przemysłowe odżelaziacze wody

Przemysłowe odżelaziacze wody - jak dobrać do potrzeb?

Magda Lewicka
17/09/2019
4

Bez zasilania w wodę wiele przedsiębiorstw z różnych sektorów przemysłowych po prostu nie mogłoby funkcjonować i spełniać swojej roli. Znaczenie ma jednak nie tylko sama woda, ale również jej jakość. Co, jeśli problemem jest żelazo? Czy przemysłowy odżelaziacz wody to najlepsze rozwiązanie? Jaką metodę odżelaziania wody wybrać?

Woda stanowi niezbędny surowiec w wielu zakładach produkcyjnych różnych branż. Jest konieczna w procesach technologicznych, do zasilania urządzeń, niejednokrotnie stanowi część produktu końcowego. Zdarza się, że przedsiębiorstwa wykorzystują własne ujęcie, jako główne źródło wody zasilającej. Takie rozwiązanie niejednokrotnie okazuje się zwyczajnie bardziej rentowne. Zakład staje się też w pełni niezależny pod tym względem – woda dostępna jest zawsze, w każdych ilościach.

Ta jednak nie w każdym przypadku jest dobrej jakości. Przy korzystaniu z własnego ujęcia wody do celów przemysłowych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku użytkowników indywidualnych, należy liczyć się z możliwością wystąpienia przekroczeń różnych związków chemicznych i mikroorganizmów.

Woda przeznaczona do celów przemysłowych niejednokrotnie musi być znacznie wyższej jakości niż woda spożywcza. Wykorzystywanie własnego ujęcia do celów zasilania zakładu jest więc najczęściej powiązane z potrzebą właściwego uzdatniania wody oraz założenia dopasowanej przemysłowej stacji uzdatniania wody.

Jednym z najczęstszych problemów związanych z jakością wody z własnego ujęcia jest obecność żelaza i manganu w stężeniach wyższych niż wymagane do danych zastosowań.

Żelazo w wodzie - występowanie

Zawartość żelaza w wodach podziemnych jest bardzo różna. W niektórych przypadkach można mówić o wartościach śladowych, w innych nawet o kilkudziesięciu miligramach na litr. Ten związek jest zazwyczaj pochodzenia naturalnego. Oznacza to, że jego główne źródło stanowią skały osadowe oraz magmowe. Związki żelaza są wymywane ze skał oraz gleby i właśnie w ten sposób przedostają się do wody.

Innymi źródłami nadmiernego stężenia żelaza są zanieczyszczenia wytwarzane w zakładach przemysłowych, ścieki. Przyczynę może stanowić również korozja zbiorników mających styczność z wodą.

Żelazo może występować w wodzie w dwojakiej formie. Najczęściej jest obecne w postaci dwuwartościowej (rozpuszczone w wodzie, nie powoduje zmiany barwy), alternatywnie pojawia się w formie trójwartościowej, utlenionej i z łatwością wytrącającej się z wody w formie osadu.

Problem żelaza w zdecydowanej większości przypadków dotyczy ujęć głębinowych. Rzadko kiedy mówi się o nim w kontekście wód gruntowych i powierzchniowych. Wynika to z faktu, że wody głębinowe mają niewielki kontakt z atmosferą, a to skutkuje niedużą zawartością tlenu w wodzie.

W takim środowisku żelazo może występować w dużych stężeniach. Z łatwością rozpuszcza się w wodzie. Im większa głębokość, tym większa możliwość obecności tego zanieczyszczenia w sporych ilościach.

Dlaczego żelazo w wodzie nie jest dobre dla przemysłu?

Głównym problemem z żelazem występującym w wodzie w przypadku przemysłu jest wpływ tej substancji na stan techniczny urządzeń oraz instalacji, mających styczność z zanieczyszczoną wodą.

O skali występowania problemów w dużej mierze decydują podatność żelaza na występowanie w różnych formach utleniania, w zależności od warunków utleniająco-redukcyjnych oraz odczynu pH otoczenia.

