Fluor w wodzie - jak usuwać

Fluor w wodzie z kranu - co warto wiedzieć?

Edyta Siedlecki
22/08/2023
1

Fluor to pierwiastek chemiczny, który powszechnie występuje w różnych produktach spożywczych oraz w pastach do zębów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że fluor dość powszechnie znajduje się także w wodzie pitnej. Skąd się tam bierze? Czy fluor w wodzie stanowi realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia? Jak uzdatniać wodę, aby usunąć z niej ten pierwiastek?

Rola fluoru w ludzkim organizmie

Fluor, obecny we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu, aktywuje lub hamuje pracę niektórych enzymów. Największe stężenie tego pierwiastka znajduje się oczywiście w zębach, ale także w kościach. Oprócz tego wykryto go we włosach, skórze, w mięśniach i tkankach łącznych.

Powszechnie znane jest bakteriobójcze i przeciwpróchnicze działanie fluoru, który hamuje namnażanie szkodliwych drobnoustrojów w jamie ustnej oraz powstrzymuje rozkład cukrów do kwasów. Zapotrzebowanie na fluor zmienia się z wiekiem i wygląda następująco:

  • Niemowlęta do 6 miesiąca życia - do 0,1 mg
  • Dzieci do 13 r.ż. - do 2 mg
  • Chłopcy i dziewczęta do 18 r.ż. - do 2,9
  • Dorośli - do 3,1 mg

Dlaczego fluor w wodzie uważa się za szkodliwy?

W Polsce fluor w wodzie jest spotykany dość powszechnie, choć od dłuższego już czasu mówi się o jego negatywnym działaniu na ludzkie zdrowie. Fluor, pomimo swoich niepodważalnych zalet w kontekście dbania o higienę jamy ustnej, jak każda substancja przyjmowana w nadmiarze, może szkodzić. Nie oznacza to natomiast, że należy całkowicie zrezygnować z produktów (takich jak pasty do zębów, płyny do higienizacji jamy ustnej) zawierających w składzie ten pierwiastek. Potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia i samopoczucia pojawia się wówczas, gdy jego stężenie jest zbyt duże. Aktualne przepisy prawno-sanitarne w Polsce podają jako normę zawartość fluoru w wodzie pitnej do 1 mg/1 F.

Spożycie fluoru w ilości większej niż 4 mg na każdy kilogram masy ciała, może spowodować silne zatrucie charakteryzujące się biegunką, wymiotami, silnymi bólami brzucha, a nawet zaburzeniami czynności serca oraz problemami z oddychaniem. Zagrożenia związane z występowaniem fluoru w wodzie obejmują jednak przede wszystkim ograniczenie zdolności umysłowych, co przekłada się między innymi na spowolnione reakcje na bodźce zewnętrzne. Fluorki (sole fluoru) w kościach zwiększają ich łamliwość oraz mogą się przyczynić do wystąpienia artretyzmu. Fluor w wodzie oskarża się również o wywoływanie niedoczynności tarczycy czy problemy z płodnością. Zwiększa również wchłanianie niezwykle szkodliwego ołowiu.

Zbyt duże stężenie fluoru w organizmie może powodować fluorozę, czyli nieestetyczne przebarwienia występujące w obrębie struktury szkliwa. W zależności od zaawansowania choroby, zmiany pigmentacyjne mogą przybierać białą lub brunatną barwę. Fluoroza dotyka nie tylko zęby, ale też kości prowadząc do zwapnienia więzadeł, bólów kostno-stawowych, usztywnienia kręgosłupa, zmniejszonej ruchliwości stawów.

Fluoryzacja wody w Polsce oraz inne źródła fluoru w kranówce

Fluor w wodzie pojawia się naturalnie, gdzie przedostaje się z gleby. Stąd też, jego stężenie może się różnić w zależności od miejsca poboru wody. W 1950 roku w USA na szeroką skalę rozpoczęła się dodatkowo fluoryzacja wody. Nieco później dotarła do Europy, a w efekcie i do Polski. Jako cel fluoryzacji wody podano chęć zwiększenia podaży fluoru w jamie ustnej, co miało wzmocnić szkliwo zębów i zapobiegać próchnicy.  Niektóre kraje wprowadziły także na rynek fluoryzowaną sól kuchenną, co miało służyć oczywiście tym samym celom.

