system uzdatniania wody podczas remontu kuchni

Remont kuchni - zasady projektowania. Co warto w niej mieć?

Magda Lewicka
23/03/2021
2

Dobrze znane powiedzenie mówi, że kuchnia jest prawdziwym sercem każdego domu. Właśnie zaczyna się sezon remontów, a jeśli jesteś w momencie, w którym myślisz o jej odświeżeniu bądź gruntownym remoncie, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! O czym pamiętać przy remoncie kuchni? Co warto wziąć pod uwagę? Czy to dobry moment, aby zastanowić się nad filtrem kuchennym?

Idealna kuchnia, czyli jaka?

Właśnie zaczyna się wiosna, a to dla wielu najlepszy moment na to, aby pomyśleć o remoncie. Nieważne czy chodzi o odświeżenie pomieszczenia, czy generalny remont  - zawsze warto przemyśleć czego potrzebujemy i na jakie praktyczne rozwiązania warto postawić. Jednym z najtrudniejszych pomieszczeń jest zdecydowanie kuchnia.

Wielu architektów jest zdania, że remont kuchni uznawany jest, oprócz łazienki, za jeden z najbardziej żmudnych i wymagających najwięcej energii oraz uwagi. W tym pomieszczeniu należy zwrócić szczególną uwagę na rozplanowanie przestrzeni. Od tego jak wszystko ułożymy i rozplanujemy kolejne strefy będzie zależała wygoda późniejszego użytkowania. Poza tym warto przemyśleć, jakie sprzęty kuchenne mają się znaleźć w przestrzeni – co może nam się przydać i ile miejsca będzie to zajmowało.

Wśród wybieranych rozwiązań warto pomyśleć także o tych ekologicznych. Jedną z nich jest decyzja o zamianie plastikowych butelek z napojami na alternatywny sposób jej pozyskiwania. Tutaj dobrym wyborem mogą być filtry kuchenne, czyli niewielkie, punktowe systemy uzdatniania wody.

Remont kuchni - kilka cennych rad od architektów

Jeśli nie chcesz powierzyć zadania rozplanowania nowej kuchni profesjonaliście, a zająć się tym samodzielnie, koniecznie przeczytaj kilka poniższych wskazówek, które pomogą Ci w zwróceniu uwagi na istotne szczegóły. Być może te rady ułatwią Ci zadanie!

Instalacje w kuchni

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kolejność instalacji. Hydrauliczna powinna się znaleźć pod elektryczną. Takie rozwiązanie znacznie zwiększy bezpieczeństwo, choćby poprzez uniknięcie problemu z zalanymi kablami.

W kuchni bardzo istotną kwestią jest odpowiednie rozplanowanie gniazdek. To pomoce uniknąć przeciągania dodatkowych kabli czy przedłużaczy i będzie miało korzystny wpływ nie tylko na estetykę, ale też na bezpieczeństwo. Poza tym im więcej gniazdek, tym większa wygoda podczas pracy. Szczególnie istotny jest montaż gniazdek w pobliżu strefy roboczej.

Przy remoncie warto też zadbać o aspekt estetyczny i pomyśleć o ukryciu i zamaskowaniu wszelkich kabli, przewodów i instalacji. Bardzo ciekawym, niezwykle modnym patentem jest ukrywanie gniazdek w blacie. Istotny jest także aspekt oświetlenia. Warto pomyśleć o odpowiednim doświetleniu blatów roboczych. Komfortowe korzystanie z kuchni na co dzień zapewni także instalacja kilku źródeł światła.

Strefy w kuchni

Idealna kuchnia to dobrze rozplanowana logistycznie kuchnia! Tu warto zastosować się do zasady pięciu stref. Dzięki ich zastosowaniu w kuchni o wiele łatwiej będzie utrzymać porządek, ale też poruszać się choćby w trakcie przygotowania posiłków czy rozkładania zakupów. Strefy, o których mowa to: gotowania, zmywania, przygotowania posiłków, przechowywania, zapasów.

