regeneracja UpFlowe i regeneracja DownFlow w centralych zmiękczaczach wody

Regeneracja UpFlow i DownFlow w zmiękczaczach wody

Magda Lewicka
03/08/2021
3

Zmiękczacze wody stają się podstawowym wyposażeniem wielu domów. Wybór tego najlepszego urządzenia wcale nie jest taki prosty. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów. Jednym z nich jest regeneracja. UpFlow czy DownFlow? Który rodzaj regeneracji sprawdzi się najlepiej? Z którą z tych opcji zmiękczacz wody do Twojego domu będzie najlepszy?

Zmiękczacz wody w domu to prawdziwy komfort!

Zmiękczacze wody to jeden z najlepszych dostępnych sposobów na to, aby cieszyć się wodą wysokiej jakości w swoim domu. Obecność takiego urządzenia przynosi całe mnóstwo korzyści dla wszystkich domowników oraz sprzętów i instalacji budynku. Przede wszystkim to brak kamiennego osadu, ale również o wiele łatwiejsze sprzątanie, lepsze działanie środków czystości. Wszystkie argumenty przemawiające za tym, że inwestycja w zmiękczacz wody jest świetnym pomysłem znajdziecie w artykule: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Choć zmiękczacz wody potrzebuje regularnego serwisowania, uzupełniania regeneratu oraz wymiany złoża, to jednak w codziennym funkcjonowaniu przynosi szereg oszczędności. Przede wszystkim energia na ogrzewanie może być zużywana o nawet 20% mniej, ilość detergentów zużywanych przez rodzinę może spaść nawet o ponad połowę. Właściciele zmiękczaczy wody oszczędzają także na braku potrzeby naprawy awarii powodowanych kamiennym osadem oraz problemach związanych ze stanem instalacji hydraulicznych. Więcej na ten temat w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Wybór idealnego zmiękczacza wody

Wybór najlepszego zmiękczacza wody może okazać się dość trudny dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z tym tematem. Wszystko ze względu na wielość opcji. W końcu mamy do czynienia ze zmiękczaczami wody kompaktowymi oraz dwuczęściowymi. Do tego dochodzą jeszcze różne pojemności filtracyjne, a także szereg dodatkowych funkcji. Konkretne modele różnią się między sobą pod względem danych technicznych. Jest wiele kwestii, które trzeba lub można wziąć pod uwagę. Sporo cennych rad, które z pewnością pomogą w znalezieniu najlepszego urządzenia znajdziecie w artykule: Wybierz idealny zmiękczacz wody! Jak je ze sobą porównywać? Dodatkowe wskazówki znajdują się również w artykułach: Miękka woda w mieszkaniu - czy to w ogóle możliwe?, Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Rodzaj regeneracji - jeden z wyznaczników

Wśród opisów związanych ze zmiękczaczami wody można znaleźć wiele istotnych informacji, w tym, dotyczące: budowy, funkcji, wykorzystanych komponentów. Jedną z podawanych informacji jest związana z rodzajem regeneracji. Wielu producentów pisze o regeneracji UpFlow. Czym właściwie jest? Jaka jest różnica między nią, a regeneracją DownFlow i która z nich jest lepsza? Jakie mają wady i zalety?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw warto przypomnieć w jaki właściwie sposób pracują zmiękczacze wody. Dzięki temu łatwej będzie zobrazować cały proces. Przede wszystkim istotnym przypomnieniem jest to, że zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Podczas normalnego trybu pracy woda wpływa przewodami głowicy sterującej do wnętrza butli epoksydowej, wypełnionej złożem filtracyjnym. Jest to żywica jonowymienna, na której zachodzi proces wymiany neutralnych jonów sodu ze złoża na jony wapnia i magnezu, tworzące twardość wody, z wody surowej. Dzięki temu woda staje się miękka i taka dalej przepływa do instalacji, a substancje tworzące twardość wody pozostają w ziarnach żywicy jonowymiennej. Z czasem jednak właściwości złoża słabną i ulegają wyczerpaniu. Można je odzyskać na drodze regeneracji, którą zmiękczacz wody przeprowadza automatycznie. Sam proces wymiany jonowej został bardzo dokładnie opisany w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Regeneracja jest bardzo ważnym procesem w przypadku zmiękczaczy wody, dzięki któremu te urządzenia mogą prawidłowo funkcjonować. Możemy mówić o wielu rodzajach regeneracji. Ten proces obejmują naprawdę różne podziały. Na przykład w artykule: Rodzaje regeneracji w zmiękczaczach wody - co warto wiedzieć? pisaliśmy o rozróżnieniu ze względu na rozpoczęcie takiego działania i typ głowicy sterującej. Można więc mówić o regeneracji: czasowej, objętościowej oraz objętościowo-logicznej. Istnieje także podział ze względu na rodzaj przepływu wody podczas regeneracji. Wtedy możemy mówić o przepływie UpFlow i przepływie DownFlow.

