uzdatnianie wody w basenie ogrodowym

Woda w basenie ogrodowym - czemu ma inny kolor? Jak uzdatniać?

Magda Lewicka
27/07/2021
1

Upalne dni są świetnym czasem na to, aby odpocząć. Jedną z coraz bardziej popularnych form wypoczynku w okresie letnim jest basen ogrodowy. Choć to doskonała atrakcja, pozwalająca na ochłodzenie w każdej chwili, to jednak nie zawsze woda w zbiorniku pozostaje krystalicznie czysta. Co zrobić, kiedy zmienia barwę na zieloną lub brązową? Z jakiego powodu woda zmienia barwę? Co można z tym zrobić?

Męczące, nawracające upały oraz obecna sytuacja sprawiają, że baseny ogrodowe stają się coraz popularniejsze. Ludzie są chętni nie tylko na zakup basenów, które w każdej chwili można złożyć i rozłożyć, ale coraz częściej decydują się na wybudowanie basenu ogrodowego. To oczywiście ogromna przyjemność i atrakcja, ale też dość spora inwestycja, która niesie ze sobą pewne obowiązki. Przede wszystkim chodzi tu o zadbanie o właściwą jakość wody. Niezależnie od wielkości basenu oraz jego rodzaju, wodę należy regularnie oczyszczać i wymieniać.

Dlaczego o wodę w basenie trzeba dbać?

Niezależnie od rodzaju basenu, należy utrzymywać go w dobrym stanie i dbać o higienę. Głównie ze względu na bezpieczeństwo osób korzystających z tej atrakcji. Woda basenowa powinna być utrzymywana w tych samych normach, które spełnia woda spożywcza. Każdy właściciel basenu sam musi zadbać o utrzymanie prawidłowych parametrów, a na drodze do tego może stanąć wiele problemów.

Poza tym dbanie o czystość wody jest istotne ze względu na sam aspekt wizualny. Nikt przecież sam nie będzie chciał pływać w wodzie pełnej zanieczyszczeń, o nieodpowiedniej barwie. A już z całą pewnością nie będzie chciał zaprosić tam gości.

Najczęstsze problemy związane z wodą w basenie

Zanieczyszczenia mechaniczne

Zanieczyszczenia mechaniczne są rodzajem, na którego oddziaływanie woda basenowa jest narażona  w największym stopniu. Do basenu bez przerwy trafiają te drobne cząsteczki, jak też naprawdę duże zanieczyszczenia. Wśród nich można wymienić: piasek, pyłki, drobne gałązki, liście, naskórek, wszelkie zanieczyszczenia pochodzące z otoczenia. To wszystko może spowodować, że woda praktycznie nie będzie nadawała się do użytku.

Przedostawanie się do wnętrza basenu zanieczyszczeń mechanicznych może też powodować, że w wodzie zaczną rozwijać się różnego rodzaju drobnoustroje. W wodzie stojącej nie jest trudno o rozwój grzybów, bakterii oraz glonów. To wszystko ma negatywny wpływ na zdrowie i może doprowadzać nawet do rozwoju różnego rodzaju infekcji. Zanieczyszczenia mechaniczne powodują powstawanie mętności wody.

Zielona woda

Zielona woda w basenie to skutek występowania glonów. Te szybko się namnażają zwłaszcza w wypadku, kiedy basen umieszczony jest w mocno nasłonecznionym miejscu. Jedną z pierwszych oznak tego, że w basenie pojawia się właśnie taki problem jest śliska warstwa na dnie. Ponadto może wystąpić dodatkowo zmętnienie wody lub jej przebarwienie. Glony z łatwością uodparniają się na działanie chloru. Szybko przestaje na nie działać, więc samo chlorowanie często jest niewystarczające.

Woda może robić się zielona również ze względu na obecne w niej żelazo. To za sprawą wchodzenia tej substancji w reakcję z powietrzem lub środkiem dezynfekującym. Początkowo woda może być lekko zielona, jednak z czasem odcień może zamienić się nawet w bardzo ciemny brąz.

