rodzaje żywicy jonowymiennej w zmiękczaczach wody

Rodzaje żywicy jonowymiennej w zmiękczaczach wody

Magda Lewicka
19/07/2022
0

Żywica jonowymienna to serce każdego zmiękczacza wody. Właśnie dzięki jej właściwościom możliwe jest uzyskanie idealnie miękkiej wody. Różne urządzenia są wyposażone w różne rodzaje żywicy jonowymiennej. Czy lepiej postawić na polisferyczną, czy jednak monosferyczną żywicę jonowymienną?

Twarda woda - jak zaradzić temu problemowi

Wysoki stopień twardości wody to prawdziwa przeszkoda w codziennym życiu. Przez twardą wodę można ponieść wiele strat, wśród których należy wymienić: wyższe rachunki za ogrzewanie, awarie kotła grzewczego, problemy z AGD korzystającym z wody, gorszy stan skóry i włosów, wyższe zużycie detergentów, gorsze efekty prania, uciążliwe sprzątanie. O tym, jak duży problem stanowi twarda woda można się przekonać, czytając: Czy w Polsce woda jest twarda? Na szczęście znajdzie się na nią sposób!

Zmiękczacze wody - najskuteczniejsze na twardą wodę

Najskuteczniejszy sposób na twardą wodę? Centralny zmiękczacz wody! To niezawodne urządzenia, które znajdują swoje miejsce w coraz większej ilości domów, ochraniając kocioł grzewczy, domowe instalacje wodne, urządzenia AGD oraz ułatwiają codzienne obowiązki. W sklepie internetowym natkniemy się na kompaktowe oraz dwuczęściowe zmiękczacze wody. Znajdą się rozwiązania zarówno do mieszkania w bloku, jak i do domu jednorodzinnego, czy nawet budynków wielorodzinnych!

Zmiękczacze wody są rekomendowane z kilku względów. Przede wszystkim dzięki nim można pozyskać miękką wodę w całej instalacji. Jest dostępna z każdego miejscu poboru, w każdych ilościach, dla każdego. Zmiękczacze wody działają automatycznie, nie zabierają dużej przestrzeni, a koszty eksploatacyjne mogą być niższe niż regularnego użytkowania twardej wody. Sekretem skuteczności zmiękczaczy wody jest żywica jonowymienna.

Zasada działania zmiękczacza wody

Zmiękczacze wody to centralne urządzenia, które zmiękczają wodę na bieżąco. Są montowane na wejściu wody do budynku. Surowa woda wpływa do wnętrza i trafia na złoże zmiękczające w postaci żywicy jonowymiennej. Tam dochodzi do procesu wymiany jonowej, którego rezultatem jest uzyskanie w pełni miękkiej wody. Istnieje możliwość regulacji stopnia twardości wody. Więcej można znaleźć tu: Jak samodzielnie regulować twardość wody po zmiękczaczu wody?

Rola żywicy jonowymiennej w zmiękczaczu wody

Za proces wymiany jonowej, zachodzący w zmiękczaczu wody, odpowiada żywica jonowymienna. W zmiękczaczach wody najczęściej stosuje się silnie kwaśny kationit, do regeneracji którego niezbędny jest roztwór solanki. Żywica jonowymienna jest złożem przystosowanym specjalnie do zmiękczania wody. Charakteryzuje ją bursztynowe ubarwienie. Składa się z drobinek o tym samym lub zróżnicowanym kształcie. Na rynku możemy spotkać się z monosferyczną lub polisferyczną żywicą jonowymienną.

Dokładnie proces wymiany jonowej i kwestie związane z tym zagadnieniem opisywaliśmy już w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody? Pokrótce warto przypomnieć, że kiedy surowa woda wpływa do zmiękczacza wody, trafia na żywicę jonowymienną. Tam rozpoczyna się proces wymiany jonowej. Obecne w ziarnie jony sodu wymieniane są na jony tworzące twardość wody, występujące w wodzie. Po tej zamianie woda staje się miękka, posiada wymienione jony sodu. Z kolei jony tworzące twardość wody są zatrzymywane w ziarnach żywicy jonowymiennej. Z czasem i ilością zmiękczanej wody, żywica jonowymienna wytraca swoje właściwości. To oznacza, że na złożu zaczyna już brakować jonów sodu na wymianę i miejsca na przyjmowanie jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardą wodę.

