Serwis i eksploatacja lampy UV do wody

Serwis lampy bakteriobójczej - co należy wiedzieć?

Magda Lewicka
28/03/2023
2

Lampa bakteriobójcza to niezwykle przydatne urządzenie, zwłaszcza przy wykorzystaniu wody z własnego ujęcia. Stanowi bardzo skuteczne zabezpieczenie przed skażeniem mikrobiologicznym wody. Dzięki lampie UV woda pozostaje bezpieczna. W jaki sposób prawidłowo eksploatować lampę bakteriobójczą i jak wygląda jej serwis?

Lampa bakteriobójcza - bardzo przydatna przy wodzie ze studni

Bakterie są ogromnym zagrożeniem dla własnych ujęć wody. Ich przedostawanie się przede wszystkim do wody pitnej jest niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Poświęciliśmy temu tematowi cały artykuł: Bakterie w wodzie ze studni. Z problemem mikroorganizmów w wodzie można poradzić sobie na wiele sposobów. Najpopularniejszym i znanym już od lat jest oczywiście dezynfekcja chemiczna za pomocą środków zawierających chlor. Promienie UV są metodą fizyczną o skuteczności sięgającej nawet 98-99%. Stale podłączona do prądu i włączona lampa UV na bieżąco dezynfekuje wodę i nie pozwala przedostawać się bakteriom w głąb instalacji. Jest to metoda dezynfekcji, którą cechuje wiele zalet, w tym ekologiczność i ekonomiczność całego procesu. Nie zmieniają się też właściwości fizyczne i skład chemiczny wody. Można o tym przeczytać tutaj: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć?

Lampy bakteriobójcze stosuje się zarówno w gospodarstwach domowych, jak również w przedsiębiorstwach. Służą nie tylko zwalczaniu bakterii z wody, ale również w celach prewencyjnych. Stanowią doskonałą ochronę i barierę w przypadku możliwości zaistnienia takiego zagrożenia. Warto zajrzeć do artykułu: Czy lampy UV do sterylizacji wody są szkodliwe? Lampy bakteriobójcze znajdują swoje zastosowanie przy oczyszczaniu wody deszczowej. Ta jest coraz chętniej gromadzona i recyklingowana. Deszczówka to źródło darmowej wody, którą można wykorzystać nie tylko w ogrodzie do podlewania roślin, pod warunkiem, że zostanie wcześniej odpowiednio zdezynfekowana. Więcej informacji w artykule: Woda deszczowa - w jaki sposób ją oczyszczać?

Krótkie przypomnienie o budowie lampy bakteriobójczej

Aby lepiej zrozumieć, co dokładnie jest potrzebne do prawidłowej eksploatacji oraz serwisu lampy bakteriobójczej, warto przypomnieć kilka informacji na temat jej budowy. Ma to właściwie kluczowe znaczenie. Lampy sterylizujące do wody występują w różnych modelach, a ich budowa obecnie już też jest różna. Na rynku zetkniemy się z lampami UV do wody o standardowej budowie. Tak wyglądają na przykład lampy bakteriobójcze Viqua oraz TMA. To dwóch bardzo popularnych producentów, cieszących się dużym zaufaniem wśród użytkowników. Więcej na ich temat można przeczytać w artykule: Lampy bakteriobójcze Viqua i TMA - na którą warto postawić? Jak widać, głównymi elementami są tu: oddzielny zasilacz, osłona na żarnik UV oraz sam żarnik UV. Lampy UV mają podłużny kształt, woda przepływa wzdłuż. Zupełnie inaczej wyglądają lampy bakteriobójcze zaproponowane przez Cintropur: Lampy bakteriobójcze Cintropur - lampy UV o niezwykłej budowie. Te swoim wyglądem zdecydowanie bardziej przypominają filtry narurowe i właśnie w taki sposób dezynfekują wodę. Żarnik wymienia się wraz z całą górną częścią. Jest to więc proces nieco prostszy niż w przypadku modeli o tradycyjnej budowie.

Jak prawidłowo użytkować lampę bakteriobójczą?

Na eksploatację lampy bakteriobójczej przekłada się już to, w jaki sposób postąpimy przed jej instalacją w domu. Aby w ogóle lampa bakteriobójcza mogła działać, woda powinna charakteryzować się odpowiednim składem chemicznym. Tak, ma to wpływ na jej pracę. Woda musi być wolna od: zanieczyszczeń mechanicznych, żelaza oraz wysokiej twardości. Wszelkie osady w wodzie sprawią, że dezynfekcja będzie nieskuteczna. W pierwszej kolejności należy więc wykonać badanie wody i jeśli jest taka potrzebna, dobrać odpowiednią stację uzdatniania wody. Przeczytaj: Woda ze studni - czy można z niej od razu korzystać?

