczanie wody nie będzie miało większego wpływu na ten proces i jego skutki. Z tego właśnie względu, mimo obecności zmiękczacza wody, niektórzy nadal mogą uskarżać się na występowanie osadów na powierzchniach.

Znacznie łatwiejsze oczyszczanie

Mimo tego, że osad może pozostawać nawet przy korzystaniu z miękkiej wody, warto wiedzieć, że jest to nalot znacznie łatwiejszy do usunięcia. Ponadto jest znacznie delikatniejszy. Wystarczy zastosować jedynie suchą lub lekko zwilżoną szmatkę do przetarcia. Po zmiękczaniu wody, pozostają w niej jedynie sole łatwo rozpuszczalne. Ich obecność nie wymaga zastosowania silnych detergentów czy szorowania, tak jak w przypadku osadów po twardej wodzie. Jeśli osad nie zostanie pozostawiony na ponad tydzień na powierzchniach, nie będzie problemów z jego usuwaniem.

Warto tu pamiętać o zasadzie, że im więcej rozpuszczonych soli występuje w wodzie, tym bardziej wzrasta możliwość tworzenia się niewielkich nalotów w miejscach wolniejszego odparowywania wody.

Zmiękczacz wody - czy to się opłaca?

Mimo faktu, że zjawisko niewielkich nalotów może występować nawet przy korzystaniu z w pełni miękkiej wody, nie ma wątpliwości co do tego, że posiadanie zmiękczacza wody naprawdę się opłaca! Takie urządzenie to moc korzyści i oszczędności. Cała lista argumentów znajduje się w artykule: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Obecnie wybór zmiękczaczy wody na rynku jest naprawdę duży. Najlepszy model powinniśmy wybierać na podstawie przede wszystkim zużycia wody w gospodarstwie domowym oraz stopnia twardości wody. Ponadto warto zwracać uwagę na jakość materiałów oraz komponenty obecnych w poszczególnych modelach. Więcej informacji znajdziecie w artykułach: Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?, Miękka woda w mieszkaniu - czy to w ogóle możliwe?

Komentarze

Mamy zmiękczacz wody od przeprowadzki do nowego domu. Zupełnie inna jakość życia.