usuwanie osadu po twardej wodzie - skuteczne sposoby walki z kamieniem kotłowym

Jak skutecznie usuwać osad po twardej wodzie? Znajdź idealny sposób!

Magda Lewicka
16/08/2021
3

Twarda woda to jeden z największych i najpopularniejszych problemów dotyczących jakości wody w domach. Skąd wiemy, że ten problem dotyczy także naszego gospodarstwa domowego? Przede wszystkim głównym objawem jest osad, który gromadzi się w miejscach poboru wody. Jak go usuwać szybko i skutecznie? Czy jest na to dobry sposób?

Kamienny osad jest tym, co zna wiele gospodyń domowych. Często wcale nie musi minąć dłuższa chwila, aby po dokładnym sprzątaniu i polerowaniu kranów, znów trzeba było robić to na nowo. Osad po twardej wodzie jest dość trudny w usuwaniu ze względu na swoją strukturę. Cechuje go bardzo dobra przyczepność oraz szybkie narastanie warstwy, co sprawia, że trzeba użyć naprawdę dużo siły, a porządki robić bardzo regularnie, by osiągnąć pożądany efekt. Zacznijmy jednak od początku.

Twarda woda w domu to cała gama problemów

Wysoki stopień twardości wody to jeden z najczęstszych problemów z jakością wody, z jakim zmagamy się w naszych domach. Im wyższe stężenie magnezu i wapnia w wodzie, a do tego niekiedy także żelaza i manganu na drugim stopniu utleniania, tym większe kłopoty. Twarda woda powoduje dwa skutki, które prowadzą do sporych problemów w codziennym użytkowaniu. Po pierwsze jest to wysokie napięcie powierzchniowe wody. Im bardziej twarda woda, tym ten parametr jest wyższy. Przez to bardzo trudno odczyścić powierzchnie, woda trudno zmywa środki czyszczące, a one działają znacznie gorzej. Ponadto należy ich użyć w znacznie większych ilościach, by osiągnąć odpowiednie efekty. Drugą cechą jest osad, zwany powszechnie kamieniem kotłowym. Podczas przepływu wytrąca się z wody w postaci białego nalotu. Z czasem gromadzi się w coraz większych ilościach, tworząc warstwy, które są naprawdę trudne do usunięcia. Szczegółowe informacje w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda?

Kamienny osad - to powinieneś wiedzieć!

Czas poznać bliżej naszego wroga! Kamień kotłowy to z definicji warstwa osadu składająca się z węglanu wapnia (CaCO3) oraz magnezu (MgCO3). Powstaje w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które znajdują się w wodzie. Im wyższa jest twardość wody, tym więcej kamienia będzie się gromadziło na powierzchniach mających styczność z wodą. Jak przebiega taki proces?

Podczas obróbki termicznej, na przykład w procesie podgrzewania wody, następuje rozpad jonów wodorowęglanowych HCO3- do węglanowych CO3-. W czasie rozkładu te węglany, które charakteryzują się najmniejszą rozpuszczalnością, zaczynają wytrącać się w postaci osadu, zwanego kamieniem kotłowym. W większości zawiera on wodorowęglan wapnia, w zdecydowanie mniejszej części wodorowęglan magnezu. Reakcja wygląda następująco:

Ca(HCO3)2(aq) → CaCO3(s)↓ + H2O(l) + CO2(g)↑

Kamień kotłowy osadza się w każdym miejscu, przez które przepływa woda. To kłopot, który pojawia się nie tylko w rurach, ale również kotle grzewczym, bojlerach, sprzęcie AGD mającym styczność z wodą, jak pralka, zmywarka, żelazko, czajnik. Kamień kotłowy jest dość kruchy, a jeśli przyjrzymy się mu pod mikroskopem, możemy zobaczyć konstrukcję kryształów. Warstwa bardzo szybko narasta, a sam osad jest dość trudny do usunięcia. Dodatkowe informacje znajdziecie w artykule: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem

Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które mogą sprawdzić się, jeśli szukamy skutecznego sposobu na pozbycie się uciążliwego osadu po twardej wodzie! Przede wszystkim można tego dokonać z pomocą specjalistycznych, silnych, chemicznych preparatów, jednak babcine sposoby mogą sprawdzić się równie dobrze!

