filozofia zero waste - ograniczanie odpadów także poprzez uzdatnianie wody

Zero waste, czyli oszczędzanie dla dobra środowiska!

Magda Lewicka
04/05/2021
2

Ekologia obecnie bardzo nabiera na znaczeniu. Widzimy zmiany, jakie zachodzą na Ziemi i to, jak niekorzystnie oddziałują nie tylko na pogodę, rośliny i zwierzęta, ale i na nas – ludzi. Powoli budzimy się i zwracamy coraz większą uwagę na świat wokół nas. Chcemy coś zmienić, a jest to możliwe za sprawą wprowadzenia do życia ekologicznych nawyków! Jednym ze sposobów jest zainteresowanie się i wdrożenie do życia zasady zero waste! Czym jest i jak można z niej korzystać?

Alarm! Na pomoc planecie!

Ziemia staje się coraz bardziej zanieczyszczona, a odpady zalewają świat! Z roku na rok sytuacja wygląda coraz gorzej, a coraz więcej z nas zaczyna to w końcu dostrzegać! Ekologia oraz ochrona środowiska stają się coraz ważniejszym tematem i coraz bardziej nagłaśnianym w mediach. Zarówno państwa, ruchy ekologiczne, jak i sami mieszkańcy Ziemi zaczynają poszukiwać rozwiązań, które pomogłyby zatrzymywać zmiany klimatyczne, ale i polepszyć stan planety, dać miejsce na rozwój i życie florze oraz faunie.

Ogromny problem na świecie stanowi zalew plastikiem. Kraje nadal nie nadążają i nie mają wdrożonych odpowiednich procesów związanych z recyklingiem. Już od dawna można mówić o plastikowych wyspach, które pływają po oceanach, a ptaki zakładają na nich swoje gniazda. Cierpią nie tylko zwierzęta, które są okaleczane przez plastikowe resztki, ale także zmniejsza się różnorodność roślin występujących na zaśmiecanych terenach.

Pomoc dla środowiska - wszystko zależy od nas!

Państwa nieustannie szukają sposobów na to, aby polepszyć sytuację! Przykładem są przepisy wprowadzane przez Unię Europejską, zakazujące stosowania plastikowych słomek, sztućców, styropianowych pojemników na jedzenie, plastikowych kubeczków, patyczków do uszu oraz wielu innych. My też możemy pomóc i dołożyć do tego coś od siebie! Jednym ze sposobów jest ograniczanie odpadów i lepsze wykorzystywanie produktów! Z tym wiąże się zyskująca na popularności filozofia zero waste, którą każdy z nas może wprowadzić w swoim domu! To wcale nie jest trudne i skomplikowane! Czasem wcale nie trzeba wprowadzać radykalnych zmian, by uzyskać naprawdę dobre efekty!

Filozofia zero waste

Na początku warto napisać kilka słów o samej filozofii zero waste. W wolnym tłumaczeniu można to określić, jako zero marnowania, albo zero odpadów. Jest to styl życia, w którym stawia się na generowanie jak najmniejszej ilości odpadów. Tym samym środowisko ulega mniejszemu zanieczyszczeniu. Ruch ten jest określany jako etyczny, ekonomiczny i wizjonerski. Pomaga naśladować ludziom naturalne, zrównoważone cykle. W nich wszystkie odrzucone materiały, które normalnie stałyby się śmieciami, mają w rzeczywistości być zasobem i posłużyć do zupełnie innego celu.

Filozofia zero waste opiera się na 5 ważnych zasadach. Pierwszą z nich jest odmawianie, czyli refuse. Odmawianie zbyt dużej ilości dóbr tego samego rodzaju. Na przykład posiadanie kilku podobnych par jeansów czy T-shirtów, które potem zalegają w szafach i ostatecznie trafiają do kosza. Kolejna to ograniczanie, czyli reduce. Ograniczanie plastikowych opakowań, jak choćby torebki foliowe na zakupach czy zbyt duża ilość produktów spożywczych, która następnie po prostu trafia do kosza. Reuse, czyli ponowne wykorzystanie to kolejna zasada. W niej przykładem jest podarowanie przedmiotom drugiego życia, na przykład odświeżenie starej bluzy poprzez jej malowanie, albo odmalowanie i sprzedaż mebla. Przykładem są też wyprzedaże garażowe czy kupowanie ubrań w secend handach. Recyklingowanie to kolejna ważna sprawa. Tu najlepszym przykładem jest segregacja odpadów. Ostatni z punktów to kompostowanie, czyli rot. Własny kompostownik to idealny sposób na pozyskanie nawozu dla roślin balkonowych, ogrodowych czy też na działce.

