redukcja żelaza z pomocą zmiękczacza wody - czy to możliwe? Czy to opłacalny proces?

Czy zmiękczacz wody może redukować duże stężenia żelaza?

Magda Lewicka
14/09/2021
4

Twardość wody to jeden z najpopularniejszych problemów w Polsce. Wcale nie trzeba robić szczegółowych badań, aby wiedzieć, że wystąpił i w Twoim domu. Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na dno czajnika, w którym codziennie parzy się wodę na kawę i herbatę. A co, jeśli oprócz kamiennego osadu występują też rdzawe opiłki? Co, jeśli dodatkowy problem w wodzie stanowi żelazo?

Twarda woda - problem, który widać

Wysoki stopień twardości wody jest zjawiskiem, które może wystąpić w każdym miejscu, niezależnie od ujęcia, z którego pochodzi woda. Jest to kłopot, z którym tak samo efektywnie chce się walczyć w przypadku wody pochodzącej z wodociągów, jak też w odniesieniu do własnego ujęcia. Jej występowanie objawia się najczęściej kamieniem kotłowym na wspomnianym już dnie czajnika, ale też wokół kranów i wszelkich miejsc poboru wody. Osad jest uciążliwy do usuwania przy kabinie prysznicowej lub z wanny. Szorowanie zajmuje wiele czasu, a efekty są raczej krótkotrwałe.

Twarda woda to jednak nie tylko widoczny osad, w którego szorowanie trzeba włożyć wiele siły. To także większe prawdopodobieństwo uszkodzenia kotła grzewczego, urządzeń AGD, mających styczność z wodą, mniejszy przepływ w instalacji, wyższe rachunki za ogrzewanie czy za środki chemiczne. Przy wysokim stopniu twardości rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć o 20%, a rachunki za środki chemiczne nawet o połowę. Wszystko opisaliśmy dokładnie w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda?

Najlepszym sposobem na walkę z twardą wodą jest dopasowany do potrzeb i gospodarstwa domowego zmiękczacz wody. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Zmiękczacz wody - idealny na problemy z twardą wodą

Zmiękczacze wody to centralne urządzenia, które doskonale nadają się do walki z twardą wodą. Ich efektywne działanie jest możliwe dzięki wymianie jonowej. Zmiękczacze wody są dostępne w różnych rodzajach, od różnych producentów, jednak łączy je to, że wszystkie zawierają w sobie żywicę jonowymienną. To właśnie na tym złożu filtracyjnym dochodzi do wymiany jonów, dzięki czemu woda staje się miękka. Cały proces został bardzo dokładnie opisany w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Nie tylko osad z kamienia kotłowego

Niekiedy zdarza się, że kamień kotłowy nie jest jedynym problemem obecnym w wodzie. Czasami na jego powierzchni pojawiają się także rdzawe opiłki. Tak się dzieje na przykład w przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia. Przyczyną powstawania osadu o pomarańczowym lub brązowawym zabarwieniu jest najczęściej żelazo. Dodatkowym kłopotem może być również mangan.

Żelazo i mangan stanowią jeden z najpopularniejszych problemów, objawiających się przy wykorzystywaniu wody z własnego ujęcia. Niekiedy nie są widoczne na pierwszy rzut oka lecz po odstaniu wody w pojemniku. Już nawet w niewielkich przekroczeniach mają wpływ na mętność, barwę, a nawet smak i zapach wody. Ponadto osad, który powodują, może doprowadzać do problemów z wydajnością instalacji, awarii i całej masy innych skutków, o których więcej w artykule: Dlaczego żelazo w wodzie to problem?, Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?

Żelazo i mangan są zanieczyszczeniami, które pod wpływem tlenu mogą wytrącać się z wody. Czy nie ma co przejmować się rdzawym zabarwieniem osadu? I czy wystarczy jedynie poradzić sobie z twardością wody, aby zażegnać problemy z jakością wody?

Żelazo - czy zmiękczacz wody da z nim radę?

Wielu osobom, które do tej pory nie miały do czynienia z branżą uzdatniania wody, może wydawać się, że jedno urządzenie jest w stanie poradzić sobie z wieloma problemami występującymi w wodzie. Niestety, nie w każdym przypadku jest to możliwe. Jednym z najpopularniejszych urządzeń jest zmiękczacz wody, a kłopotem, którego chcemy się pozbyć ze swoich domów – twarda woda. Czy jednak to urządzenie będzie w stanie normalnie funkcjonować, jeśli w wodzie znajdują się też przekroczenia żelaza? Ten problem został już poruszony po części w artykule: Czy opłaca się zakładać zmiękczacz wody do wody ze studni?