Strefa gotowania jest strefą, w której znajduje się kuchenka, piekarnik, mikrofala, parowar oraz inne urządzenia służące obróbce żywności. Strefa przygotowania posiłków jest miejscem z blatem roboczym i wolną przestrzenią przeznaczoną na przygotowanie posiłku. Strefa zmywania to strefa, w której powinien znajdować się zlewozmywak oraz zmywarka. Strefa przechowywania to przestrzeń na naczynia, sztućce, garnki, inne sprzęty kuchenne, z których korzystamy do gotowania. Ostatnia strefa – strefa zapasów – służy przechowywaniu żywności i przypraw. Taki podział bardzo porządkuje przestrzeń.

Odległości i wymiary w kuchni

Bardzo istotne jest, aby znać wymiary konkretnych sprzętów w kuchni. Nawet jeśli wybieramy i zamawiamy meble szyte na miarę, to już wcześniej lepiej mieć wybrany sprzęt i pod konkretnie wybrane modele dobierać parametry mebli. Szerokość i głębokość standardowej zabudowy na lodówkę powinna wynosić 60 cm. Podobne wymiary będą dotyczyły piekarnika. Przestrzeń potrzebna na zmywarkę to w zależności od modelu od 50 do 80 cm. Płyta gazowa lub indukcyjna to w kuchni potrzeba zagospodarowania około 60-80 cm. Odległość między górną a dolną zabudową nie powinna być mniejsza niż 45 cm. Z kolei blat roboczy powinien mieć co najmniej 60 cm szerokości.

Wyposażenie kuchni

Warto zwrócić uwagę na sprzęt, którego będziemy używać w kuchni. Najlepiej poświęcić trochę więcej czasu na wybór pralki, lodówki, zmywarki, piekarnika, drobnego AGD, by kupić sprzęty wysokiej klasy, energooszczędne. Dobrze pomyśleć o tym, z czego faktycznie będziemy korzystać, w jakie roboty kuchenne warto zainwestować i co zrobić, aby nasza kuchnia i codzienność stały się bardziej ekologiczne. Być może dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja także we własny, domowy system uzdatniania wody spożywczej?

Czym jest zasada złotego trójkąta?

Przy projektowaniu kuchni warto wziąć pod uwagę złotą zasadę trójkąta roboczego. To właśnie nią kierują się wszyscy architekci przy projektowaniu przestrzeni. Jest to zasada według której rozmieszcza się trzy główne elementy wyposażenia kuchennego: lodówka, piekarnik z kuchenką oraz zlewozmywak. Najlepiej jest, kiedy położenie ich względem siebie przypomina trójkąt. Taki układ znacznie ułatwia przemieszczanie, nie trzeba robić dodatkowych kroków.

Optymalna odległość między lodówką a zlewozmywakiem w tym wypadku powinna wynosić od 120 do 210 cm. Tyle samo dotyczy odstępu między zlewozmywakiem a kuchenką. Z kolei odległość między kuchenką a lodówką nie powinna być mniejsza niż 120 cm, jednak nie większa niż 270 cm. Przy niektórych pomieszczeniach (zwłaszcza w starym budownictwie) jest bardzo trudno zachować takie proporcje, jednak warto dążyć do właśnie takiego układu.

Uzdatnianie wody w kuchni - czy to jest potrzebne?

Przy okazji remontu kuchni warto przyjrzeć się jeszcze tematowi wody w naszym domu, a przede wszystkim wody spożywczej. Być może to odpowiedni moment, aby wdrożyć nawyki korzystne dla środowiska. Wielu z nas do celów spożywczych korzysta jedynie z wody butelkowanej, a to przecież nie jest najlepsze wyjście, o cym można przeczytać w artykule: Woda w butelce kontra filtr kuchenny - co jest lepszym rozwiązaniem?

