zmiana barwy czystej wody na brązową - problemy z żelazem

Czysta woda zmienia barwę na brązową - dlaczego tak się dzieje?

Magda Lewicka
28/04/2020
6

Korzystasz z wody ze studni i ta na pierwszy rzut oka wydaje się być krystalicznie czysta, ale po odstaniu nagle staje się brązowa, praktycznie nie nadaje się do celów spożywczych i użytkowych. Skąd takie zjawisko? Czy woda mimo zmiany barwy jest bezpieczna? W jaki sposób można zapobiegać zjawisku zmiany barwy wody?

Woda ze studni potrafi zaskoczyć!

Niestety, nie zawsze możemy tu mówić o zaskoczeniu pozytywnym. Woda z własnego ujęcia może kryć w sobie różne związki, często także te niebezpieczne dla zdrowia. Choć na pierwszy rzut oka studnia wydaje się być dobrym wyborem ze względu na tanie źródło wody, którą można pobierać w dużych ilościach, nie ma przy tym przerw w dostawie, ani comiesięcznych rachunków, to jednak nie są same zalety. Należy liczyć się przede wszystkim z tym, że to właściciel sam dba i decyduje, z jakiej jakości wody będzie korzystał. Po jego stronie leży troska o to, by była w pełni bezpieczna i komfortowa w użyciu. Przede wszystkim, aby nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia osób z niej korzystających.

Nie wszystkie zagrożenia związane z wodą widać już na pierwszy rzut oka. Czasem woda po pobraniu ze studni wydaje się być idealna - smaczna, o odpowiednim zapachu, krystalicznie czysta, niemal jak ta z górskich źródeł. Dopiero po odstaniu może się okazać, że jest zupełnie inna – mętna i brązowa. To stanowczo alarmuje o występowaniu nieprawidłowości. Tylko co z tym zrobić?

Na naszym blogu znajdziecie kompendium dotyczące wody ze studni. Opisujemy tam, skąd mogą się brać problemy z jakością wody, przedstawiamy te najpopularniejsze oraz pokazujemy możliwe rozwiązania. Jeśli korzystasz z własnego ujęcia, te informacje mogą być skarbnicą wiedzy: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3.

Zawsze stawiaj na analizę wody

W przypadku wody z własnego ujęcia eksperci jednogłośnie radzą, że najpierw zawsze należy zacząć od sprawdzenia jakości wody poprzez zlecenie jej kompleksowej analizy – zarówno pod kątem fizykochemicznym, jak i mikrobiologicznym. Dzięki nim będzie wiadomo, co dokładnie zawiera w sobie woda i czy na pewno nadaje się do użytku. Szczegółowe informacje znajdziecie w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Skąd problemy ze zmianą barwy wody?

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, co się dzieje z ich wodą, z której korzystają? Po napełnieniu naczynia jest idealna, a po pewnym czasie staje się mętna, brązowa, pełna cząsteczek zanieczyszczeń. Jakby ktoś ją podmienił. W takich przypadkach wiele może wskazywać na to, że problem wynika z obecności nadmiaru żelaza w wodzie, a tak konkretnie z procesu utleniania tej substancji.

Z artykułu: Dlaczego żelazo w wodzie to problem? już na pewno wiecie, że występuje on na drugim i trzecim stopniu utleniania w wodach podziemnych. Żelazo może być obecne w wodzie w formie rozpuszczonej, koloidalnej lub zawiesin. Przy czym w wodach powierzchniowych najczęściej widać wytrącone cząsteczki, natomiast w przypadku wód głębinowych zazwyczaj nie jest widoczny dla oka ze względu na formę rozpuszczoną.

Związki żelaza na drugim stopniu nie są widoczne. To między innymi kwaśny węglan żelaza (II) bądź siarczan (IV) żelaza (II). Brak powietrza oraz obecność CO2 sprawiają, że kwaśny węglan żelaza nie wytrąca się a utrzymuje w formie rozpuszczonej. Kiedy jednak woda będzie miała styczność z tlenem, dwuwęglan żelaza ulegnie hydrolizie. Dojdzie do utlenienia żelaza do cząstek stałych i uwolnienia dwutlenku węgla. To właśnie można zaobserwować, pozostawiając zażelazioną wodę ze studni na jakiś czas w szklance. Problem z odstaną, brązową wodą dotyczy także właścicieli basenów. Często zastanawiają się, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem i prawidłowo go czyścić.

Powstałe w reakcjach z tlenem związki żelaza (III) należą do tych, które bardzo łatwo wytrącają się z wody. Tworzą brunatną barwę, a woda staje się mętna.

Inne skutki użytkowania wody z żelazem

Zmiana właściwości organoleptycznych to jednak nie jest jedyny kłopot związany z obecnością zbyt wysokich stężeń żelaza w wodzie. Problemów z użytkowaniem zazielenionej wody jest znacznie więcej, choć podobnie jak ten ze zmianą barwy, nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że wytrącone żelazo zalega we wszystkich instalacjach i częściach urządzeń, mających styczność z zanieczyszczoną wodą. Jeśli w dodatku woda jest twarda (Czy w Polsce woda jest twarda?), możemy spodziewać się szybko narastającej warstwy, która będzie miała ogromny wpływ na obniżenie wydajności, problemy z przepływem wody. Ponadto pod osadem może dochodzić do korozji, światło rur jest coraz mniejsze. Dodatkowo sam osad z żelaza to doskonałe środowisko do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów. W tym także takich, które mają niebagatelny wpływ na nasz organizm.