Właściwości żywicy jonowymiennej można odzyskać na drodze regeneracji. To proces, który załącza się automatycznie. Żywica jonowymienna jest w nim dokładnie przepłukiwana za pomocą wody, jak i roztworu solanki. Ten powstaje na bazie zmieszanych w odpowiednich proporcjach wody oraz soli regeneracyjnej. Więcej informacji można znaleźć tu: Regeneracja Upflow i Downflow w zmiękczaczach wody Bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować ilość soli regeneracyjnej w zbiorniku solanki i w razie wystąpienia potrzeby natychmiast uzupełniać braki.

Polisferyczna i monosferyczna żywica jonowymienna

W zmiękczaczach wody możemy spotkać się z dwoma rodzajami żywicy jonowymiennej. Jest to żywica polisferyczna oraz monosferyczna. Choć w obu przypadkach proces wymiany jonowej wygląda identycznie, to są pewne różnice. Przede wszystkim chodzi tu o budowę obu rodzajów żywic jonowymiennych. Monosferyczna żywica jonowymienna charakteryzuje się tym, że każde jej ziarno ma identyczną kulistą budowę oraz identyczny rozmiar. To sprawia, że w butli, w każdej części złoże rozkłada się równomiernie. Ze względu na identyczną budowę, nawet pod wpływem przepływu wody, nie powstają kanaliki, przez które może przedostawać się niezmiękczona woda. Wybór tego rodzaju niesie ze sobą jeszcze kilka innych korzyści, o których opowiemy Wam poniżej.

Z kolei polisferyczna żywica jonowymienna charakteryzuje się zróżnicowaną budową każdej cząsteczki złoża. Mają różny rozmiar i kształt. Przez to złoże zmiękczające może ulegać nierównomiernemu zużyciu. Potrzebne może okazać się nieco dłuższe płukanie złoża podczas regeneracji. Woda trafiająca na żywicę jonowymienną może być nierównomiernie zmiękczana.

Która żywica jonowymienna jest lepsza?

W tym zestawieniu monosferyczna żywica jonowymienna jest uznawana za lepszą. Wpływ na to ma przede wszystkim jej budowa. Identyczna wielkość oraz kształt każdego ziarna zapewnia równomierne zmiękczanie wody na całej powierzchni złoża. Ponadto regeneracja jest przeprowadzana tak samo dokładnie i skutecznie w każdym miejscu. Dzięki jednakowej budowie potrzeba też nieco mniej regeneratu na osiągniecie szybkich i dobrych efektów regeneracji. Koszty eksploatacyjne są nieco niższe. Poza tym monosferyczna żywica jonowymienna jest uznawana za nieco trwalszą od polisferycznej.

Szukaj zmiękczaczy wody z monosferyczną żywicą jonowymienną!

Ze względu na zalety, jakie niesie ze sobą zastosowanie monosferycznej żywicy jonowymiennej, coraz większa ilość producentów decyduje się na jej umieszczenie w swoich zmiękczaczach wody. Monosferyczną żywicę jonowymienną znajdziecie między innymi w kompaktowych i dwuczęściowych zmiękczaczach wody od polskiej marki Ecoperla. Zastosowano tam wysokiej klasy monosferyczną żywicę jonowymienną.  Ta żywica jonowymienna charakteryzuje się długą żywotnością, ponieważ wymiana może nastąpić nawet po 10 latach. Wiele zależy od parametrów wody surowej, jednak trwałość i skuteczność tej żywicy monosferycznej jest naprawdę wysoka.

Monosferyczną żywicę jonowymienną znajdziecie między innymi w dobrze znanej z łatwości instalacji serii Ecoperla Toro. Jest to również nieodłączny element serii Ecoperla Vita oraz Ecoperla Softcab. Ten rodzaj złoża zmiękczającego został umieszczony również w dwuczęściowych zmiękczaczach wody o większej wydajności Ecoperla Softower. Więcej informacji na temat samych zmiękczaczy wody znajdziecie w artykułach: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?, Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Najlepszy możliwy wybór!

Żywica jonowymienna jest obok głowicy sterującej najważniejszym komponentem zmiękczacza wody, na który należy zwrócić uwagę. Jej jakość przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania, skuteczność w zmiękczaniu wody, długotrwałe efekty i niskie koszty utrzymania. Warto o tym pamiętać przy wyborze urządzenia do swojego domu.

Komentarze

Postów nie znaleziono