proces napowietrzania wody - zastosowanie procesu w technologiach uzdatniania wody

Proces napowietrzania wody - jak wygląda? Kiedy należy zastosować?

Magda Lewicka
08/12/2020
1

W wielu definicjach uzdatniania wody napowietrzanie pojawia się jako jedna z dostępnych opcji. Jak właściwie wygląda ten proces? Kiedy jest naprawdę potrzebny i w jaki sposób powinien być przeprowadzany? Czy są ku temu specjalne wymagania?

Napowietrzanie wody jest jedną z metod jej uzdatniania wykorzystywaną tak samo często w zakładach przemysłowych, jak też w gospodarstwach domowych. Jak można właściwie je zdefiniować? Najprościej rzecz ujmując, jest to proces obróbki wody, w którym wtłaczane jest do niej powietrze. W taki sposób można zredukować wiele niestabilnych pierwiastków z wody, które najczęściej przyczyniają się do stwarzania poważnych problemów technicznych. Za jeden z najpoważniejszych uznawane jest wytrącanie się osadów z wody. W ogólnym podsumowaniu można napisać, że napowietrzanie jest przydatne wtedy gdy:

  • Woda wymaga wzbogacenia w duże ilości tlenu
  • Niezbędna jest redukcja gazów rozpuszczonych
  • Niezbędna jest redukcja niestabilnych pierwiastków

Napowietrzanie jest wykorzystywane nie tylko w kontekście uzdatniania wody. Ten proces pełni równie istotną rolę w takich dziedzinach jak: oczyszczanie i wstępne napowietrzanie ścieków, redukcja rozpuszczonych gazów, hodowla drożdży.

Rola tlenu w wodzie

Tu warto jeszcze na szybko wspomnieć o roli tlenu w wodzie. Wzbogacanie wody w tą substancję jest niezwykle ważne, jeśli niezbędne jest wytworzenie odpowiednich warunków utleniania  lub hydrolizy. Duża ilość tlenu obecnego w wodzie pomaga w powstrzymaniu wytwarzania środowiska redukcyjnego w wodzie. Jeśli dojdzie do powstania takiego typu, użytkownicy wody najprawdopodobniej odczują problemy z zapachem, barwą bądź smakiem – wzbogacanie wody w tlen pomaga skutecznie zapobiegać takiemu stanowi.

Jak wygląda proces napowietrzania wody?

Proces napowietrzania wody następuje dzięki zastosowaniu aeratora. To specjalne urządzenie, które jest wyposażone w mieszacz wodno-powietrzny. Aeratory mogą funkcjonować samodzielnie, jednak niejednokrotnie stanowią część większego systemu. Z tego typu produktów korzysta się zarówno w sektorach przemysłowych, jak też u indywidualnych klientów. Dodatkowo w przemyśle bardzo ważne jest, aby jakość powietrza dodawanego do wody była wysokiej jakości. Ta zasada dotyczy szczególnie sektora spożywczego, gdzie woda jako produkt końcowy bądź pośredni będzie spożywana przez ludzi. W takim wypadku musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, być wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych, jak również fizycznych oraz chemicznych.

W niektórych przypadkach do napowietrzania wody wykorzystywany jest także ozon. Systemy są wtedy nieco bardziej skomplikowane i wymagają dodatkowego osprzętu, dzięki któremu cały proces będzie możliwy do przeprowadzenia. W wielu przypadkach związanych z wodą i jej jakością procesy uzdatniania, takie jak choćby odżelazianie, nie są możliwe do przeprowadzenia, jeśli przedtem nie zostanie zastosowany proces napowietrzania.

Woda jest wzbogacana w powietrze pod ciśnieniem. Dzięki temu staje się znacznie bogatsza w tlen, co ma znaczący wpływ dla jej jakości i wspomaga wiele procesów uzdatniania i redukcji substancji obecnych w wodzie.

Co można usunąć dzięki napowietrzaniu wody?

