siarczany w wodzie - metody uzdatniania

Siarczany w wodzie - czy to zagrożenie? Jak uzdatniać wodę?

Magda Lewicka
11/05/2021
1

Siarczany nie są substancją występującą w wodzie, o której mówi się tak często, jak o żelazie, manganie, bakteriach czy wysokim stopniu twardości. Mogą jednak wystąpić w przekroczeniach i przysporzyć problemów. Czym dokładnie są siarczany? Jaki mają wpływ na jakość wody? Jak uzdatniać wodę i redukować ilość obecnych w niej siarczanów?

Siarczany - czym są? Co warto wiedzieć?

Siarczany należą do jednych z najbardziej rozpowszechnionych składników wód naturalnych, zaraz obok chlorków. Pochodzą z procesów wymywania skał osadowych. Oprócz tego źródłem ich pochodzenia jest ługowanie gleby, utleniania siarczków metali ciężkich. W rezultacie powstają siarczany tych metali, a także kwas siarkowy. W wodach naturalnych siarczany występują praktycznie zawsze – wyjątki spotyka się niezmiernie rzadko.

Siarczany zazwyczaj są pochodzenia naturalnego, choć ich źródłem może być także działalność człowieka. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku wód powierzchniowych. Ścieki i zanieczyszczenia przemysłowe i komunalne mogą spływać do rzek i jezior. Najbardziej do tego rodzaju zanieczyszczania wód przyczyniają się: farbiarnie, fabryki produkujące kwas siarkowy, przemysł metalurgiczny oraz niektóre gałęzie przemysłu chemicznego. Źródłem pochodzenia siarczanów bywają także wody kopalniane. Jako przyczynę przedostawania się siarczanów do wód można podać także opady atmosferyczne. Zanieczyszczone deszcze wsiąkają do gleb i tą drogą przedostają się do wód głębinowych.

A jakie stężenie siarczanów jest dopuszczalne w Polsce? Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi podaje, że stężenie siarczanów w wodzie nie powinno być wyższe niż 250 mg/l.

Dlaczego siarczany w wodzie to zagrożenie?

Siarczany obecne w wysokich stężeniach w wodach mogą przyczyniać się do znacznie niższego komfortu korzystania z wody. Powodują też kilka znaczących kłopotów, które mogą dać się we znaki podczas użytkowania wody.

Warto mieć na uwadze, że siarczany w wodzie nie zawsze są złe. Jeśli występują w specjalnych wodach leczniczych, mogą nawet pomagać! Jednak w tym przypadku zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Odpowiada za twardość wody

Siarczany, łącząc się z wapniem i magnezem występującym w wodzie, zwłaszcza jeśli te występują w dużych ilościach, mogą powodować powstawanie związków odpowiedzialnych za tworzenie wysokiego stopnia twardości wody, a dokładniej twardość niewęglanową. Powstają związki takie jak:

  • Siarczany wapnia CaSO4
  • Siarczany magnezu MgSO4

Twarda woda nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia, jednak może powodować trudności związane z codziennym użytkowaniem wody. Ponadto powoduje spore straty materialne, powodowane przez wyższe koszty ogrzewania, większe zużycie detergentów, trudny do usunięcia osad, awarie urządzeń AGD. Więcej na temat twardej wody można znaleźć w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda? oraz innych tekstach na naszym blogu, które poruszają problem twardej wody w różnych aspektach. Dokładne wytłumaczenie tego zjawiska także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Wpływ na właściwości organoleptyczne wody

Zbyt duża ilość siarczanów obecnych w wodzie może powodować, że woda uzyska nieprzyjemny, gorzki smak. O innych zanieczyszczeniach powodujących zmianę smaku wody także w artykule: Smak wody z kranu - czy da się go poprawić?

Problemy ze zdrowiem

Surowa woda z kranu, bogata w siarczany nie jest najlepsza dla naszego organizmu. Jej spożywanie może powodować podrażnienie układu pokarmowego. Mówi się także o jej właściwościach przeczyszczających i silnych biegunkach, jakie jest w stanie spowodować zwłaszcza w pierwszej fazie rozpoczęcia spożywania wody bogatej w tą substancję. To z kolei może prowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu. O prawidłowym nawodnieniu możecie przy okazji przeczytać w tym artykule: Prawidłowe nawodnienie organizmu - jak to zrobić?

Gorsze efekty prania tkanin

Jeśli używasz wody bogatej w siarczany, musisz też nastawić się na nieco gorsze efekty związane z praniem. Siarczany mogą powodować powstawanie plam na tkaninach. Niekiedy zniszczenia mogą być na tyle duże, że nie pozostanie nic innego, jak tylko je wyrzucić. Po drugie działanie wybielaczy jest przy wodzie bogatej w siarczany znacznie mniej wydajne. To również ma wpływ na negatywne efekty prania. Zwiększa się też zużycie detergentów, ponieważ należy użyć więcej wybielacza, by uzyskać efekt. To ma negatywy wpływ na środowisko i nasz portfel.