Należy pamiętać, że lampa bakteriobójcza musi być stale podłączona do prądu i włączona! Jest to warunek konieczny. Jeśli co chwilę będziemy ją włączać i wyłączać, zaistnieje spore prawdopodobieństwo przedostania się mikroorganizmów w głąb instalacji i wtórnego zanieczyszczenia wody. Poza tym każde włączenie i wyłączenie lampy UV wpływa negatywnie na żywotność żarnika UV. Jeśli w domu dochodzi do częstych przerw w dostawach prądu, najlepiej zaopatrzyć się w zasilacz prądotwórczy. Żarnika nie należy dotykać, ani też patrzeć wprost na jego pracę, kiedy jest włączony.

Po każdej dłuższej przerwie po wyłączeniu lampy UV z zasilania, najlepiej jest przeprowadzić dezynfekcję instalacji z pomocą środków z chlorem. Lampa UV dezynfekuje wodę jedynie punktowo, natomiast chlor będzie pomocny w oczyszczeniu całej instalacji. Nie wiadomo czy podczas przestoju w pracy lampy UV, nie doszło do skażenia. Należy pamiętać o regularnym dbaniu o osłonę żarnika UV i czyszczeniu jej w razie potrzeby.

Jak często wymienia się części w lampie UV?

Osłonę na żarnik w lampie UV wymienia się, kiedy widać na niej zabrudzenia, z którymi już nic nie da się zrobić. Takie osady mają niebagatelny wpływ na skuteczność dezynfekcji. Osłona do lampy UV cały czas powinna pozostawać w nieskazitelnym stanie. Z kolei żarnik w lampie bakteriobójczej z czasem wytraca swoją moc. Jego żywotność przypomina nieco tą żarówki elektrycznej. Najczęściej to producent lampy UV wskazuje, co jaki okres należy wymienić żarnik. Należy się w pełni stosować do tych instrukcji. Zdecydowana większość żarników do lamp UV jest w stanie skutecznie działać przez około 9000 godzin, co przekłada się na 12 miesięcy. Tak więc zdecydowana większość użytkowników będzie musiała wymieniać żarnik UV raz w roku. Na rynku można trafić jednak na modele lamp UV, w których promiennik wytrzymuje nieco dłużej.

Ułatwieniem w pamiętaniu o wymianie żarnika lampy UV jest dioda oraz licznik już przepracowanych godzin, widoczne najczęściej na zasilaczu. Producenci decydują się na te dodatki, aby eksploatacja była łatwiejsza, a efekt działania lampy UV pełny. Jeśli żarnik UV nie zostanie wymieniony w odpowiednim czasie, lampa bakteriobójcza zwyczajnie nie będzie spełniała swojego zadania. Należy tego po prostu dopilnować!

W jaki sposób wymieniać komponenty lampy UV?

Czynności związane z lampą bakteriobójczą są na tyle nieskomplikowane, że spokojnie można je wykonać samodzielnie. Instrukcje z tym związane są zawierane w dokumentach dołączanych do zakupionej lampy UV, często w rekomendacjach i zaleceniach producenta. Poniżej opiszemy, w jaki sposób wymienić żarnik i jego osłonę w lampach bakteriobójczych o standardowej budowie.

Żarnik w lampie UV

Przy wymianie żarnika w lampie bakteriobójczej w pierwszej kolejności odłączamy zasilanie. Należy zostawić lampę UV aż do momentu schłodzenia. Następnie należy poluzować nakrętkę dławnicy, wysunąć kapturek z żarnikiem UV z osłony. Wszystko należy robić z największą precyzją i ostrożnością. Następnie zdejmujemy oprawkę z zacisków żarnika UV, wysuwamy komponent. Na jego miejsce montuje się nowy żarnik UV i składa wszystko w odwrotnej kolejności.

Osłona lampy UV

Warto przede wszystkim wspomnieć o tym, że osłonę żarnika lampy UV można czyścić. Niektóre modele lamp bakteriobójczych posiadają do tego nawet specjalny mechanizm automatyczny lub ręczny, przypominający wycieraczkę. Osłonę można też wyjąć i pozostawić w specjalnie przygotowanym preparacie, następnie wyczyścić.

Jeśli czyszczenie nie przynosi rezultatów, należy ją wymienić. Najczęściej odbywa się to w przedstawiony sposób. Najpierw odłączamy lampę UV od prądu. Należy zamknąć przepływ wody do lampy bakteriobójczej, opróżnić komorę z wody, a następnie poczekać aż się schłodzi. W kolejnym kroku wyjmujemy żarnik lampy sterylizującej. Odkręcamy mufę, zdejmujemy z osłony podkładkę i uszczelkę. Wysuwamy rurę osłonową z korpusu. Teraz czas na wymianę osłony wraz z pierścieniem uszczelniającym. Montujemy wszystko w obudowie lampy UV. Końcowym etapem jest dokręcenie mufy. Potem można już otworzyć zawory odcinające wodę i sprawdzić czy wszystko działa jak należy, nie ma żadnych nieszczelności.

Komentarze

Zastanawiam się nad zakupem lampy UV. Która firma będzie lepsza TMA czy Viqua?
Wymiana żarnika UV jest całkiem prosta. W zeszłym roku, kiedy byłem na delegacji moja żona poradziła sobie z tym bez żądnego problemu.