Napowietrzanie odgrywa bardzo istotną rolę w procesach uzdatniania wody. Przede wszystkim pomaga utrzymać w normie właściwości fizyczne i chemiczne wody. To doskonały sposób na podniesienie odczynu pH wody. Dochodzi do tego poprzez wzbogacanie jej w tlen, a jednocześnie redukcji dwutlenku węgla. Napowietrzanie daje możliwość usuwania związków organicznych oraz gazów rozpuszczonych. Na liście substancji do redukcji można wymienić między innymi: siarkowodór, metan, dwutlenek węgla oraz inne substancje mające niekorzystny wpływ na właściwości organoleptyczne wody. Oprócz tego napowietrzanie jest stosowane do redukcji żelaza i manganu z wody.

Usuwanie żelaza z wody

Żelazo jest jednym z najczęściej występujących w wodzie zanieczyszczeń. Dotyka bardzo wielu właścicieli własnych ujęć i jest substancją, która ma niebagatelny wpływ na barwę i mętność wody. Często powoduje także zmianę smaku i zapachu na metaliczny. Żelazo dość szybko wytrąca się z wody w postaci osadu o rdzawym zabarwieniu. Ten pozostaje przy każdym miejscu poboru wody, ale także w instalacjach, przez które ta przepływa. Osoby korzystające z zażelazionej wody ponadto często narzekają na niekorzystne efekty związane z praniem oraz bardzo trudne sprzątanie, wymagające zastosowania sporej ilości detergentów.

Usuwanie manganu z wody

Mangan obecny w wodzie stanowi bardzo trudne zanieczyszczenie i dość ciężkie do usunięcia. Ma niebagatelny wpływ na właściwości organoleptyczne wody, a jego przekroczenia występują najczęściej w parze wraz z żelazem w wodzie. Mangan nawet już przy niewielkich przekroczeniach ma ogromny wpływ na zapach wody, ale i potrafi spowodować bardzo kiepskie efekty związane z praniem. To właśnie on jest przyczyną szarzenia tkanin i pojawiania się plam. Przy wyższych stężeniach pozostaje przy miejscach poboru wody w postaci czarnego, smolistego osadu, który jest bardzo trudny i uciążliwy do odczyszczenia.

Usuwanie siarkowodoru z wody

Siarkowodór jest jednym z częstszych problemów występujących w wodzie z własnych ujęć. To  dość problematyczne zanieczyszczenie, ponieważ powoduje bardzo przykry zapach przywodzący na myśl zgniłe jaja. Więcej o siarkowodorze i sposobach na jego redukcję z wody w artykule: Nieodpowiedni zapach wody z kranu - co robić?

Napowietrzanie wody a przemysł

W większości zakładów montowane są mieszacze wodno-powietrzne. Wpompowywanie powietrza do wody pod ciśnieniem daje dwie zasadnicze korzyści. Po pierwsze zwiększona jest efektywność procesu – woda jest szybciej i dokładniej napowietrzana. Po drugie dzięki temu cały proces uzdatniania trwa znacznie krócej. Przez to przyspiesza także proces produkcji. Przy wyborze napowietrzacza do zakładu ważnych jest kilka cech. Zawsze warto skorzystać z pomocy eksperta, jednak z pewnością należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak: odporność na korozję, jakość komponentów składających się na konstrukcję oraz obowiązujące w Polsce normy związane z tym zakresem.

Napowietrzanie wody w przemyśle jest najczęściej wykorzystywane w procesach odżelaziania wody. Zakłady cenią sobie tą metodę za brak potrzeby dodawania jakichkolwiek regeneratów oraz ekonomiczność. Więcej o przemysłowym odżelazianiu wody w artykule: Przemysłowe odżelaziacze wody - jak dobrać do potrzeb?

