Różne wkłady do filtrów narurowych

Wkłady do filtrów narurowych - jaki rozmiar wybrać?

Edyta Siedlecki
20/02/2024

Wkłady do filtrów narurowych to bardzo szeroka gama produktów. Tym, co na pierwszy rzut oka odróżnia od siebie poszczególne modele jest bez wątpienia ich rozmiar. Jaki wybrać? Wkłady do filtrów narurowych miewają też różne oznaczenia. W jaki sposób można je rozszyfrować?

Filtry narurowe - skąd bierze się ich popularność?

Gdy zachodzi potrzeba uzdatniania wody, filtry narurowe to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Sprawdzają się w samodzielnej pracy oraz jako filtry wstępne lub “szlifujące” parametry wody. Przeznaczenie oraz zastosowanie filtra narurowego jest zazwyczaj podyktowane rodzajem zamontowanego w nim wkładu filtracyjnego. W efekcie mogą eliminować z wody zanieczyszczenia mechaniczne, poprawiać jej właściwości organoleptyczne, a nawet dezynfekować. Dużą zaletą filtrów narurowych jest również to, że można je instalować pojedynczo lub stosować jako urządzenia kilkustopniowe. Przeczytaj również: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Wkłady do filtrów - rodzaje i zastosowanie

Wybór wkładów filtracyjnych może niekiedy przyprawiać o zawrót głowy. Na rynku dostępne są bowiem rozmaite wkłady mechaniczne (najpopularniejsze), ale również wkłady specjalistyczne - odżelaziające, zmiękczające i węglowe, a nawet wkłady do wody ciepłej. Tak olbrzymia różnorodność wynika też z faktu, że wkłady do filtrów stosuje się nie tylko w filtrach narurowych, ale też w filtrach kuchennych.

Decydując się na zakup takiego produktu, najlepiej wybierać wkłady do filtrów od producentów cieszących się na rynku renomą i dobrymi opiniami klientów. Tylko w ten sposób zyskujemy pewność, że zakupiony wkład do filtra będzie właściwie spełniał swoją funkcję. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Rodzaje wkładów w filtrach mechanicznych - co wybrać?

Wymiary i oznaczenia wkładów do filtrów

Wkłady do filtrów mają różne oznaczenia, nie zawsze niestety oczywiste z punktu widzenia laika. Co oznacza, że wkład ma 5, 10 lub 20 cali. Ile to jest w przeliczeniu na centymetry? Czym różnią wkłady liniowe od wkładów standardowych czy typu Big Blue? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Wkłady do filtrów 5 cali

Wkłady do filtrów 5 cali mają dokładnie 12,7 cm długości i około 6,35 cm średnicy (2,5 cala). Ten rodzaj wkładów stosuje się raczej rzadko i ze względu na niewielki rozmiar służą do uzdatniania wody tylko z jednego punktu. Również sam przepływ wody nie powinien być zbyt duży. Pięciocalowe wkłady do filtrów sprawdzą się w domku na działce, w kuchni oraz wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na montaż większego filtra. Z uwagi na niewielką powierzchnię filtracyjną, najczęściej spotyka się sedymentacyjne wkłady do filtrów 5 cali, ale zdarzają się również wkłady odżelaziające, zmiękczającym i węglowe. Specjaliści dopuszczają jednak takie rozwiązanie tylko w sytuacji, gdy woda jest mało zanieczyszczona, a jej pobór bardzo mały.

Wkłady do filtrów 10 cali

Wkłady do filtrów 10 cali Dziewięciocalowe wkłady do filtrów mają około 25,5 cm długości oraz, podobnie jak wkłady pięciocalowe, 6,35 cm średnicy. Ponieważ cieszą się największą popularnością, są uważane za standardowe wkłady do filtrów, a co za tym idzie ich wybór jest naprawdę ogromny (wkłady mechaniczne: piankowe, sznurkowe, siatkowe).

