Eksploatacja i serwis stacji wielofunkcyjnej

Serwis i eksploatacja stacji wielofunkcyjnej - co warto robić?

Magda Lewicka
21/03/2023
1

Stacja wielofunkcyjna to nieocenione urządzenie w wielu przypadkach związanych z własnym ujęciem wody. Jeśli pozwolą na to parametry, może zastąpić nawet kilka urządzeń jednocześnie. Jak właściciele stacji wielofunkcyjnych mogą o nie zadbać? Co powinni zrobić, aby takie urządzenie działało jak najlepiej i jak najdłużej?

Stacje wielofunkcyjne to urządzenia, które można nazwać 5 w 1. Dzięki doskonale dobranej mieszance złóż filtracyjnych są w stanie usunąć z wody nawet pięć zanieczyszczeń jednocześnie. Wśród nich można wymienić: przekroczenia żelaza i manganu, związki organiczne, jon amonowy, wysoki stopień twardości wody. Stacje wielofunkcyjne montuje się na wejściu wody do budynku. Ich dobór musi zostać poprzedzony przeprowadzeniem kompleksowej analizy wody. Na rynku można znaleźć kompaktowe stacje wielofunkcyjne oraz dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne. Dzięki temu z łatwością można dobrać urządzenie do swoich oczekiwań oraz warunków w gospodarstwie domowym. Stacje wielofunkcyjne działają z każdym rodzajem zbiornika hydroforowego. Ich działanie jest zależne od procesu regeneracji, przeprowadzanego z zastosowaniem soli tabletkowanej. Dokładne informacje można znaleźć w artykule: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

Dlaczego montuje się w domu stacje wielofunkcyjne?

Przede wszystkim stacje wielofunkcyjne są bardzo dobrym rozwiązaniem na kompleksowe uzdatnianie wody. Nie poradzą sobie w każdych warunkach i przy wysokich przekroczeniach żelaza i manganu. Aby zastosować tego rodzaju urządzenie, woda powinna charakteryzować się między innymi odpowiednią utlenialnością oraz odczynem pH. Wytyczne co do jakości wody bardzo często zawiera producent stacji wielofunkcyjnej. Jeśli parametry wody surowej będą odpowiednie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć w swoim domu takie urządzenie. To niezwykle skuteczny sposób na czystą, komfortową w użytkowaniu wodę, co potwierdzają sami użytkownicy:

Oprócz tego, że stacje wielofunkcyjne mogą być zakładane jako oddzielne urządzenia, bardzo często zdarza się, że stanowią także dodatkowy etap uzdatniania wody. Niekiedy, w szczególnych przypadkach, instaluje się je za odżelaziaczami i odmanganiaczami wody. Ich zadaniem jest doczyszczenie wody z niechcianych zanieczyszczeń. To przydatny etap, jeśli nie można zamontować, z powodu niesprzyjających warunków w gospodarstwie domowym, odpowiednio dużego odżelaziacza i odmanganiacza wody.

Warto mieć na uwadze, że podczas działania stacji wielofunkcyjnej całkowitej redukcji podlega stopień twardości wody – woda staje się miękka. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda proces instalacji dwuczęściowej stacji wielofunkcyjnej Ecoperla Multitower. Z kolei z artykułu: Plusy i minusy stacji wielofunkcyjnej. Czy warto ją mieć w domu? przekonacie się czy jest to rozwiązanie dla Was.

Eksploatacja stacji wielofunkcyjnej

Stacje wielofunkcyjne są urządzeniami zaopatrzonymi w automatyczną głowicę sterującą. Z tego względu na co dzień nie trzeba podejmować wielu działań, aby urządzenie działało sprawnie i skutecznie. Wystarczy jedynie kontrolować ilość soli regeneracyjnej w zbiorniku solanki i uzupełnić braki w razie zaistnienia takiej potrzeby. Ponadto warto jest zwracać uwagę na stan wkładu w filtrze mechanicznym. Zawsze powinien być w dobrej kondycji i w razie potrzeby wymieniany na nowy, aby mógł skutecznie ochraniać stację wielofunkcyjną przed przedostawaniem się cząstek stałych, które mogłyby doprowadzić do przytkania bardziej wrażliwych części.