Ograniczanie w praktyce

Już wyżej podaliśmy kilka sposobów na to, w jaki sposób można wdrażać w swoją codzienność zasady zero waste. To jednak nie są jedyne sposoby. Warto oszczędzać prąd i wodę, o czym było już między innymi w artykule: Oszczędzanie wody w domu - czy warto? Co możemy z tego mieć? Warto zamienić samochód na spacer lub rower, jeśli tylko to możliwe. Możemy zacząć korzystać z biblioteki zamiast kupować książki i decydować się na e-bilety, zamiast je drukować. Warto oddawać lub sprzedawać rzeczy, których już nie używamy zamiast wyrzucać. W Internecie jest mnóstwo portali aukcyjnych, gdzie ogłoszenie wystawimy za darmo. Ponadto zawsze warto mieć swoją torbę na zakupach. Można też wykorzystywać pojemniki wielorazowe do przechowywania jedzenia zamiast jednorazowych. Mniejsze zużycie odpadów można wprowadzić także w kwestiach związanych z napojami, a już zwłaszcza z wodą.

Jak działać w temacie wody?

W temacie zero waste można się bardzo popisać także na gruncie wody. W Polsce stale można obserwować wzrost zakupu wody butelkowanej. To bardzo wygodne rozwiązanie. Wodę butelkowaną znajdziemy w praktycznie każdym sklepie, kiosku i punkcie. Do tego jest ona dostępna w różnych opcjach, jeśli chodzi o skład oraz od różnych producentów. Dzięki temu każdy może wybrać produkt najlepiej dobrany o swoich preferencji. Niestety, picie na co dzień wody butelkowanej niesie ze sobą także sporo minusów. Przede wszystkim jest to duży problem dla środowiska. Wypicie niewielkiej butelki wody zajmuje czasem kilka minut, a plastik rozkłada się nawet około 500 lat. W wielu państwach nadal nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego recyklingu w różnych jego aspektach, dlatego większość plastiku nadal ląduje na wysypiskach śmieci, czekając na powolny rozkład. Biorąc pod uwagę, że jedna osoba musi wypić każdego dnia około 2 litrów wody (Prawidłowe nawodnienie organizmu - jak to zrobić?), wieloosobowa rodzina musi się zaopatrywać w kilka zgrzewek tygodniowo, a to rodzi ogromne ilości odpadów, zbędnych odpadów.

Zamiast jednorazowej, wielokrotnego użytku

Czy można inaczej? Oczywiście, że tak! Jednym ze sposobów jest zamiana wody butelkowanej na kranową. Jeśli ta nie odpowiada użytkownikom, można zastosować filtr kuchenny. Opcją jest też kupowanie wody dla całej rodziny w dużych baniakach i przelewanie jej do butelek wielokrotnego użytku. Każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Jedno jest pewne – jednorazowe warto zamieniać na wielorazowe. Dobrym przykładem może być tutaj zamiana butelek jednorazowych na niezwykle ekologiczną butelkę wielokrotnego użytku wykonaną z trzciny cukrowej – Ecoperla Ecobott. To niezwykły produkt, w pełni biodegradowalny i w całości możliwy do recyklingu. Tworzywo jest wykonywane z łodyg trzciny cukrowej, które stanowią odpad po produkcji cukru. Ten materiał, zwany zielonym plastikiem, jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Nie przedostają się z niego do napoju żadne szkodliwe substancje, jak BPA czy ftalany. To butelka, którą bez problemu można myć w zmywarce. Nie pozostawia zapachu w napojach, nie zmienia też smaku. Więcej o Ecoperla Ecobott w recenzji produktu: Szukasz ekologicznej i bezpiecznej butelki? Wybierz Ecoperla Ecobott

Filtr kuchenny - niezastąpione źródło wody

Ilość kupowanej wody butelkowanej można ograniczyć także poprzez jej zamianę na filtr kuchenny. To niewielkie urządzenie, które bez przeszkód zmieści się w szafce kuchennej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Zadaniem jest oczyszczenie wody oraz doszlifowanie walorów w taki sposób, by była jak najlepsza w smaku, zapachu, miała odpowiednią barwę. Filtry kuchenne zapewniają stały dostęp do świeżej i smacznej wody, dostępnej w każdych ilościach. Dzięki nim szybko i wygodnie obniżymy produkcję odpadów w naszym gospodarstwie domowym.