Niektóre żywice jonowymienne są przystosowane do tego, aby redukować także przekroczenia żelaza i manganu, pod warunkiem, że te występują w formie rozpuszczonej. W przypadku żywic jonowymiennych stosowanych w zmiękczaczach wody, zastosowanie ich do redukcji tych substancji nie jest rekomendowane. Wynika to z faktu, że wytrącone żelazo i mangan mogą zapychać żywicę jonowymienną, blokując tym samym proces zmiękczania wody. Nie dość, że staje się on mniej dokładny i wydajny, to jeszcze diametralnie spada żywotność samego złoża filtracyjnego.

Wniosek? Stosowanie zmiękczacza wody, jeśli w wodzie występuje dodatkowo żelazo oraz mangan, nie jest najlepszym pomysłem. Może narazić użytkownika na dodatkowe wydatki i kłopoty. Jeśli woda jest twarda i zawiera w sobie inne przekroczenia, najlepiej jest dobrać bardziej dostosowane rozwiązanie.

Co będzie lepszym wyborem?

Przede wszystkim w przypadku własnych ujęć wody, a zwłaszcza podejrzenia wystąpienia przekroczeń żelaza i manganu, niezbędna jest analiza wody. To pierwszy ważny krok do doboru właściwej metody uzdatniania. Warto zlecić analizę fizykochemiczną, jak i mikrobiologiczną. Na tej podstawie uda się oszacować, jak duże przekroczenia wystąpiły w wodzie, czy są w niej jeszcze jakieś zanieczyszczenia? Jaka metoda uzdatniania wody będzie najlepsza?

Przypomnijmy, że przy przekroczeniach żelaza w wodzie bardzo duże znaczenie będzie miało: stężenie manganu, barwa wody, utlenialność, odczyn pH, mętność, obecność jonu amonowego, etc. Szczegóły w tekście: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów

Odżelaziacz wody w zestawie ze zmiękczaczem wody

Zestawem, który sprawdzi się najlepiej w niemal każdych warunkach, a już zwłaszcza przy wysokim zapotrzebowaniu na wodę, będzie odżelaziacz i odmanganiacz wody w parze ze zmiękczaczem wody. Odżelaziacze wody są urządzeniami w pełni przystosowanymi do redukcji każdych stężeń żelaza obecnego w wodzie.

Na rynku jest wiele urządzeń służących odżelazianiu wody, działających różnymi metodami. Za jedną z najbardziej wydajnych, ekonomicznych, ale i ekologicznych, uznawane są odżelaziacze wody wykorzystujące wstępne napowietrzanie. Tak działają urządzenia takie jak Ecoperla Sanitower, wymagające zewnętrznego osprzętu, w tym ocynkowanego zbiornika hydroforowego, jak i odżelaziacze i odmanganacze wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza. W taki sposób działa Ecoperla Oxytower. O działaniu odżelaziaczy dowiecie się z filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Stacja wielofunkcyjna

Inną opcją jest stacja wielofunkcyjna. Nie jest to rozwiązanie, które sprosta zadaniu w każdych warunkach, jednak w wielu gospodarstwach domowych jest w stanie poradzić sobie nie tylko z żelazem, manganem i twardością wody, ale też jonem amonowym oraz związkami organicznymi. Możliwość wyboru tej opcji jest zależna od wyników analizy wody. Stacje wielofunkcyjne są regenerowane roztworem solanki, a zastosowane złoże filtracyjne ma niebywałe właściwości. Zobaczcie sami jak to wygląda u użytkowników:

Jeśli masz żelazo w wodzie, nie wybieraj zmiękczacza wody

Kiedy w wodzie występuje problem żelaza oraz manganu, a nam samym zależy na zmiękczaniu wody, lepiej nie wybierać tylko i wyłącznie zmiękczacza wody, a przeprowadzić analizę wody i przekonać się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze i zapewni oczekiwane efekty.

Komentarze

Mój zmiękczacz tej marki jest super. Godny polecenia, ale do mnie przemawia bardzo zapach mojego prania, wypranego w zmiękczonej przez niego wodzie.
Też myślałam, że kupimy 2 w 1, ale niestety u nas żelaza było za dużo. Także na razie odżelaziacz, a w przyszłości dokupimy zmiękczacz...
Ja tam polecam zbadać wodę zanim kupi się zmiękczacz. Mamy osobno zmiękczacz i odżelaziacz, a przy naszych małych stężaniach pewnie wystarczył by ten Multi z filmiku :(
Mamy to samo, co w "Co dziś robimy" - bardzo dobry sprzęt na nasze potrzeby