Brązowa woda

Dość dużym i bardzo nieestetycznym problemem jest brązowa lub rdzawa barwa wody i opiłki, jakie się z niej wytrącają. Za taki stan odpowiada żelazo i mangan występujące w wodzie. Jest to najczęściej problem dotyczący własnych ujęć wody, choć zdarzają się sytuacje, w których omawiany kłopot pojawia się także w przypadku wody wodociągowej. Tak dzieje się zazwyczaj z powodu kiepskiej jakości instalacji, przez którą przepływa woda. Żelazo i mangan w wodzie są niebezpieczne także ze względu na wytrącanie się z wody w formie osadów i niszczenie instalacji basenowej.

Żelazo i mangan często nie wytrącają się z wody od razu i nie są widoczne gołym okiem. Woda robi się brązowa, kiedy te substancje zaczynają wchodzić w reakcję z czynnikiem utleniającym. Tym może być aktywny tlen, chlor, brom. Forma dwuwartościowa żelaza przekształca się w trójwartościową i wytrąca się z wody. Osady często są bardzo trudne lub prawie niemożliwe do usunięcia ze ścianek basenu. Najbardziej narażone na ten kłopot są baseny z folią PCV oraz poliestrowe.

Bakterie w wodzie

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pojawienie się zanieczyszczeń mechanicznych w basenie często sprawia, że w wodzie namnażają się także bakterie. Owady, liście, drobne zanieczyszczenia stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które dzięki nim świetnie się rozwijają w wodzie. Jeśli na dnie basenu pojawi się śliski osad, a woda charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem, bardzo możliwe, że właśnie taki problem pojawił się w basenie.

Osady z kamienia w wodzie

Woda w niecce basenowej stale paruje. Jeśli napełnimy ją taką, która charakteryzuje się wysokim stopniem twardości, najprawdopodobniej w basenie bardzo szybko zbierze się osad. Kamień osiada na dnie basenu oraz ściankach, niszcząc materiał. Osad jest trudny do usuwania, a jego szorowanie uciążliwe. Łatwo też o uszkodzenie powierzchni podczas odczyszczania. Ponadto kamień po twardej wodzie może powodować uszkodzenia i awarie automatycznego zadaszenia zakrywającego basen. Czasem kamienia odkłada się na tyle dużo, że praktycznie nie da się korzystać z systemu, bo zwyczajnie nie działa. Osłony nie da się ani otworzyć, ani zamknąć.

Jak uzdatniać wodę w basenie?

Przede wszystkim najważniejsza wydaje się być filtracja mechaniczna. Założenie stacji uzdatniania wody wydaje się szczególnie ważne w przypadku basenów ogrodowych budowanych od podstaw. W przypadku niwelacji zanieczyszczeń mechanicznych bardzo dobrze sprawdzają się narurowe filtry mechaniczne oraz kolumny filtracyjne. Dodatkowo, w celu poprawy właściwości organoleptycznych wody, zawsze można zdecydować się na kolumnę węglową.

Środki chemiczne do wody

Równie ważne, co usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych z wody jest także stosowanie środków chemicznych. Należy to robić regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Najważniejsze kroki to: dezynfekcja, regulacja odczynu pH wody, koagulacja.

Walkę z glonami przeprowadza się z zastosowaniem algicydów. To preparaty, które bardzo dobrze oddziałują na zanieczyszczenia tego typu i przynoszą szybko oczekiwane efekty. To środki, które nie powodują zmiany smaku czy zapachu wody, ani nie mają wpływu na człowieka.