Ultrafiltracja

Wśród filtrów kuchennych bardzo dużą popularnością cieszą się systemy ultrafiltracji. To jedne z najbardziej ekologicznych urządzeń tego typu dostępnych na rynku. Przede wszystkim do produkcji czystej wody niezbędne jest jedynie odpowiednie ciśnienie wody z instalacji. Ten filtr kuchenny nie potrzebuje prądu do zasilania. Ogromną zaletą jest także fakt, że nie ma odrzutu do kanalizacji. Cała woda jest oczyszczana na bieżąco. Także w tym przypadku nie można mówić o produkcji odpadów. Wkłady należy wymieniać najczęściej jedynie raz w roku.

Filtrem kuchennym tego typu, który robi spore wrażenie jest z pewnością ultrafiltracja z serii Ecoperla Profine POU. To linia, w której dostępne są dwa produkty. Pierwszym z nich jest Ecoperla Profine POU 2, która ma dwa etapy filtracji: membranę ultrafiltracyjną oraz wkład węglowy. To idealne rozwiązanie, jeśli w domu już funkcjonuje jakaś centralna stacja uzdatniania wody. Ecoperla Profine POU 3 to z kolei dobre rozwiązanie do mieszkań oraz zastępstwo wody sprzedawanej w plastikowych butelkach. Tutaj dodatkowym etapem jest filtr mechaniczny, który wstępnie oczyszcza wodę z cząstek stałych. Przeczytaj więcej: Czym jest ultrafiltracja? Kiedy wybrać ten filtr kuchenny?

Odwrócona osmoza

Ultrafiltracja nie zawsze okazuje się najlepszym wyjściem z sytuacji. Niekiedy o wiele większe szanse na sprawdzenie się może mieć odwrócona osmoza, która pozwala na pełne dopasowanie wody do swoich preferencji. Oczyszcza ją z nawet najdrobniejszych cząsteczek, jak pojedyncze jony, a dodatkowe etapy filtracji, jak na przykład wkłady mineralizujące lub rewitalizujące sprawiają, że woda zyskuje dodatkowe składniki, jak magnez lub inne ważne minerały. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu?

Przykładem takiego filtra kuchennego jest Ecoperla Rosa. Ta odwrócona osmoza z jednej strony zapewnia doskonale oczyszczoną wodę, którą można uzupełnić niewielki sprzęt AGD, jak ekspres do kawy, żelazo czy parowar, obmyć warzywa, wykorzystać do przygotowania potraw i napojów gorących. Dzięki obecności wkładu rewitalizującego Ecoperla Elixir woda uzyskuje właściwości prozdrowotne – jest bogata w magnez i wolny wodór, ma właściwości wody alkalicznej, czyi jeszcze lepsze niż wiele wód butelkowanych sprzedawanych na rynku.

Z kolei przykładem bardzo nowoczesnej odwróconej osmozy jest Ecoperla Revo. Różni się już na poziomie wyglądu od dobrze znanych do tej pory systemów. To system bezzbiornikowy, naszpikowany nowoczesną technologią. Ecoperla Revo zapewnia łatwą kontrolę zużycia wkładów filtracyjnych oraz jakości pobieranej wody. Zobaczcie sami:

W walce o dobro nas wszystkich!

Ograniczenie odpadów to prosta, niewymagająca wiele zaangażowania droga do poprawy jakości życia, ale i stanu środowiska. Niekiedy wcale nie trzeba robić wiele, by osiągnąć naprawdę dobre efekty. Już zamiana plastikowych butelek na stałe źródło wody pitnej jest w stanie wiele zmienić pod względem plastiku przedostającego się do środowiska. Teraz i Ty możesz w łatwy sposób przyczynić się do ratowania planety dla naszego wspólnego dobra!

Komentarze

Butelka jest świetna, używam swojej od roku :) Nic się z nią nie dzieje!
Jedyne co, to moze napis lekko się ściera od mycia w zmywarce, ale zero odkształceń czy zarysowań. Naprawdę super :)
Leję do niej wodę z filtra, czasem soki, wodę z cytryną. Mega wygoda!
Bardzo ważny temat. Według mnie, w dzisiejszych czasach już nie wypada nie wprowadzać takich eko zmian... Jesteśmy w takim momencie, że każdy z nas powinien ograniczać chociażby ten plastik...
Filtr do wody, torby płócienne czy wielorazowe opakowania tam gdzie się da - to nie jest trudne :)
Niestety ta świadomość ekologiczna jest jeszcze mała. Mimo wszystko, warto o tym mówić i uświadamiać najmłodsze pokolenia, którym łatwo przyswoić te zasady.
Ja moje dzieciaki uczę, mają swoje butelki na wodę, jest filtr do wody, są odpowiednie torby na zakupy. I wiele innych rzeczy :) Metoda małych kroczków jest najlepsza.
Pozdrawiam