czym jest polifosfat i czy działa

Czym jest polifosfat? Jak go wykorzystywać?

Magda Lewicka
08/11/2022
1

Kiedy szukamy informacji o sposobach na zmiękczanie wody, wśród nich dość często przewija się polifosfat. Czym właściwie jest polifosfat? Gdzie jest dokładnie stosowany i czy na pewno działa?

Twarda woda - dokuczliwy problem z osadami

Wysoki stopień twardości wody jest jednym z najczęściej pojawiających się problemów w polskich domach. Może występować zarówno w przypadku własnych ujęć wody, jak i wody pobieranej z wodociągu. Najbardziej widocznym skutkiem użytkowania twardej wody jest oczywiście dobrze znany kamień kotłowy (przeczytaj: Kamień kotłowy - czym właściwie jest? Jak go usuwać? Czy szkodzi?). Najczęściej widzimy go na dnie czajnika, jednak podobna warstwa gromadzi się również w instalacjach wodnych, na elementach podgrzewających wodę w AGD czy nawet na armaturze. Warstwa zbiera się dość szybko i powoduje wiele szkód. To nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również starty energii, szybsze zużycie części podgrzewających wodę, nierównomierny rozkład ciepła, większy pobór energii, liczne uszkodzenia i zmniejszenie światła przewodów. Więcej informacji znajdziecie tu: Czy w Polsce woda jest twarda?

Choć o twardej wodzie najwięcej mówi się w kontekście kotła grzewczego, nie jest to jedyne urządzenie, przy którym powstają problemy związane z kamieniem kotłowym. Twarda woda jest też bardzo dużym wrogiem pralek oraz zmywarek. Szybko może doprowadzić do zepsucia. Do tego często sprawia, że użytkownicy nie są zadowoleni z efektów prania czy zmywania. Na tkaninach i naczyniach pozostają zacieki, smugi, pozostałości osadu i detergentów. Same środki czyszczące znacznie gorzej działają. Należy dodać ich więcej, by uzyskać pożądany efekt. O tym problemie pisaliśmy już w artykule: Twarda woda a domowe AGD - uważaj, jej używanie oznacza kłopoty! Na szczęście na takie problemy z wodą znajdzie się rozwiązanie, a nawet kilka rozwiązań!

Sposoby na miękką wodę w domu

Sposobów na miękką wodę w domu branża uzdatniania wody zna całkiem sporo. Od tych na całą instalację, jak choćby zmiękczacze wody czy stacje wielofunkcyjne do własnych ujęć wody, przez filtry narurowe z wkładami zmiękczającymi, aż po filtry kuchenne, które chronią ekspresy do kawy przed osadami. Warto pamiętać, że ich zadania i skuteczność są różne. Za najskuteczniejszą formę zmiękczania wody uznawane są rzecz jasna zmiękczacze wody. Jeśli tylko pozwalają warunki w gospodarstwie domowym, zdecydowanie warto wybrać ten sposób. Zapewnia miękką wodę w całej instalacji, niezależnie od miejsca poboru, a przy tym jego eksploatacja nie jest zbyt kosztowna. Warto przeczytać więcej: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Wśród tych wszystkich sposobów można wymienić jeszcze polifosfat. Filtry z tym złożem często są montowane przed pralkami, albo zmywarkami. Są to filtry dość powszechnie dostępne. Do znalezienia nie tylko w sklepach z branży uzdatniania wody, ale również choćby w hipermarketach budowlanych.

Polifosfat - co to takiego?

Polifosfat to złoże stosowane najczęściej w niewielkich filtrach narurowych. Są to kryształki w białym kolorze, rzadziej występuje w odcieniach zieleni. Choć często mówi się o tym złożu jako o polifosfacie, to chcąc zastosować właściwą nazwę, powinno się je nazwać polifosforanem sodu. Może występować jako czysta substancja lub z domieszkami innych. Ten związek ma wiele zastosowań, w tym między innymi w przemyśle spożywczym. Wykorzystuje się go również do zmiękczania wody technicznej w wielu gałęziach przemysłu. Taka woda służy do zasilania różnego rodzaju maszyn. Do zastosowań domowych filtry z polifosfatem pełnią rolę ochronną pralek oraz zmywarek przed możliwością osadzania się kamienia kotłowego wewnątrz tych urządzeń.