Na rynku dostępne są stacje wielofunkcyjne, posiadające specjalne ustawienia dzięki którym możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacji. Na przykład w stacjach wielofunkcyjnych od polskiej marki Ecoperla znajdziemy Ecoperla Smart System i Ecoperla Perfect System. Są to dokładnie opracowane systemy ustawień głowicy sterującej, dzięki którym proces jest skuteczny, a na regenerację zużywane minimalne możliwe ilości wody oraz soli tabletkowanej. Przy tym zachowana zostaje pełna skuteczność procesu regeneracji.

Samodzielny serwis stacji wielofunkcyjnej

Co pewien czas warto przeprowadzić samodzielny serwis stacji wielofunkcyjnej. Wśród obowiązków z całą pewnością należy wymienić już wcześniej wspomnianą kontrolę zbiornika solanki oraz uzupełnianie braków w razie wystąpienia takiej potrzeby. Konieczna jest też kontrola wkładu w filtrze narurowym. Warto przejrzeć urządzenie, wyczyścić zbiornik na sól, zwłaszcza jeśli występuje problem ze zbryleniami. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Most solny w zmiękczaczu wody - co to jest? Jak usunąć?

Profesjonalny serwis stacji wielofunkcyjnej

Warto pomyśleć o wezwaniu profesjonalnego serwisu do stacji wielofunkcyjnej. Niekoniecznie jedynie przy potrzebie wymiany złoża na nowe. Dobrze, aby profesjonalny serwis pojawił się raz na około rok - dwa lata. Podczas takiej wizyty sprawdzany jest dokładnie stan urządzenia oraz jakość uzdatnianej wody. Kontroli i czyszczeniu podlega głowica sterująca, inżektor, delikatne i bardziej narażone na zużycie komponenty. W dodatku wymieniane są zużyte części, uszczelki – wszystko w celu zapewnienia jak najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Kontrolowana jest instalacja, także pod względem możliwości powstania przecieków.

Żywotność samego złoża wielofunkcyjnego jest zależna od ilości uzdatnianej wody oraz jej parametrów. Szacuje się ją na około 5-10 lat. Więcej argumentów za skorzystaniem z profesjonalnego serwisu znajdziecie w artykule: Profesjonalny serwis stacji uzdatniania wody - kiedy warto?

Dlaczego warto przestrzegać zaleceń?

Serwisowanie czy prawidłowa eksploatacja stacji wielofunkcyjnej nie są trudne i wymagające, a przynoszą oczekiwane efekty. Bez regularnego uzupełniania soli tabletkowanej w zbiorniku, stacja wielofunkcyjna zwyczajnie nie będzie w stanie dobrze działać i spełniać swojej funkcji. Zaproszenie co jakiś czas profesjonalnej ekipy serwisowej zapewni dłuższą żywotność złoża oraz wszelkich komponentów w stacji wielofunkcyjnej. Daje to pewność, że wszystko działa skutecznie, wydajnie, nie ma przecieków, nieszczelności, nie dojdzie do kosztownej awarii czy potrzeby wymiany poważniejszych części. Urządzenie jest pod stałą, pewną kontrolą. To daje spokój, ale i znacznie obniża koszty eksploatacyjne.

Twoja stacja wielofunkcyjna w idealnym stanie

Powyższe rady pozwalają na utrzymanie stacji wielofunkcyjnej w idealnym stanie! Dzięki temu zawsze będzie można mieć pewność skuteczności oraz pełnej higieny działania. Stacja wielofunkcyjna posłuży bezawaryjnie przez naprawdę długie lata.

Komentarze

Raz na rok zamawiam profesjonalny serwis do mojej stacji uzdatniania i nie muszę się niczym przejmować przez kolejne 12 miesięcy. Wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku.