witamina C do oczyszczania wody basenowej - działanie, skuteczność

Witamina C do czyszczenia basenu? Czy ten patent działa?

Magda Lewicka
25/08/2022
1

Każdy poszukuje prostego, szybkiego, a co najważniejsze, ekonomicznego sposobu na utrzymanie swojego ogrodowego basenu w dobrym stanie. Ale czy do tego, by w basenie pozostawała czysta woda wystarczy wrzucić witaminę C? Skąd taki pomysł? Czy popularne filmiki w sieci są prawdziwe?

Kto nie lubi zażyć ochładzającej, przyjemnej kąpieli w plenerze, w upalny dzień? Baseny ogrodowe co sezon cieszą się ogromną popularnością. Są wybierane zarówno na działki, jak też do domowych ogrodów. Wraz z tą przyjemnością przychodzą jednak także obowiązki. O basen należy dbać, o jakość wody, którą jest napełniany, także. Utrzymanie wody i czystości na najwyższym poziomie jest ważne ze względów higienicznych i zdrowotnych. O zanieczyszczenie wody basenowej jest jednak bardzo łatwo. Wszystko ze względu na to, że basen znajduje się na otwartej przestrzeni. Oddziałuje na niego praktycznie wszystko, co wokół.

Oprócz zanieczyszczeń mechanicznych, które niemal bez przerwy trafiają do basenu, dużą zmorą jest również zmiana barwy wody w basenie. Z niewiadomych dla niektórych przyczyn kolor zmienia się na zielony lub brązowy. Ten ostatni jest szczególnie nieestetyczny i konkretnie zniechęca do korzystania z kąpieli na łonie natury.

Najłatwiej rozwiązanie znaleźć jest w Internecie. Właściciele basenów mogą natrafić w gąszczu informacji na filmiki, w których pokazane jest jak łatwo i szybko woda zmienia barwę na właściwa po dodaniu witaminy C. Wielu upatruje w tym szansy na szybką i tanią poprawę jakości wody. Jednak czy słusznie?

Doświadczenie z witaminą C w basenie

Filmiki wyglądają następująco. Do basenu z brudną wodą wrzucono wymierzoną ilość kwasu askorbinowego (witaminy C) w proszku. Po zamieszaniu i pozostawieniu wody na jakiś czas, ta nagle odzyskuje swoją pierwotną barwę. Bez wysiłku, bez chemii basenowej, bez dokładnego czyszczenia basenu. Choć wygląda to bardzo obiecująco, to czy jednak tak jest?

Dlaczego woda zmienia kolor w basenie?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, skąd w ogóle bierze się zmiana barwy wody. Najprawdopodobniej winę ponosi za to żelazo obecne w wodzie. Jeśli występuje w wodzie w dużych stężeniach, może zabarwiać ją na zielono lub brązowo.

Zielony kolor wody w basenie może wynikać między innymi z reakcji zachodzącej między zażelazioną wodą, a dodanymi do niej środkami dezynfekującymi. Inną przyczyną jest oddziaływanie powietrza na zażelazioną wodę. W pierwszej fazie możemy nawet nie zauważyć do końca zmiany. Woda stanie się lekko zielona, jednak z każdym dniem będzie ona coraz ciemniejsza. Wreszcie stanie się brązowa. Żelazo nie jest jedyną przyczyną powstawania zielonego koloru wody, jednak dość często występującą.

Kolor brązowy wynika z wytrącania się z wody drobinek żelaza. W wodzie z własnego ujęcia, a nawet w wodociągowej, żelazo najczęściej występuje w formie rozpuszczonej. Jest ona niewidoczna dla oka. Pod wpływem tlenu żelazo zaczyna wytrącać się z wody. W formie nierozpuszczalnej są to drobinki o rdzawym zabarwieniu. Powodują mętność wody, zmieniają jej zabarwienie. W tym wypadku wszystko zależy od stężenia żelaza w wodzie. Im jest go więcej, tym bardziej widoczny będzie problem. Warto wiedzieć, że żelazo to często dość duży kłopot w całym gospodarstwie domowym. Przede wszystkim ma ogromny wpływ na stan techniczny instalacji, pompy tłoczącej wodę, ale również obowiązki domowe czy wygląd dań i napojów gorących. Dokładne informacje można znaleźć tu: Czysta woda zmienia barwę na brązową - dlaczego tak się dzieje?, Dlaczego żelazo w wodzie to problem?

Wysokie stężenia żelaza są bardzo częstym problemem w przypadku własnych ujęć wody. Najczęściej związki żelaza mają naturalne źródło. Warto zbadać wodę pod tym kątem, ponieważ (jak już wyżej wspomnieliśmy) obecność żelaza w wodzie może nieść ze sobą sporo negatywnych konsekwencji. Jeśli chodzi o wodę wodociągową, to przekroczenia zdarzają się naprawdę rzadko. Niekiedy wynikają one ze stanu technicznego instalacji. Czasami przekroczenia żelaza w wodzie surowej są na tyle duże, że stacje uzdatniania wody w zakładach nie są sobie w stanie z tym poradzić.

Witamina C na żelazo w wodzie?

Kwas askorbinowy, dodawany do wody, ma radzić sobie właśnie z tym nadmiernym stężeniem rozpuszczonego żelaza. Jak to się dokładnie odbywa? Witamina C ma charakter redukujący. Jest przeciwieństwem chloru o właściwościach utleniających. Jeśli kwas askorbinowy zostanie dodany do wody bogatej w żelazo, wodorotlenki żelaza ulegną rozpuszczeniu. To oznacza, że żelazo wytrącone z wody powróci na moment do postaci rozpuszczonej, niewidocznej. Przyczyni się do tego wiele czynników, a wśród nich odczyn pH wody. Witamina C zakwasza środowisko, powoduje, że żelazo przechodzi z formy trójwartościowej (utlenionej) w dwuwartościową.

Warto podkreślić, że jest to metoda o krótkotrwałym działaniu (już po kilku godzinach można obserwować powrót do stanu pierwotnego), która nie spotyka się z uznaniem specjalistów na co dzień pracujących w branży basenowej. Choć jest to dość szybki sposób na odzyskanie dobrego wyglądu wody w basenie, to jednak niesie ze sobą sporo przykrych konsekwencji.

Dlaczego lepiej nie używać witaminy C w basenie?

Doświadczenie z witaminą C w basenie jest spektakularne na filmiku, jednak w rzeczywistości lepiej tego nie testować. Przede wszystkim efekt będzie tylko wizualny i krótkotrwały. W ten sposób nie pozbędziemy się z wody ani żelaza, ani glonów, ani bakterii. Witamina C zakwasza wodę. To sprawia, że znacząco zmienia się jej odczyn pH na znacznie niższy niż powinien być. To niesie negatywne konsekwencje i dla samego basenu, i osób, które chciałyby z niego skorzystać. Mogą powstawać problemy skórne, podrażnienia błon śluzowych. Niższy odczyn pH przekłada się także na znacznie gorsze efekty dezynfekcji wody. Do tego wzrasta ilość związków organicznych w basenie.

Zapobiegaj problemom z wodą basenową!

Do czyszczenia samego basenu, jak i wody w basenie najlepiej jest zastosować odpowiednią chemię basenową. Oprócz tego warto odpowiednio przygotować wodę. Właściwie dobrana stacja uzdatniania wody pomoże zachować dobry stan nie tylko wody w basenie, ale również w całym gospodarstwie domowym.

O uzdatnianiu wody basenowej możecie znaleźć informacje tutaj: Woda w basenie ogrodowym - czemu ma inny kolor? Jak uzdatniać? Do usuwania żelaza z wody bardzo dobrze sprawdzi się urządzenie dedykowane właśnie temu problemowi, czyli profesjonalny odżelaziacz i odmanganiacz wody. Więcej na temat tych urządzeń możecie przeczytać tu: Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu? To najlepszy sposób, aby woda w basenie nie zmieniała barwy. Poza tym to doskonałe rozwiązanie na idealną wodę w domu. Brak żelaza w wodzie oznacza między innymi:  lepszy stan techniczny domowych instalacji, brak osadów na armaturze, łatwiejsze sprzątanie, lepsze efekty prania. Opcją często wybieraną do uzdatniania wody, którą ma być między innymi napełniony basen, jest centralny zmiękczacz wody. Przy usuwaniu żelaza z wody pomocne mogą okazać się również środki koagulacyjne.

Postaw na profesjonalne rozwiązania

Bardzo ważne jest, aby nie oszczędzać na środkach i rozwiązaniach, które pomagają zadbać o dobry stan wody basenowej i samego basenu. Zakup basenu to spora inwestycja, która daje wiele radości. Jakakolwiek próba przyoszczędzenia, niestosowanie podstawowej chemii basenowej może doprowadzić do nieszczęścia. Pamiętajmy o tym, że sami się w nim kąpiemy, pływają w nim nasi bliscy – stosowanie odpowiednich rozwiązań przekłada się nie tylko na wygląd basenu, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo.

Komentarze

Witamina c to raczej na szkorbut, a nie do basenu. Bez porządnego filtra basenowego można zapomnieć o dobrej wodzie.