Odczyn pH wody basenowej musi mieścić się w przedziale 7-7,4. Woda o pH poniżej tej wartości może być nieprzyjemna dla osób przebywających w basenie. Zdarza się, że podrażnia skórę oraz oczy. Nie oddziałuje też najlepiej na instalacje, ponieważ może doprowadzać do szybszej korozji elementów metalowych. Z kolei woda o zbyt wysokim pH może pozostawiać po sobie bardzo duże ilości osadów. To skutkuje awariami urządzeń i kłopotami związanymi z czyszczeniem basenu. Utrzymanie odpowiedniego pH sprawia również, że dezynfekcja może zostać przeprowadzona w pełni skutecznie. W przypadku basenów ogrodowych pH wody ulega najczęściej dużym wahaniom – jest wyższe w słoneczne dni, a niższe w dni deszczowe. Środki do korekty odczynu pH wody basenowej są dostępne w postaci granulatów.

Aby woda pozostała wolna od bakterii, grzybów i wirusów, niezbędne jest stosowanie dezynfekcji chemicznej. W tej najczęściej wykorzystywane są preparaty na bazie chloru, dostępne w formie granulatu lub płynów. Na znaczeniu zyskuje także metoda, w której głównym bohaterem jest aktywny tlen ze względu na brak powodowania podrażnień skóry oraz oczu.

Lampy bakteriobójcze

W przypadku niektórych basenów bardzo dobrym wyborem będzie uzupełnienie systemu w lampę bakteriobójczą. To dodatkowe zabezpieczenie przed mikoorganizmami, dzięki któremu nie trzeba dozować aż tak dużych ilości środków chemicznych do basenu. O lampach bakteriobójczych w artykule: Plusy i minusy lampy UV. Czy warto ją mieć w domu?

Usuwanie żelaza i manganu z wody

Jeśli woda basenowa zmienia swój kolor przez żelazo i mangan, najlepiej od razu sięgnąć po najbardziej skuteczne środki. Choć w Internecie można trafić na eksperymenty związane z witaminą C, lepiej unikać tej opcji i pozostać jedynie na obejrzeniu tego rodzaju materiałów. Ta metoda może przynieść więcej strat niż korzyści. Najlepszym rozwiązaniem są profesjonalne odżelaziacze i odmanganiacze wody. Więcej na ten temat w artykule: Czysta woda zmienia barwę na brązową - dlaczego tak się dzieje?, a także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Redukcja twardości wody

Tu metod jest kilka, a wybór zależy od parametrów wody i tego, z jak dużym problemem mamy do czynienia. Niekiedy z osadem można poradzić sobie doraźnie z pomocą dozowania specjalnych preparatów ograniczających odkładanie się kamienia. To jednak nie jest zawsze wystarczające. W takich przypadkach najlepiej jest wybrać centralny zmiękczacz wody, który zazwyczaj bez trudu będzie można połączyć z basenem i instalacją w całym domu. To jeszcze więcej korzyści, o czym w artykule: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?

W przypadku potrzeby zmiękczania wody do domu oraz do basenu najlepszą opcją jest zastosowanie wydajnego, dwuczęściowego zmiękczacza wody takiego jak Ecoperla Softower. To urządzenia stworzone na potrzeby większych gospodarstw domowych, w których jest zapotrzebowanie na większe ilości wody. Tu recenzja produktu:

A tutaj kilka słów od użytkownika dwuczęściowego zmiękczacza wody Ecoperla Softower S. Czy ci, którzy zdecydowali się na zakup są zadowoleni?

Wybierz najlepsze rozwiązanie oczyszczania wody basenowej!

Choć kąpiele w basenie w najbardziej upalne dni przynoszą ogromne orzeźwienie, zanim zaczniemy zażywać tej przyjemności, warto dobrze przygotować wodę. Dozowanie środków chemicznych to podstawa, jednak czasem nie można na tym poprzestać. W celu doboru odpowiednich urządzeń do uzdatniania wody, zapraszamy do kontaktu.

Komentarze

Woda basenowa to bardziej skomplikowany temat niż wydaje się wielu osobom.
Chlorowanie, filtracja mechaniczna, pilnowanie pH... To droga sprawa.
A niektórym się wydaje, że kupią ogromny basen, a potem trzeba tylko wlać wodę i sypać witaminę C :) co jest totalną głupotą.