Recenzja odżelaziacza wody Ecoperla Ironitower

Ecoperla Ironitower - wydajny odżelaziacz wody

Magda Lewicka
21/02/2023
0

Żelazo stanowi jeden z najczęstszych problemów we własnych ujęciach wody. Jego obecność prowadzi do sporych strat technicznych oraz wielu nieprzyjemności podczas codziennego użytkowania wody. Na szczęście są sposoby na to, aby walczyć nawet z bardzo dużymi przekroczeniami. Rozwiązaniem jest między innymi Ecoperla Ironitower, o którym więcej w dzisiejszym artykule.

Żelazo w wodzie - spory kłopot własnych ujęć

Dlaczego żelazo w wodzie to problem? – to artykuł, który bardzo dobrze opisuje, co może się wydarzyć podczas wieloletniego użytkowania zażelazionej wody. Żelazo może być widoczne już na pierwszy rzut oka, zaraz po napełnieniu naczynia lub ujawnić się dopiero po jakimś czasie, kiedy woda odstoi, o czym było w artykule: Czysta woda zmienia barwę na brązową - dlaczego tak się dzieje? Wytrącony z wody osad bardzo często, podobnie jak kamień kotłowy, zalega wewnątrz rur, zmniejszając przepływ i wydajność. Na obecności żelaza cierpią także sprzęty AGD oraz pompa tłocząca wodę. Zażelaziona woda jest również sporym wyzwaniem w kuchni, podczas prania, sprzątania czy zmywania. Więcej informacji także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Ecoperla Ironitower poradzi sobie z żelazem w wodzie

Choć żelazo w wodzie to cała lista strat, istnieje bardzo dobry sposób, aby sobie z nimi wszystkimi poradzić – skuteczny odżelaziacz wody! Na każde przekroczenia tej substancji dobrym wyborem będzie urządzenie wykorzystujące w swoim działaniu wstępne napowietrzanie. Bardzo dobrym i solidnym przykładem jest seria stworzona przez polską markę Ecoperla – Ecoperla Ironitower. Jest w całości produkowana w Europie z wysokich jakościowo komponentów. W jej skład wchodzą aż cztery wielkości do wyboru:

Złoże w odżelaziaczu wody Ecoperla Ironitower

W odżelaziaczu wody Ecoperla Ironitower zastosowano specjalistyczne złoże filtracyjne. Dzięki niemu dochodzi do procesu katalizy, w wyniku której żelazo zmienia postać z dwuwartościowej w trzywartościową. Właściwości złoża można odzyskiwać wielokrotnie na drodze regeneracji z zastosowaniem wody.

A jak dokładnie działa ten odżelaziacz wody? Kluczową rolę odgrywa wstępne napowietrzanie za pomocą zewnętrznego aeratora. Woda wzbogacona w tlen jest kierowana na ocynkowany zbiornik hydroforowy. Tam żelazo jest już wstępnie wytrącane z wody. Kolejny etap to odżelaziacz wody Ecoperla Ironitower. Na specjalistycznym złożu dochodzi do procesu katalizy. Żelazo zmienia swoją postać z rozpuszczonej w nierozpuszczalną. Cząsteczki stałe osiadają na złożu, a do odbiorcy podawana jest oczyszczona woda.

Głowica sterująca w odżelaziaczu wody Ecoperla Ironitower

Odżelaziacz wody Ecoperla Ironitower działa dzięki głowicy sterującej od amerykańskiego producenta Clack. To trwały, bezawaryjny model Clack TC. Głowica sterująca jest prosta w budowie oraz w serwisowaniu. Wykonana na bazie solidnych części z intuicyjnym panelem sterującym. Wśród funkcji wymienić można: automatyczne wyliczanie częstotliwości regeneracji, nowoczesny procesor na układach scalonych, wyświetlanie czasu pozostałego do regeneracji. Producent gwarantuje stały dostęp do części zamiennych oraz akcesoriów montażowych.