Osad po żelazie będzie widoczny w każdym miejscu poboru wody. Odkłada się na kranach, baterii prysznicowej, kaflach, wannie. Jeśli takiej wody używamy do gotowania, to pewnie także w czajniku, ekspresie do kawy oraz innych naczyniach. Rdzawe zacieki i osady to także problem, na który skarżą się właściciele ogrodów. Podlewanie trawników taką wodą kończy się nieestetycznym wyglądem kostki brukowej, kamieni ozdobnych i samych roślin. Obecność żelaza nie jest wskazana, jeśli przestrzeń jest wyposażona w automatyczny system nawadniania.

Warto jeszcze powrócić do samej zmiany właściwości organoleptycznych wody. Niekiedy żelazo powoduje, że jej smak i zapach są tak nieprzyjemne, że woda praktycznie nie nadaje się do celów spożywczych. Ciężko tez zażywać w takiej wodzie kąpieli czy używać jej do mycia twarzy. Korzystanie z wody bogatej w żelazo jest naprawdę uciążliwe, niesie ze sobą wiele niedogodności. Z tych względów walka z problemem jest aż tak istotna.

Jak usuwać żelazo z wody?

Sposobów na usuwanie żelaza z wody jest naprawdę wiele. Wybór tego odpowiedniego zależy od parametrów wody, a więc tym samym szczegółowych wyników jej analizy. Równie istotne są warunki panujące w danym gospodarstwie domowym. O wszystkich możliwościach usuwania żelaza z wody pisaliśmy już w tym artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów

Największą popularnością cieszą się centralne odżelaziacze wody. Pod uwagę brane są najczęściej produkty takie jak Ecoperla Ironitower, które współdziałają z hydroforami ocynkowanymi. Ich atutem jest bardzo duża wydajność. Są w stanie dostarczać oczyszczoną wodę nawet przy bardzo dużym zapotrzebowaniu, a przy tym dokładnie ją oczyszczać. To idealny sposób nawet na bardzo duże przekroczenia stężenia żelaza.

Jeśli kłopoty nie są aż tak duże lub w domu już działa hydrofor membranowy, ciekawą opcją może być odżelaziacz wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza. Takim produktem jest Ecoperla Oxytower, którego recenzja dostępna jest tutaj: Ecoperla Oxytower - nowość wśród odżelaziaczy i odmanganiaczy

Jeśli w wodzie jest kilka przekroczeń, a parametry na to pozwalają, ciekawą opcją jest stacja wielofunkcyjna. Te urządzenia usuwają jednocześnie kilka rodzajów zanieczyszczeń z wody, w tym: żelazo, mangan, związki organiczne, jon amonowy, twardość wody. Przykładami dostępnymi w sklepie są: Ecoperla Multicab i Ecoperla Multitower. Konkretne informacje o stacjach wielofunkcyjnych znajdziecie tu: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

Korzyści z odżelaziania wody

Odpowiednio dobrana metoda odżelaziania wody to przede wszystkim koniec problemów ze zmianą barwy wody. Związki żelaza są usuwane, a użytkownik może cieszyć się wodą o odpowiednich parametrach, która nie będzie pozostawiała po sobie uciążliwego i trudnego w usuwaniu osadu. Prawdopodobieństwo wystąpienia korozji jest znacznie mniejsze, a urządzenia i instalacje mające styczność z wodą nie są aż tak narażone na awarie. Woda nadaje się do celów spożywczych, a codzienne korzystanie z niej to czysta przyjemność!

Poradź się specjalistów

Jeśli nie wiesz, jaki sposób odżelaziania wody przyniesie w Twoim przypadku największe korzyści, zapytaj o radę nasz dział techniczny. Doświadczona karda służy pomocą w kwestii tego oraz innych kłopotów związanych z jakością wody. Napisz lub zadzwoń, a pomożemy dobrać właściwy odżelaziacz wody. Więcej informacji w zakładce kontakt.

Komentarze

Do wyników wody dobrano nam konkretny system odżelaziania z Ecoperla Sanitower i od poł roku działa naprawdę bez problemu. Jednak zajmuje troche miejsca wiec podejrzewam ze nie kazdy mógłby coś takiego sobie postawić
u nas to samo, leje sie krystaliczna a potem pomaranczowa :/
zaskoczylo mnie zelazo w nowej studni, nie myslalem wczesniej o uzdatnianiu wody
jednak cos za cos, wlasna studnia i darmowa woda, ale jednak stacja uzdatniania musi byc
wazne zeby zrobic analize i wtedy dobierac, nie na oko
Masakra, u nas jest bardzo twarda woda ze studni (ponad 60 stopni francuskich) i nie wyobrażam sobie do tego mieć problem z żelazem.
Czekam dopiero na swój zmiękczacz do domu bo nie da rady z taką wodą funkcjonować
u moich rodziców woda ze studni taka się robiła, tragiczny problem
stacja uzdatniania do takiej wody to konieczność, nie dałoby rady z niej korzystać jak wytracaja sie tak zanieczyszczenia
Doskonale znam ten problem, ale z wodą z wodociągu.. Niby wszystko jest w normie, ale często te rdzawe osady nie są zbyt fajne.
Zastanawiam się nad jakąś stacją uzdatniania do tej wody, bo chciałbym się czuć komfortowo chociaż podczas kąpieli i robić normalnie białe pranie