Jak usuwać osad po twardej wodzie?

W przypadku walki z osadem po twardej wodzie warto uzbroić się w odpowiednio silny preparat lub poszukać ekologicznych sposobów na walkę z kamiennym osadem. Ze względu na wysokie napięcie powierzchniowe musimy brać pod uwagę, że nie będzie to łatwe zadanie. Zużycie detergentów, w tym także środków do sprzątania przy twardej wodzie może wzrosnąć nawet o 60%! Oto sposoby, które w domach sprawdzają się najlepiej!

Użyj specjalnych preparatów czyszczących!

Rynek środków czyszczących zna sporo propozycji na usuwanie uciążliwego kamienia.  Preparaty dostępne są niemal w każdym sklepie w postaci płynów, proszków oraz past. Są skuteczne i chwali je wielu użytkowników. Korzystanie z nich niesie ze sobą jednak pewne minusy. Jednym z największych jest fakt, że większość zawiera w sobie silne kwasy, w tym między innymi kwas chlorowodorowy. Kwasy te bardzo często posiadają właściwości żrące. Najczęściej stanowią jeden ze składników. Takie substancje nie tylko negatywnie oddziałują na naszą skórę podczas sprzątania, powodując uczulenie, przesuszenie, zaczerwienienia, ale równie niekorzystnie oddziałują także na środowisko. Niektóre z substancji zawartych w takich środkach czyszczących mogą spowodować realne szkody dla zdrowia. Poza tym kwas chlorowodorowy może wchodzić w reakcje z innymi substancjami obecnymi w środkach czyszczących, wytwarzając duszące opary.

Kilka ekologicznych wskazówek!

Alternatywą dla środków chemicznych mogą być ekologiczne, domowe sposoby! Wszystko, co potrzebne do walki z kamiennym osadem znajdziemy w domowej spiżarni. Przyda się ocet, kwasek cytrynowy, sód oczyszczona. Jak ich można użyć?

Kamiennego osadu z wnętrza czajnika można pozbyć się z pomocą octu lub kwasku cytrynowego. Mieszankę należy zagotować i odstawić na kilka- kilkanaście godzin. Następnie dokładnie przepłukać czajnik. Na zakamienione krany i baterię prysznicową można zrobić okład z roztworu wody z octem. Bawełnianą szmatkę należy zamoczyć w roztworze z wody i octu, a następnie owinąć nią wybrane miejsca. Po 2-3 godzinach okład można zdjąć, a osad doczyścić delikatnie szmatką. Do odczyszczania toalety z kamienia może przydać się pasta stworzona z boraksu oraz soku z wyciskanych cytryn.

Można inaczej! Pozbądź się samej twardej wody!

Z kamieniem można walczyć i to skutecznie, jednak jest to walka z wiatrakami, do której stale trzeba powracać, by zachować efekt, na jakim nam zależy. Ciągle sprzątanie, poświęcanie na to czasu i energii bywa bardzo uciążliwe, męczące i drażniące. Okazuje się jednak, że aby zachować czystość i porządek na dłużej, wcale nie musimy wkładać w to aż tyle wysiłku! Wystarczy zacząć walczyć z przyczyną, a nie ze skutkiem! Odpowiedzią mogą być poniższe rozwiązania!