Regeneracja UpFlow i DownFlow - na czym polegają?

Regeneracja UpFlow jest zwana także regeneracją przeciwprądową, natomiast regenerację DownFlow możemy zamiennie nazywać regeneracją współprądową. Obie różnią się od siebie rozpoczęciem całego procesu. W przypadku regeneracji współprądowej woda jest na początku wpuszczana w taki sposób, aby złoże filtracyjne uległo zmieszaniu. To po prostu płukanie złoża filtracyjnego i w tym wypadku pierwszy etap nazywa się backwashem. Nie ma go natomiast w regeneracji typu UpFlow – tam od razu następuje solankowanie.

Tutaj podczas solankowania roztwór podawany jest od dołu do góry, czyli właśnie w omawianym trybie UpFlow. W dolnej części kolumny znajduje się największa ilość żywicy jonowymiennej z niewielką ilością wody. Przy takim trybie nie ma więc zjawiska rozwodnienia solanki. W tym trybie następuje bardzo powolne zużycie solanki, a złoże filtracyjne jest regenerowane od najmniej do najbardziej zużytej powierzchni. W przypadku UpFlow płukanie złoża odbywa się nieco później.

Zalety regeneracji przeciwprądowej UpFlow w zmiękczaczu wody

Zmiękczacze wody stosujące regenerację przeciwprądową cieszą się wśród użytkowników dużym zainteresowaniem, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze zastosowanie przepływu UpFlow pozwala na użycie solankowania proporcjonalnego. To bardzo oszczędny system, który znajduje się między innymi w Ecoperla Slimline. Dzięki przepływowi przeciwprądowemu możliwe jest ograniczenie soli oraz wody niezbędnej na regenerację. Cały proces staje się znacznie bardziej ekonomiczny. Przy okazji zmniejszeniu ulega także emisja popłuczyn. UpFlow pozwala także na uzyskanie nieco większej wydajności żywicy jonowymiennej. Regeneracja UpFlow jest rodzajem, którym szczyci się wielu producentów. Taki tryb stosuje między innymi polska marka Ecoperla w zmiękczaczach wody z serii: Ecoperla Toro, Ecoperla Vita, Ecoperla Hero czy Ecoperla Softower.

Zalety regeneracji współprądowej DownFlow

Jak już wiadomo, w przypadku regeneracji typu DownFlow mamy do czynienia z dodatkowym etapem zwanym backwash. To płukanie przygotowujące złoże do solankowania, które stanowi kolejny z etapów. Jest to opcja bardzo przydatna, jeśli zmiękczacz wody ma działać z wodą studzienną. Ta niekiedy zawiera w sobie podwyższone stężenia żelaza oraz manganu, które również mogą osiadać na żywicy jonowymiennej w postaci drobnych, rdzawych cząsteczek. Takie wstępne płukanie porusza złożem i pozwala na ich usunięcie. Oczywiście w przypadku UpFlow również istnieje możliwość zastosowania takiego przepływu, jednak wtedy regeneracja przestaje już być tak bardzo ekonomiczna. Potrzebne są nieco większe ilości wody.

Wybierz najlepszy zmiękczacz wody

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze najlepszego zmiękczacza wody do swojego domu, koniecznie skontaktuj się z nami. Eksperci doradzą, jakie opcje będą najlepsze i na które modele warto zwrócić szczególną uwagę. A co o zmiękczaczach wody mówią sami użytkownicy? Zobaczcie:

Komentarze

Bardzo ciekawy artykuł. Mam pytanie czy poprzez wymianę głowicy da się zmienić system regeneracji down na up
Dla mnie to zbyt skomplikowane. Wysłaliśmy wodę. Dostaliśmy ofertę z montażem. Założone napowietrzanie i odżelaziacz/odmanganiacz, filtr z wkładem jakiś. Sprzęt ustawiony. Nic nie zmieniam. Wysłałem tylko wodę do niezależnego lab. dla potwierdzenia, czy jest ok.
Dużo ciekawych informacji, super dzięki :)