Dzięki filtrowi kuchennemu zaoszczędzimy czas, który poświęcaliśmy na sam proces zakupu, wspomożemy środowisko, a także nieco więcej pozostanie nam w portfelu. Woda może być dostępna na bieżąco, w każdym czasie i w każdych ilościach. Całą listę argumentów za tym, aby zainwestować w filtr kuchenny znajdziecie w artykule: 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens

Podobnie jak zakup piekarnika, lodówki czy zmywarki, wybór filtra kuchennego również warto wziąć wcześniej pod uwagę. Znajomość gabarytów wybranego modelu pomoże dokładnie rozplanować miejsce oraz przygotować szafkę i blat. Warto na przykład wiedzieć, że większość filtrów kuchennych posiada dodatkową wylewkę, którą należy zamontować w blacie. Jeśli cenimy sobie estetykę i nie chcemy wiercić dodatkowego otworu, alternatywą może być montaż baterii trójdrożnej, albo czterodrożnej. Ponadto niektóre filtry kuchenne posiadają dodatkowy zbiornik na magazynowanie wody, a inne nie. To wszystko należy brać pod uwagę.

Ultrafiltracja do małego mieszkania

Jeśli nasza kuchnia jest naprawdę niewielkich rozmiarów i nie dysponujemy dużą ilością miejsca, idealnym rozwiązaniem może być niewielkich rozmiarów system ultrafiltracji. Ultrafiltracja doskonale radzi sobie z doszlifowaniem jakości wody średnio i nisko zanieczyszczonej. Te filtry kuchenne nie posiadają dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody, cała jest uzdatniana na bieżąco w sposób ekologiczny, bo z zastosowaniem tylko i wyłącznie ciśnienia instalacji. Zaletą ultrafiltracji jest także fakt, że pozostawia w wodzie naturalnie występujące minerały. Więcej na jej temat w artykule: Czym jest ultrafiltracja? Kiedy wybrać ten filtr kuchenny?

Przykładem takiego urządzenia jest seria Ecoperla Profine POU, w skład której wchodzą dwa filtry kuchenne: Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3. Pierwszy z nich jest przeznaczony do domów, w których już została zamontowana centralna stacja uzdatniania wody, jak na przykład zmiękczacz wody, a na początku instalacji znajduje się także filtr mechaniczny. Ecoperla Profine POU 3 świetnie sprawdzi się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i dużych gospodarstwach domowych, jako zamiennik wód butelkowanych i sposób na świeżą i smaczną wodę dla całej rodziny.

Odwrócona osmoza na każde potrzeby

Jeśli chcesz, aby woda w Twojej kuchni była dokładnie dopasowana do Twoich potrzeb, najlepiej wybrać system odwróconej osmozy. To najpopularniejsze filtry kuchenne, charakteryzujące się naprawdę dużą wydajnością. Ilość etapów uzdatniania wody można w pełni dopasować do swoich potrzeb. O odwróconej osmozie, jej plusach i minusach więcej w artykule: Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu?

Ciekawym rozwiązaniem, godnym polecenia, wydaje się być system odwróconej osmozy Ecoperla Rosa. Pozwala na pobieranie wody w dwojaki sposób. Z jednej strony możemy czerpać wodę idealnie oczyszczoną, która nie pozostawi po sobie żadnego osadu i świetnie sprawdzi się jako baza dań i napojów. Z drugiej strony mamy możliwość pobierania wody do picia bogatej w magnez oraz wolny wodór, o właściwościach prozdrowotnych. Zobaczcie sami:

Remont kuchni nie taki straszny!

Remont kuchni wcale nie musi być wyzwaniem, jeśli tylko dobrze przemyślimy sam projekt oraz to, co w kuchni będzie się znajdowało. Warto wykorzystać wskazówki przedstawione w artykule, ale pomyśleć też o jakości wody. być może własne źródło to dobry pomysł?

Komentarze

Filtr do wody pitnej jest konieczny!
Polecam bardzo tem filtr PROFINE POU ECOPERLA - woda bardzo smaczna, czysta świezutka
Filtr używany od 3 miesięcy i od tego czasu nie kupiliśmy żadnej plastikowej butelki