Zmiękczacze wody

Najlepszym sposobem na walkę z twardą wodą będzie centralny zmiękczacz wody! To urządzenie dedykowane redukcji tego problemu! Zmiękczacze wody występują w wersjach kompaktowych oraz dwuczęściowych. Działają na zasadzie wymiany jonowej. W jaki sposób wybrać najlepszy produkt? O tym przeczytacie w artykule: Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Zmiękczacze wody są bardzo doceniane za prostotę obsługi oraz bardzo dobre efekty działania. Walczą przede wszystkim z przyczyną, a nie skutkiem, wymieniając jony odpowiedzialne za tworzenie wysokiego stopnia twardości wody na neutralne jony sodu. Jak to dokładnie wygląda? O tym w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczu wody? Dodatkowe informacje także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Czy warto zdecydować się na centralny zmiękczacz wody? To można rozważyć, czytając: Plusy i minusy zmiękczacza wody - czy warto go mieć w domu? Jeśli poszukujesz produktu ekonomicznego, łatwego w instalacji, który zadba o Twój budżet, ale przy tym pozostanie bardzo wydajny, dobrą propozycją może okazać się Ecoperla Toro. Występuje w wersji z 24 i 35 lirami złoża filtracyjnego. Masz mało przestrzeni na instalację? Koniecznie sprawdź zmiękczacze wody z serii Ecoperla Vita. Jeśli natomiast potrzebne jest bardziej wydajne urządzenie, idealną propozycją będzie dwuczęściowa seria zmiękczaczy wody Ecoperla Softower.

Zmiękczacze wody z węglem aktywnym

Jeśli oprócz zmiękczania wody potrzebujesz dodatkowo poprawy jej właściwości organoleptycznych, idealną propozycją może okazać się kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Dzięki dwóm warstwom złóż filtracyjnych, jakie zawierają w sobie tego rodzaju produkty z wody regulowany jest wysoki stopień twardości wody, odpowiedzialny między innymi za tworzenie osadów, ale oprócz tego usuwany jest także chlor, jego pochodne, toksyczne związki, związki odpowiedzialne za zmianę właściwości organoleptycznych wody. Te urządzenia działają podobnie jak klasyczne zmiękczacze wody i tak samo wymagają kontroli poziomu soli w zbiorniku solanki.

Przykładem takiego urządzenia jest Ecoperla Hero, który posiada aż 40 litrów wysokiej klasy złóż filtracyjnych, w tym 30 litrów żywicy monosferycznej oraz 10 litrów węgla aktywnego impregnowanego srebrem. Jego recenzja tutaj:

Filtry pralkowe i prysznicowe

Jeśli w domu nie ma miejsca na centralną stację uzdatniania wody, dobrym rozwiązaniem może być niewielki filtr miejscowy do założenia na pralkę oraz prysznic. Pierwszy z nich ochroni przed gromadzeniem się osadu ważne części pralki oraz pranie. Drugi, prysznicowy, niweluje stopień twardości wody oraz substancje niekorzystnie wpływające na skórę. Przy tym sprawia, że na wannie i w kabinie prysznicowej nie będzie pozostawał osad.

Najlepiej walczyć z przyczyną, twardą wodą!

Twarda woda bywa uciążliwa nie tylko w kwestii sprzątania. Warto pozbyć się jej także z innych względów. Miękka woda sprawdza się w gospodarstwie domowym, o czym było już w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu? Jeśli nie wiesz, które z urządzeń sprawdzi się najlepiej u Ciebie, koniecznie skontaktuj się z nami!

Komentarze

Zgadzam się, przy miękkiej wodzie ściereczka z mikrofibry wystarczy :)) Wszystko lśni, nie trzeba w końcu nic szorować z tego kamienia..
Przy miękkiej wodzie wystarczy wilgotna ściereczka z mikrofibry :) wszystko lśni :)
Zanim miałam zmiękczacz wody, raz w tygodniu oczywiście wszystko czyściłam octem i sodą. Naturalny i fajny sposób, ale jednak na dłuższą metę męczy.. Zdecydowanie zmiekczacz wody to wygoda
Płyn do mycia na bazie octu najlepszy, choć trzeba się przyzwyczaić do zapachu :) nie każdy lubi
soda również super, ja korzystam również z boraksu
zawsze jakies uniwersalne eko psikadła tez mam
mimo, że zmiękczacz w domu mamy, to i tak jakieś pozostałości z kosmetyków czy mydła są, na pewno mniej uporczywe, ale o porządek trzeba dbać