Żelazo ma sporą tendencję do wytrącania się z wody w formie nierozpuszczalnej. W taki właśnie sposób powstają osady, które w zastraszającym tempie gromadzą się na wszelkich elementach instalacji oraz przemysłowych maszyn. Osad po żelazie z czasem twardnieje, zwiększa możliwość powstawania korozji, zmniejsza światło przewodów.

Skutkami tworzenia się osadów po żelazie są ponadto: zmniejszenie przepływu, większe straty energii na przesyłanie wody, rozwój mikroflory bakteryjnej, a w szczególności bakterii żelazistych, rozwój biofilmu, fragmentacja osadów, odrywanie się osadów i ich dalsze przenikanie do obiegów, możliwość wzrostu mętności oraz barwy wody.

Osad wytrącony z wody może czynić spore szkody, zmniejszać wydajność produkcji bądź ogólnych działań zakładu, przyczyniać się do powstawania awarii, skutkujących wykluczeniem zepsutych maszyn, zmniejszać żywotność urządzeń mających styczność z wodą, prowadzić do potrzeby serwisowania bądź wcześniejszej wymiany na nowe.

Jeśli woda stanowi część produktu, obecność żelaza może mieć wpływ na gorszą jakość i negatywne odczucia konsumenta z nią związane.

Żelazo w wodzie wykorzystywanej w celach przemysłowych prowadzi więc ostatecznie do sporych strat ekonomicznych przedsiębiorstwa. Z tego właśnie względu niezbędny jest dobór właściwej przemysłowej stacji uzdatniania wody, która poradziłaby sobie z tym problemem.

Przemysłowe odżelaziacze wody - najlepsza opcja

Istnieje wiele metod, dzięki którym można redukować stężenie żelaza w wodzie. Wśród zastosowań przemysłowych najczęściej polecane są odżelaziacze wody wymagające wstępnego napowietrzania lub alternatywnie odżelaziacze wody wykorzystujące w swoim działaniu specjalne złoże regenerowane nadmanganianem potasu.

Wybór konkretnego przemysłowego odżelaziacza wody jest bardzo indywidualny i zależny od warunków panujących w danym przedsiębiorstwie. Przy doborze metody odżelaziania znaczenie ma nie tylko stężenie samego żelaza, ale także: stężenie manganu, pH wody, utlenialność, zasadowość, barwa, mętność, występowanie jonu amonowego.

Ogólnie rzecz ujmując, proces odżelaziania polega na przemianie występujących w wodzie związków żelaza rozpuszczonych w związki nierozpuszczone, które potem łatwo odfiltrować z wody.

Przemysłowe odżelaziacze wody z napowietrzaniem

Zastosowanie wstępnego napowietrzania ma wpływ na przyspieszenie wytrącania się związków żelaza z wody. Dodatkową zaletą zastosowania tej metody jest fakt, że w wodzie mocno nasyconej tlenem nie dochodzi do rozwoju bakterii żelazowych. Napowietrzanie sprawia, że redukowane jest stężenie dwutlenku węgla i możliwa jest nieznaczna korekta odczynu pH wody. Związki żelaza wytrącone z wody z pomocą wstępnego napowietrzania są zatrzymywane na złożu katalitycznym.

Przemysłowe odżelaziacze wody wykorzystujące do działania tą metodę wymagają współpracy z aeratorami hydraulicznymi, takimi jak zwężki inżektorowe lub aeratorami pneumatycznymi. Ponadto do ich prawidłowego działania niezbędny jest zbiornik bezprzeponowy lub mieszacz wodno-powietrzny.

Przemysłowe odżelaziacze wody bez napowietrzania

W niektórych przedsiębiorstwach nie ma możliwości zastosowania odżelaziania ze wstępnym napowietrzaniem. W takich przypadkach istnieje możliwość zastosowania odżelaziania na specjalnie przystosowanym złożu katalitycznym regenerowanym roztworem nadmanganianu potasu.

Przemysłowe odżelaziacze wody tego typu zajmują mniej miejsca i mogą współpracować z przeponowymi zbiornikami ciśnieniowymi.

