wpływ silnie kwaśnego kationitu na zakwaszanie wody

Czy silnie kwaśny kationit sprawia, że woda jest kwaśna?

Magda Lewicka
13/12/2022
0

Wiele osób czytając o tym, że w ich urządzeniu zastosowano silnie kwaśny kationit odczuwa przerażenie. Pierwszym, co przychodzi im na myśl jest fakt, że to złoże spowoduje zakwaszenie wody. Czy jednak realnie jest to możliwe? Czy silnie kwaśny kationit jest w stanie spowodować, ze woda stanie się kwaśna?

Czym jest silnie kwaśny kationit?

Kationit to rodzaj złoża, w formie stałej, silnie związanego z procesem zmiękczania wody. Zmiękczanie wody to nic innego jak redukcja jej stopnia twardości. Jest to działanie niezbędne nie tylko w gospodarstwach domowych, ale przede wszystkim w wielu gałęziach przemysłu. Główną przyczyną potrzeby stosowania procesu zmiękczania wody jest zapobieganie odkładaniu się kamienia kotłowego, który powoduje szereg szkód. Więcej na ich temat przeczytacie w artykule: Kamień kotłowy - czym właściwie jest? Jak go usuwać? Czy szkodzi?

Do zmiękczania wody można zastosować różnego rodzaju złoża. Wszystko zależy od oczekiwań, warunków i finalnych parametrów wody, jakie chce się osiągnąć. Kationit ma zdolność wymiany kationów. Wymienia kationy obecne w złożu na kationy z danego roztworu. Można wyróżnić między innymi: kationit słabo kwaśny pracujący w cyklu wodorowym, kationit silnie kwaśny pracujący w cyklu sodowym, kationit silnie kwaśny pracujący w cyklu wodorowym, dekationizację na kationicie silnie kwaśnym pracującym w cyklu chlorkowym.

Zmiękczacze wody przeznaczone do gospodarstw domowych pracują w zdecydowanej większości na kationicie silnie kwaśnym w trybie sodowym. Odczarowując tą informację z danych technicznych, można powiedzieć, że jest to po prostu dobrze znana żywica jonowymienna regenerowana roztworem chlorku sodu.

W jak sposób silnie kwaśny kationit uzdatnia wodę?

Domowe centralne zmiękczacze wody bazują na silnie kwaśnym kationicie, działającym w trybie sodowym. To oznacza nic innego jak wymianę jonową z regeneracją roztworem solanki. Jest to typowy proces wykorzystywany do skutecznej redukcji stopnia twardości wody. W twardej wodzie znajdują się jony tworzące tą cechę, najwięcej jonów wapnia i magnezu, zaś w ziarnach żywicy jonowymiennej znajdują się jony sodu. Kiedy surowa woda trafia na złoże, dochodzi do wymiany jonów. W rezultacie woda staje się miękka i zawiera jony sodu zamiast jonów wapnia i magnezu. Z kolei w ziarnach żywicy jonowymiennej zostają zatrzymane jony odpowiedzialne za twardość wody.

Z czasem i rosnącą ilością uzdatnionej wody, pojemność żywicy jonowymiennej wyczerpuje się. Wtedy konieczna jest jej regeneracja, czyli proces odwrotny do wcześniej zachodzącej wymiany jonowej. Urządzenie załącza ją automatycznie. Regeneracja odbywa się w kilku cyklach z zastosowaniem roztworu solanki. Niepotrzebne jony, tworzące wcześniej twardość wody, są odprowadzane wraz z popłuczynami do kanalizacji. Cały opis tego procesu znajdziecie w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Czy silnie kwaśny katniot powoduje, że woda staje się kwaśna?

Pora odpowiedzieć na kluczowe pytanie tego artykułu. Zaczniemy jednak od tego, co kryje się pod pojęciem kwaśnej wody. Najprościej rzecz ujmując, może to być po prostu woda o bardzo niskim odczynie pH. Odczyn pH na poziomie 7 jest neutralny, wszystkie wartości powyżej oznaczają pH zasadowe, natomiast poniżej pH kwaśne. Skala pH wynosi od 0 do 14, gdzie wartość 0 wskazuje na silnie żrący kwas, natomiast 14 na silną zasadę.

Niektórzy przyszli użytkownicy zmiękczaczy wody mają obawę o to, że po procesie woda zmieni swoje pH na kwaśne. To nie jest zalecane w wodnych instalacjach, ponieważ może doprowadzać do znacznie szybszej korozji rur. Realnie nie ma się czego obawiać! Miękka woda pozostaje obojętna dla większości tworzyw, z których powstają instalacje hydrauliczne. Jedynie przy instalacjach z miedzi polecane jest, aby nie zmiękczać wody poniżej 60 mg CaCO3/l. Dokładne informacje znajdują się w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Silnie kwaśny kationit, działający w trybie sodowym, obecny w większości domowych zmiękczaczy wody, nie powoduje zakwaszania wody! Nie ma więc powodów do obaw! Można z niej spokojnie korzystać do celów użytkowych i spożywczych. Praktycznie nie oddziałuje na odczyn pH wody, ponieważ jony są wymieniane, a nie redukowane. Do zmiany pH wody na kwaśne dochodzi natomiast, jeśli do procesu zmiękczania wody zastosuje się silnie kwaśny kationit, działający w cyklu wodorowym.

Przy okazji należy obalić wszelkie mity na temat tego, że silnie kwaśny kationit może zmieniać smak wody na kwaśny. Nic bardziej mylnego. Zmiękczona woda (jeśli proces przebiega poprawnie) powinna pozostać neutralna w smaku. Jeśli praca nie przebiega prawidłowo lub zmiękczacz wody jest uszkodzony, co najwyżej woda może mieć słony smak. Przeczytajcie sami: Słona woda po zastosowaniu zmiękczacza wody? Skąd się wzięła?

Czy silnie kwaśny kationit jest bezpieczny?

Żywica jonowymienna, czyli silnie kwaśny kationit, jest w pełni bezpieczna dla użytkowników. Niezależnie od tego, czy mówmy o żywicy polisferycznej, czy też o monosferycznej, to złoże nie spowoduje najmniejszego niebezpieczeństwa dla ludzkiego organizmu. Złoża filtracyjne, przeznaczone do kontaktu z wodą spożywczą, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu wiadomo, że były sprawdzane i badane przede wszystkim pod tym kątem.

Warto tu jednak przestrzec przed tanimi, chińskimi produktami z niesprawdzonych źródeł. W takich urządzeniach z portali aukcyjnych nie wiadomo nic na temat znajdujących się wewnątrz urządzeń komponentów. Trudno jednoznacznie stwierdzić z jakich materiałów zostały wykonane oraz w jakich warunkach. To może powodować pewnego rodzaju zagrożenie. Z tego względu lepiej unikać takich zakupów. Zdecydowanie bardziej opłaca się postawić na producentów z renomą. Za najbardziej polecany rodzaj złoża zmiękczającego uznaje się monosferyczną żywicę jonowymienną. Taką dobrej jakości można znaleźć między innymi w zmiękczaczach wody polskiej marki Ecoperla. Szczegóły w artykule: Rodzaje żywicy jonowymiennej w zmiękczaczach wody

Sam proces zmiękczania wody również jest w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Woda nadaje się do użytku oraz na cele spożywcze. Warto pamiętać, że zmiękczona woda ma w sobie nieco więcej sodu. Nie są to znaczne ilości, jednak powinny brać je pod uwagę osoby będące na diecie niskosodowej. Więcej przeczytacie w artykule: Czy miękka woda nadaje się do picia?

Komentarze

Postów nie znaleziono