Niekorzystny wpływ na instalację

Woda bogata w siarczany nie będzie też oddziaływała we właściwy sposób na domową instalację. Siarczany mogą doprowadzić do zarastania rur przez osad. To prowadzi do spadków przepływu, wydajności i efektywności. Osad może całkowicie przytykać odcinki rur, co w rezultacie poskutkuje kosztowną i trudną w naprawie awarią.

Woda bogata w siarczany a przemysł

Woda bogata w siarczany zdecydowanie nie jest wodą, z której chciałby korzystać przemysł. Siarczan wapnia powoduje problemy związane z prawidłowym działaniem kotłów parowych – może doprowadzać do spadków wydajności oraz awarii. Kamień kotłowy tworzony przez ten związek jest naprawdę twardy i uciążliwy. Jego występowanie może powodować duże straty w przedsiębiorstwie.

Siarczany nie są też substancją pożądaną w przypadku wody stosowanej w budownictwie. Przestrzeganie norm jest szczególnie ważne w przypadku wody używanej do tworzenia zapraw oraz betonu. Duża zawartość siarczanów może doprowadzić do korozji konstrukcji żelbetonowych oraz samego betonu. Skutkiem tego jest znacznie mniejsza wytrzymałość betonu, szybszego niszczenia całej konstrukcji.

Jak uzdatniać wodę z nadmiaru siarczanów?

Stacja do usuwania azotanów

Siarczany można usuwać z wody surowej na dwa sposoby. Ze względu na to, ze często towarzyszą azotanom występującym w wodzie, wiele stacji do usuwania azotanów jest przystosowanych także do tego, aby z wody zwalczać także siarczany. O samych azotanach pisaliśmy już w artykule: Szokujące fakty o azotanach w wodzie

Stacje uzdatniania wody przystosowane do usuwania azotanów działają na zasadzie wymiany jonowej. Regeneracja odbywa się z udziałem roztworu solanki, jednak zamiast sodu (jak to ma miejsce w przypadku zmiękczaczy wody), główną rolę odgrywają chlorki. Te urządzenia montuje się na początku instalacji w budynku. Do działania potrzebują odpływu do kanalizacji oraz zasilania elektrycznego.

Idealnym sposobem na usuwanie siarczanów z wody może być propozycja od polskiej marki Ecoperla w postaci Ecoperla Nitratower. To urządzenie posiada wysokiej jakości złoże filtracyjne o doskonałej wydajności. Jest dostępne w trzech rozmiarach do wyboru, dzięki czemu każdy będzie miał szansę znaleźć najlepszą propozycję dla siebie. Procesem pracy i regeneracji steruje automatyczna głowica sterująca. Ustawienia Ecoperla Smart System pozwalają na prawidłową, bezawaryjną i tak samo wydajną pracę urządzenia mimo upływu lat. Więcej informacji w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Odwrócona osmoza

Jeśli potrzebne jest jedynie usuwanie siarczanów z wody przeznaczonej na cele spożywcze, dobrym sposobem będzie odwrócona osmoza. Membrana osmotyczna usuwa z wody zanieczyszczenia wielkości pojedynczych jonów. Oprócz siarczanów, woda pozbawiana jest też: bakterii, grzybów, wirusów, cyst, metali ciężkich, chloru oraz jego pochodnych. Ponadto smak, zapach i barwa wody ulęgają znacznej poprawie. Woda świetnie nadaje się do celów spożywczych, ale również uzupełniania drobnego AGD, czy przemywania delikatnych powierzchni, a także przygotowania odżywek dla dzieci. Więcej dowiesz się z artykułu: Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa!

A jakie dokładnie produkty można polecić? Systemy odwróconej osmozy najwyższej jakości znajdziecie w naszym sklepie internetowym. Ciekawą propozycją wydaje się być odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS DP Sanic z powłoką antybakteryjną. Ecoperla Rosa daje możliwość pozyskiwania wody krystalicznie czystej, pozbawionej jakichkolwiek zanieczyszczeń lub dodatkowo uzupełnionej w magnez oraz wolny wodór przez wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir. Propozycją, która daje szansę na samodzielną regulację ilości minerałów zawartych w wodzie jest Ecoperla Profine Zero, o której więcej tutaj;

Skuteczna walka z siarczanami zakończona sukcesem!

Siarczany są zanieczyszczeniem, które może spowodować kłopoty w gospodarstwie domowym. Jak widać, uzdatnianie wody zna sposoby na to, by skutecznie walczyć z problemem. Drogą do sukcesu jest stacja do usuwania azotanów bądź system odwróconej osmozy. Potrzebujesz dodatkowej porady? Skontaktuj się z nami!

Komentarze

Moja znajoma miała właśnie problem z azotanami i siarczanami w wodzie, bo z okolicznych pól dużo syfu spływało do jej gruntu....
Ma zamontowaną osmozę, podobno woda kryształ :)
Ja na szczęście cieszę się wodą z wodociagów. Jedynie zmiękczacz mam, ale wodę pije normalnie z kranu