Złoże katalityczne zastosowane w przemysłowych odżelaziaczach wody niepotrzebujących wstępnego napowietrzania pełni dwojaką funkcję: filtracyjną oraz utleniającą.

Dobór przemysłowego odżelaziacza wody

Przemysłowe odżelaziacze wody są wykorzystywane w większości sektorów przemysłowych. Zazwyczaj obecność wysokiego stężenia żelaza stanowi przeszkodę i należy zająć się redukcją tego zanieczyszczenia.

Przemysłowe odżelaziacze wody znajdują swoje zastosowanie między innymi: w przemyśle spożywczym, technologii cięcia wodą, ogrodnictwie i szkółkach leśnych, w sektorze rolniczym oraz HoReCa.

Te urządzenia w niektórych układach służą do przygotowania wody do dokładniejszej filtracji. Czasami odżelazianie stanowi etap na przykład przed przemysłową odwróconą osmozą.

Dobór właściwego przemysłowego odżelaziacza wody wymaga znajomości trzech istotnych aspektów. Po pierwsze jest to analiza wody. Wyniki pozwalają dokładnie dopasować rodzaj urządzeń i pokazują czy oprócz odżelaziania będą potrzebne też inne metody filtracji.

Równie istotne są informacje związane z zapotrzebowaniem na wodę w danym przedsiębiorstwie oraz wizja lokalna. Ważne, aby wykonawca przemysłowej stacji uzdatniania wody miał świadomość warunków panujących w danym zakładzie, możliwości i przestrzeni na montaż przemysłowego odżelaziacza wody.

Zleć dobór przemysłowej stacji uzdatniania wody specjaliście

Doborem przemysłowych odżelaziaczy wody zajmuje się firma Klarsan. Wiele lat działalności na rynku zaowocowało ogromnym doświadczeniem w dziedzinie doradztwa dotyczącego doboru właściwej przemysłowej stacji uzdatniania wody do praktycznie każdego z sektorów.

Klarsan oferuje pomoc w zakresie doboru i wykonania przemysłowej stacji uzdatniania wody. Zleceniodawca na każdym etapie może liczyć na profesjonalne doradztwo, a po zakończeniu realizacji także na kompleksowe usługi w zakresie serwisu oraz utrzymania technologicznego. Dodatkową zaletą jest możliwość przeszkolenia pracowników w zakresie obsługi przemysłowej stacji uzdatniania wody, jeśli wystąpi taka konieczność.

Komentarze

Współpracowałem z firmą Klarsan - montowali właśnie duzy, można powiedzieć przemysłowy system uzdatniania do mojego hotelu. Bardzo polecam. Sam w domu również mam stację uzdatniania ich marki z tego sklepu. Profesjonalne podejście do klienta
Może nie na skalę przemysłową, ale mamy taką stację do żelaza, dzięki której żelazo się wytrąca (woda się napowietrza?). Zapewne na większą skalę to lepiej się sprawdza. Do warunków przemysłowych też pewnie wychodzi to w przeliczeniu taniej. Lepiej uzdatniać taką wodę niż płacić za przemysłowe ilości wody z wodociągu :) Tak mi się wydaje. Profesjonalny wpis, pozdrawiam!
Mamy w domu stację odżelaziającą. Nie sądziłam, że na tak szeroką skalę również się oczyszcza wodę z żelaza. Widzę, że to bardzo obszerny temat. Ale miło wiedzieć, że firma, która montowała nam filtr, równiez zajmuje się takimi przemysłowymi systemami.
U nas na wsi jest duży problem z żelazem w studniach. Mamy taki duży filtr do żelaza u siebie od dwóch lat, dzięki niemu woda jest oczyszczona i nadaje się do picia. Z tego co wiem, to sąsiad który uprawia warzywa i drzewa owocowe, to posiada taka dużą stację do żelaza do warunków przemysłowych, bo ta brudna woda szkodziła mu na systemy nawadniania. Bardzo dobre rozwiązanie, chociaż pewnie nietanie.