Ecoperla Smart System w odżelaziaczu wody Ecoperla Ironitower

W serii odżelaziaczy wody Ecoperla Ironitower znajdziemy bardzo ciekawy dodatek w postaci Ecoperla Smart System. Jest to pakiet dokładnie dobranych do indywidualnego przypadku ustawień głowicy sterującej. Dzięki niemu cały system jest w stanie pracować tak samo sprawnie i wydajnie przez długie lata. Ecoperla Ironitower zużyje minimalne możliwe ilości wody na regenerację. Dzięki temu koszty eksploatacji będą możliwie najniższe, a urządzenie sprawne i bezawaryjne.

Montaż odżelaziacza wody Ecoperla Ironitower

Montaż odżelaziacza i odmanganiacza wody Ecoperla Ironitower jest dość wymagający. Nie tyle ze względu na samo urządzenie, ile na cały osprzęt, jaki powinien się znajdować obok. Instalację może przeprowadzić dowolnie wybrany specjalista. Można też wykonać samodzielny montaż. Kolejne etapy są opisane w szczegółowej instrukcji obsługi.

Przed odżelaziaczem wody Ecoperla Ironitower powinien znaleźć się napowietrzacz oraz ocynkowany zbiornik hydroforowy. Za odżelaziaczem wody dobrze, aby został zamontowany filtr narurowy, który doszlifuje jakość wody i doczyści ją z cząstek mechanicznych. Oprócz tego potrzebne będzie czynne gniazdko elektryczne oraz odpływ do kanalizacji. Urządzenie powinno stać na stabilnym podłożu w ogrzewanym pomieszczeniu – temperatura nie powinna spadać poniżej 0.

Serwis odżelaziacza wody Ecoperla Ironitower

Odżelaziacz wody Ecoperla Ironitower właściwie działa sam, automatycznie. Warto pamiętać o kontroli stanu wkładu w filtrze mechanicznym oraz regularnej wymianie złoża w odżelaziaczu wody. Warto zwrócić uwagę także na osprzęt towarzyszący temu urządzeniu. Odpowiednich zabiegów wymaga zbiornik hydroforowy oraz napowietrzacz. Przydatne informacje znajdują się w artykule: Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu?, Jaki zbiornik hydroforowy wybrać przy potrzebie uzdatniania wody?

Koszty eksploatacji odżelaziacza wody Ecoperla Ironitower

Koszty eksploatacyjne odżelaziacza wody Ecoperla Ironitower nie są wygórowane. Do regeneracji używana jest wyłącznie woda, więc ten koszt należy brać pod uwagę. Nie ma tu jednak żadnego środka chemicznego. Ze względu na fakt, że odżelaziacz wody Ecoperla Ironitower pracuje na automatycznej głowicy sterującej, pobiera niewiele energii elektrycznej. W ciągu roku to koszt dodatkowych kilku złotych. Ponadto należy pamiętać o potrzebie regularnej wymiany złoża. Częstotliwość jest zależna od zużycia wody oraz od jakości wody surowej. W celu wymiany złoża warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, o czym w artykule: Profesjonalny serwis stacji uzdatniania wody - kiedy warto?

Ogromną zaletą serii odżelaziaczy wody Ecoperla Ironitower jest również długa gwarancja. Polska marka Ecoperla daje aż 10 lat! To dodatkowy argument potwierdzający jakość tych urządzeń oraz ich solidność.

Skuteczny, wydajny, trwały - warto go wybrać!

Odżelaziacz wody Ecoperla Ironitower to wydajny i skuteczny kandydat do domu! Z pewnością nie zawiedzie oczekiwań i w pełni zniweluje problem żelaza występującego w wodzie. Jeśli dodatkowo kłopot stanowi zbyt wysokie stężenie manganu, warto wybrać odżelaziacz i odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower, o którym dokładnie można dowiedzieć się z tego artykułu: Odżelaziacz i odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower - do własnych ujęć wody!

Komentarze

Postów nie znaleziono