Aktualnie rezygnuje się z tego typu działań, ponieważ brakuje wystarczająco solidnych podstaw naukowych potwierdzających ich skuteczność. Dodawanie fluoru do wody stało się z biegiem lat wręcz kontrowersyjne.

Jak wykryć fluor w wodzie?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia dokładnie reguluje poziom fluoru w wodzie pitnej. Przedsiębiorstwa wodociągowe muszą się do niego bezwzględnie stosować, więc zachodzi bardzo małe prawdopodobieństwo, że w kranówce z sieci dystrybucyjnej stężenie tego pierwiastka zostało przekroczone. Nieco inaczej wygląda sytuacja przy poborze wody z własnego ujęcia. Warto wówczas przeprowadzić profesjonalne badanie wody z uwzględnieniem jej parametrów fizykochemicznych i czystości mikrobiologicznej. Przeczytaj: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem.

Decydując się na wykonanie analizy wody w akredytowanym laboratorium otrzymujesz rzetelną informację na temat jej składu oraz potencjalnych zagrożeń. Jeśli jednak nie masz możliwości oddania próbki do badania, test na fluor w wodzie możesz wykonać samodzielnie. Na rynku dostępne są bowiem różne testery, przy czym największą popularnością cieszą się proste w obsłudze testy paskowe. Przeczytaj również: Czy da się zbadać jakość wody jednym domowym testem?

Jak usuwać fluor z wody?

W Twojej wodzie wykryto zbyt duże stężenie fluoru? A może wolisz działać profilaktycznie? W obu przypadkach świetnie sprawdzą się filtry kuchenne, które radzą sobie zarówno z zanieczyszczeniami mechanicznymi, jak i chemicznymi.

Rozwiązanie, które cieszy się obecnie największą popularnością to system odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna wyjątkowo skutecznie usuwa z wody zanieczyszczenia z dokładnością do pojedynczych jonów. Aby wyeliminować zagrożenie w postaci fluoru, metali ciężkich, chloru i jego pochodnych, a także pestycydów i mikroorganizmów, warto sięgnąć po urządzenia takie jak bezzbiornikowa Ecoperla Revo, czy Ecoperla Rosa ze zbiornikiem na wodę. Odwrócona osmoza pomaga też obniżyć stopień twardości wody oraz poprawia jej właściwości organoleptyczne. Sprawdź na filmie jak działa odwrócona osmoza i dowiedz się jak serwisować odwróconą osmozę w kuchni.

Kolejna propozycja to nowoczesna odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS DP Sanic. Jest to niezwykle wydajny i maksymalnie higieniczny filtr kuchenny od renomowanego włoskiego producenta. Idealnie sprawdzi się do poprawy jakości wody przeznaczonej do spożycia usuwając z wody między innymi fluor, ale także chlor i pochodne, metale ciężkie, mikroplastik, a także bakterie i wirusy (technologia Microban®). Dodatkowo, ten system odwróconej osmozy Atlas Filtri został wyposażony w wysokiej jakości mineralizator zapewniający, optymalną dla zdrowia, dawkę minerałów.

Fluor w wodzie i co teraz?

Fluor to pierwiastek mocno kontrowersyjny z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Warto jednak zdawać sobie sprawę z jego obecności, zarówno w produktach codziennego użytku, jak i w wodzie. Jeśli obawiasz się nadpodaży tego pierwiastka w swoje diecie, najwyższy czas postawić na montaż filtra kuchennego. Zachęcam tym samym do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu. Znajdziesz u nas szeroki wybór filtrów kuchennych, dzięki którym pozbędziesz się fluoru z wody i poprawisz jej smak oraz zapach.

Komentarze

Może nie w obawie przed fluorem w wodzie, ale innymi zanieczyszczeniami kupiłam do domu odwróconą osmozę. Dodatkowo mamy też wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir i tak sobie myślę, że to była świetna inwestycja w zdrowie mojej rodziny.