Napowietrzanie wody a dom

W gospodarstwach domowych napowietrzanie wody jest stosowane zazwyczaj w trzech celach. Przede wszystkim chodzi o usuwanie żelaza i manganu z wody. Oprócz tego to świetny sposób na poprawę zapachu wody, który najczęściej wynika z obecności siarkowodoru w wodzie z własnego ujęcia. Wszystkie te zanieczyszczenia można usunąć z wody dzięki specjalnie skonstruowanej stacji uzdatniania wody, która zawiera system napowietrzania oraz odżelaziacz i/lub odmanganiacz.

Najpierw kilka słów o klasycznych odżelaziaczach i odmanganiaczach. Ich wnętrze stanowi specjalnie przygotowane złoże filtracyjne, na którym dochodzi do katalizy. Aby jednak ten proces był w pełni skuteczny, woda musi zostać wstępnie napowietrzona. W przypadku klasycznych odżelaziaczy i odmanganiaczy wody takich jak Ecoperla Ironitower oraz Ecoperla Sanitower, wszystko dzieje się dzięki wstępnemu aeratorowi oraz zbiornikowi hydroforowemu. W tym przypadku niezbędny jest ocynkowany. Membranowy nie wchodzi w grę. Choć taka stacja uzdatniania wody zajmuje sporo miejsca, biorąc pod uwagę wszystkie składowe, to jednak jest w stanie radzić sobie nawet z dużymi przekroczeniami żelaza, manganu, a także z siarkowodorem. O zbiornikach hydroforowych, rodzajach i opłacalności wyboru dowiecie się więcej z artykułu: Jaki zbiornik hydroforowy wybrać przy potrzebie uzdatniania wody?

Z kolei dokładne informacje dotyczące procesu usuwania żelaza i manganu z wody można znaleźć w następujących artykułach: Dlaczego żelazo w wodzie to problem?, Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?, Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów

Przy mniejszych przekroczeniach żelaza i manganu w wodzie wystarczającym rozwiązaniem może okazać się inne urządzenie, które nie wymaga zewnętrznego napowietrzania, bo cały proces zachodzi już w środku butli ciśnieniowej, wewnątrz urządzenia. Produktem działającym na tej zasadzie jest Ecoperla Oxytower. To urządzenie może już współpracować z hydroforem membranowym, zajmuje naprawdę niewiele miejsca. W tym wypadku proces napowietrzania wody zachodzi na specjalnie stworzonej poduszce sprężonego powietrza. Woda, przepływając przez nią, jest wzbogacana w tlen, a następnie kierowana na złoże filtracyjne, gdzie podobnie jak w pierwszym przypadku, dochodzi do katalizy. Przykładem takiego produktu jest Ecoperla Oxytower, którego recenzję znajdziecie tutaj: Ecoperla Oxytower - nowość wśród odżelaziaczy i odmanganiaczy

Ogólnie rzecz ujmując odżelaziacze i odmanganiacze wody z zastosowaniem wstępnego napowietrzania wody są tak samo doceniane w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle za podobne zalety. Tu koszty utrzymania są minimalne. Powietrze nie kosztuje nic. Jedynym kosztem jest woda niezbędna do procesu przepłukania złoża filtracyjnego w ramach regeneracji. To stacje bardzo ekologiczne i wymagające minimum uwagi użytkownika. Więcej na ich temat w artykule: Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Napowietrzanie wody - proste i efektywne

Proces napowietrzania wody jest prosty, ekonomiczny i ekologiczny, a do tego powszechnie stosowany i niezawodny. Nic dziwnego, że znajduje swoje zastosowanie w przemyśle i gospodarstwach domowych. Szczególnie warto brać go pod uwagę przy konieczności usuwania z wody żelaza, manganu i siarkowodoru. Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami!

Komentarze

Rzeczywiście po zamontowaniu stacji odżelazijącej woda jest napowietrzona, na początku myślałem że to coś dziwnego, że leci lekko mleczna :)
no i co ważne, nie ma smrodu jajka z wody :D