Co ciekawe, w wielu krajach polifosfat jest stosowany do uzdatniania wody spożywczej. W Polsce taka praktyka jest zakazana. Niektóre badania wykazują, że woda przefiltrowana przez polifosforan sodu może być szkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Jej regularne spożywanie może niekorzystnie wpływać na organizm. Stąd dostępne w naszym kraju filtry z polifosfatem służą jedynie do uzdatniania wody użytkowej.

Jak działa polifosfat?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że polifosforan sodu nie zmiękcza wody! Nie działa jak zmiękczacz wody czy stacja wielofunkcyjna. Wchodzi jednak z jonami w reakcję, dzięki której zapobiega tworzeniu się i wytrącaniu osadów w postaci kamienia kotłowego. Odgrywa bardzo dużą rolę w krystalizacji węglanów. Tworzy delikatną warstwę ochronną wewnątrz komponentów, bojlerów i rur, zabezpieczając je przed odkładaniem się wytrąconych jonów wapnia i magnezu. Przy okazji ochrania te elementy przed przedwczesną korozją.

Wady i zalety polifosfatu

Zaletą filtrów z polifosfatem jest to, że w pewnym stopniu ochraniają pralki i zmywarki. Jest to dobre zastępstwo dla środków odkamieniajacych. Często nawet znacznie tańsze w eksploatacji i mniej wymagające niż płyny czy proszki do dozowania. Efekty na pewno będą. Do tego takie filtry narurowe zajmują naprawdę mało miejsca i są bardzo łatwe do instalacji.

Minusem jest z kolei fakt, że ilości oraz mocy nie można w żaden sposób dostosować do twardości wody. Woda przepływająca przez filtr z polifosfatem nie powinna mieć więcej niż 80 stopni Celsjusza. Jeśli ta wartość zostanie przekroczona, polifosfat zwyczajnie nie będzie działał. Straci swoje właściwości.

Eksploatacja filtra pralkowego z polifosfatem

Ze względu na to, że z czasem i ilością przepływającej wody polifosfat się rozpuszcza, należy regularnie go dosypywać. Wystarczy odkręcić górę filtra, dosypać kryształki i założyć ponownie. Producent rekomenduje, aby złoże wymienić całkowicie co pół roku.

Kiedy warto wykorzystać filtr pralkowy z polifosfatem?

Przede wszystkim to bardzo fajne rozwiązanie do mieszkań w bloku, w których nie ma możliwości montażu zmiękczacza wody bądź filtra narurowego z wkładem zmiękczającym. Nie wszystkie instalacje wodne w budynkach wielorodzinnych dają takie możliwości pod względem montażu, a filtr pralkowy można zamontować praktycznie wszędzie. Jego podpięcie jest bardzo proste – wystarczy go dokręcić do dopływu wody do pralki. Więcej informacji można przeczytać w artykule: Miękka woda w mieszkaniu - czy to w ogóle możliwe?

Filtr pralkowy z polifosfatem jest bardzo dobrą alternatywą środków odkamieniajacych w formie proszków lub płynów, które dodaje się do detergentów przed praniem. Dzięki niemu na ciemnych tkaninach nie będą widoczne osady, ani też ślady proszku. Pranie nie będzie się tak niszczyło, tkaniny pozostaną na dłużej w dobrym stanie. W dodatku to bardzo dobra ochrona elementów podgrzewających wodę w pralce. Dzięki temu na dłużej pozostaną w dobrej kondycji.

Jeśli chcesz spróbować z uzdatnianiem wody

Filtry z polifosfatem oraz mniejsze urządzenia filtracyjne, jak dzbanki filtrujące wodę czy filtry prysznicowe są bardzo fajną opcją na początek przygody z uzdatnianiem wody. Pozwalają sprawdzić czy wyczuwamy jakąkolwiek różnicę i przekonać się czy chcemy korzystać z dobrodziejstw urządzeń do uzdatniania wody. Wiele osób zaczynało od filtrów z polifosfatem, a kończyło na profesjonalnym zmiękczaczu wody z kolumną węglową. Z pewnością warto spróbować i przekonać się osobiście!

Komentarze

Zostaje jednak przy moim zmiękczaczu wody. Daje rade i pranie jest mięciutkie bez dodatkowych płynów.