Węglowe wkłady do filtrów 10 cali są dostępne jako bloki węglowe, granulaty węglowe, granulaty węglowe z KDF. Istnieją także dziesięciocalowe wkłady dwustopniowe:

Sedymentacyjno-odżelaziajace Sedymentacyjno-węglowe Sedymentacyjno-zmiękczające

Mechaniczne wkłady do filtrów 10 cali montuje się na głównym przyłączu wody w mieszkaniach oraz mniejszych domach jednorodzinnych. Natomiast wkłady węglowe, odżelaziające, zmiękczające oraz dwustopniowe można zainstalować w pojedynczym punkcie poboru, takim jak wylewka w kuchni, czy inny kran.

Wkłady liniowe

W tej kategorii produktów znajdują się:

  • Wkłady liniowe 2-calowe (średnica 2 cale, wysokość 10 cali) są stosowane do szlifowania parametrów wody w filtrach kuchennych. Występują jako wkłady rewitalizujące, mineralizujące, bioceramiczne, sedymentacyjne, węglowe, zmiękczające.
  • Wkłady liniowe 2,5-calowe (średnica 2,5 cala, wysokość 11 cali) znajdują zastosowanie w filtracji wstępnej w filtrach kuchennych. Występują jako wkłady sedymentacyjne, zmiękczające, odżelaziające, węglowe.

Wkłady liniowe zazwyczaj stosuje się do filtracji wody w kuchni, szczególnie jako element systemów odwróconej osmozy lub innych filtrów podzlewozmywakowych. W tym przypadku nie ma oddzielnego klosza, gdyż wkład liniowy montuje się jako całość. Nazwa tej kategorii filtrów jest związana z liniowym przepływem wody przez całą jego powierzchnię.

Wkłady świecowe

Wkłady świecowe mają średnicę 1,5 cala (4 cm) i wysokość 10 cali (25,5 cm).Nadają się do montażu w prostych filtrach kuchennych i produkowane są w dwóch wersjach: bez gwintu oraz z gwintem. Występują jako wkłady sedymentacyjne, wkłady z glinki ceramicznej, wkłady z czynnikiem bakteriostatycznym KDF, a także wkłady węglowe.

Wkłady do filtrów 20 cali Slim

Wkłady do filtra 20 cali Slim mają ponad 50 cm długości przy zachowaniu średnicy 2,5 cala (6,35 cm). Po angielsku “slim” znaczy szczupły, co idealnie odzwierciedla nazwę tych produktów. Wkłady do filtrów 20 cali Slim wybiera się zazwyczaj do miejsc o większym przepływie wody i montuje na głównych przyłączach wody w dużych domach jednorodzinnych. Standardowe wkłady 20 cali Slim są dostępne jako wkłady mechaniczne, odżelaziające, zmiękczające oraz węglowe.

Wkłady do filtrów narurowych BB (typ Big Blue)

Filtry narurowe z wkładami typu Big Blue najczęściej montuje się na głównym przyłączu wody. Dzięki dużej powierzchni czynnej doskonale sprawdzają się w instalacjach o większym przepływie wody. Wbrew pozorom nie zajmują też dużo wiele miejsca, dlatego na takie rozwiązanie chętnie decydują się również mieszkańcy bloków.

  • Wkłady do filtrów BB 10 cali mają 25,5 cm długości oraz 4,5 cala średnicy, czyli około 11,4 cm. W praktyce wysokość tych wkładów to dwukrotność ich średnicy. Wkłady BB10 są uznawane za standardowe.
  • Wkłady do filtrów BB 20 cali mają około 50,8 cm długości i taką samą średnicę jak wkłady do filtrów BB 10 cali. Są to największe i najbardziej wydajne wkłady do filtrów, dlatego sprawdzają się wszędzie tam, gdzie przepływ wody jest naprawdę wysoki. Występują jako wkłady sedymentacyjne, zmiękczające, odżelaziające, węglowe. Specjaliści polecają wkłady mechaniczne typu BB 20 do wody, w której występuje duży problem z zanieczyszczeniami ponieważ świetnie eliminują z niej piasek, muł, czy rdzę.

Wkłady do filtrów takie, jakich potrzebujesz!

Na rynku systemów uzdatniania wody funkcjonuje wielu producentów, a co za tym idzie można też znaleźć wkłady do filtrów w różnych rozmiarach i o odmiennym przeznaczeniu. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już, jaki wkład do filtra wybrać. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie, jakiego naprawdę potrzebujesz!