wybór odżelaziacza wody przez właścicieli szamba

Odżelaziacz wody a szambo - na który odżelaziacz wody się zdecydować?

Magda Lewicka
18/04/2023
1

W Twoim gospodarstwie domowym wykorzystujesz szambo, jednak wiesz też, że potrzebny będzie odżelaziacz wody? Uważaj, niektóre z odżelaziaczy wody mogą doprowadzić do znacznego wzrostu kosztów eksploatacyjnych! Który odżelaziacz wody najlepiej wybrać przy korzystaniu z szamba?

Kiedy żelazo w wodzie to dokuczliwy problem

Żelazo w wodzie to częsty i naprawdę dokuczliwy problem właścicieli własnych ujęć wody. Przede wszystkim żelazo ma duży wpływ na właściwości organoleptyczne wody. Prowadzi do zmiany jej barwy, smaku i zapachu, przez co praktycznie przestaje nadawać się do spożycia i na cele użytkowe. Żelazo pod wpływem tlenu wytrąca się z wody. Tworzy osady, które: brudzą pranie, są trudne do odczyszczenia, prowadzą do licznych problemów z domowym AGD oraz pompą tłoczącą wodę, instalacjami sanitarnymi. Osady z żelaza tworzą bardzo dobre środowisko do rozwoju mikroorganizmów. Więcej o szkodach, jakie wyrządza żelazo obecne w wodzie przeczytać można w artykule: Dlaczego żelazo w wodzie to problem?

Te wszystkie kłopoty sprawiają, że właściciele studni zaczynają poszukiwać dobrego wyjścia z sytuacji. Tym zdecydowanie jest inwestycja w postaci dobrze dobranego odżelaziacza wody. Urządzenia sklasyfikowane do tej grupy mogą działać na różnych zasadach, jednak efektem zawsze powinna być redukcja przekroczeń żelaza w wodzie.

Wiele możliwości na odżelazianie wody

Wybór odżelaziaczy wody jest naprawdę szeroki. Opisywaliśmy go już w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów. Najważniejszą rolę w doborze właściwego odżelaziacza wody niezaprzeczalnie odgrywa profesjonalna analiza wody. Badanie pod kątem fizykochemicznym można zlecić w: sanepidzie, prywatnym laboratorium lub firmie z branży uzdatniania wody. Wśród wyników szczególną uwagę przy doborze odżelaziacza wody zwraca się na: stężenie żelaza i manganu w wodzie, odczyn pH wody, utlenialność, obecność jonu amonowego, barwę wody i jeszcze kilka innych czynników. Na tej podstawie oceniane jest, jaki odżelaziacz wody może zadziałać najlepiej w danym przypadku.

Żelazo można usuwać z wody na wiele sposobów. Najgorszym możliwym do zastosowania są filtry narurowe i to odradzamy. W specyficznych przypadkach może jednak pomóc kolumna filtracyjna. Żelazo można również usunąć na stacji wielofunkcyjnej. To urządzenie poradzi sobie oprócz tego również z: manganem, twardością wody, jonem amonowym i związkami organicznymi. Dość popularnym sposobem na redukcję żelaza z wody są również odżelaziacze wody regenerowane nadmanganianem potasu. Do najchętniej wybieranej grupy z odżelaziaczy wody z całą pewnością należą te, wykorzystujące w swoim działaniu wstępne napowietrzanie. Warto przeczytać także artykuł: Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Odżelaziacz wody a szambo

Wybór odżelaziacza wody jest prosty, kiedy woda jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji sieci wodociągowej. Wtedy praktycznie nie ma znaczenia, na który model odżelaziacza wody zdecyduje się właściciel. Problem powstaje, jeśli na terenie gospodarstwa domowego znajduje się szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. W takich przypadkach lepiej jest zachować znacznie większą ostrożność. Ale z czego to właściwie wynika?

Warto wiedzieć, że każdy odżelaziacz wody potrzebuje podłączenia do odpływu, a jeśli posiada automatyczną głowicę sterującą, to również do prądu. Odprowadzanie wody jest dla odżelaziacza wody kluczowe w momencie regeneracji. Niezależnie od typu odżelaziacza wody, zawsze będzie on potrzebował wody na przepłukanie i zregenerowanie złoża, aby dalej mogło ono skutecznie działać i spełniać swoją funkcję. Jedna regeneracja urządzenia może pochłonąć nawet 200 litrów wody. To oznacza, że w ciągu miesiąca zużycie wody może wynieść nawet około 800 litrów. To w przypadku zbiornika bezodpływowego może być dość sporo. Na szczęście okazuje się, że popłuczyny po regeneracji odżelaziacza wody nie zawsze muszą być odprowadzane do szamba.

Tych odżelaziaczy wody lepiej unikać przy szambie

Przy korzystaniu z szamba warto jest unikać odżelaziaczy wody, które w swojej regeneracji używają środków chemicznych. Najlepiej więc nie wybierać przy szambie stacji wielofunkcyjnych czy odżelaziaczy wody regenerowanych nadmanganianem potasu. Dlaczego? Podczas regeneracji wytwarzany jest roztwór z wody i środka chemicznego. Taką mieszankę koniecznie należy odprowadzić do szamba, ponieważ stanowi ona bezpośrednie zagrożenie dla środowiska. Powoduje nie tylko umieranie roślin, ale może też przenikać do wód powierzchniowych, przynosząc katastrofalne skutki w całym ekosystemie.

Odżelaziacze wody ze środkiem chemicznym na regenerację mogą powodować przy szambie bardzo duży wzrost kosztów eksploatacyjnych. W skład kosztów użytkowania należy wliczyć nie tylko zużycie wody na regenerację, prąd do obsługi głowicy sterującej (znikomy koszt) oraz środek chemiczny, ale również znacznie częstszą potrzebę opróżniania zbiornika szamba. Kwota za tą usługę może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.

Postaw na te odżelaziacze wody przy szambie

Na szczęście na rynku dostępne są też odżelaziacze wody, które nie będą generowały praktycznie żadnych dodatkowych kosztów przy użytkowaniu szamba. Tą grupą są odżelaziacze wody wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody. Taki proces jest uznawany za ekonomiczny i bardzo ekologiczny. Przez to, że na żadnym etapie odżelaziania wody nie są dodawane środki chemiczne, istnieje możliwość wyprowadzania popłuczyn bezpośrednio do ogrodu lub do studni chłonnej! Koszt jest zerowy!

W tej grupie są dwa rodzaje odżelaziaczy wody. Pierwszy to odżelaziacze wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza, na przykład Ecoperla Oxytower. Są to urządzenia, które zajmują mało miejsca i mogą pracować przy hydroforze membranowym. Proces napowietrzania i redukcji żelaza odbywa się wewnątrz odżelaziacza wody. Minusem jest fakt, że nie poradzi sobie z każdymi przekroczeniami żelaza. Dopuszczalne wartości i normy wody podaje producent. Poniżej można zobaczyć schemat działania odżelaziaczy wody z komorą sprężonego powietrza takich jak Ecoperla Oxytower. Wiele przydatnych informacji o działaniu odżelaziaczy wody również w artykule: Ecoperla Sanitower i Ecoperla Oxytower - czym się różnią?

Drugą grupę stanowią bardzo wydajne odżelaziacze wody, takie jak Ecoperla Sanitower. Zajmują nieco więcej miejsca i potrzebują odpowiednich warunków na montaż, jednak radzą sobie doskonale praktycznie z każdymi przekroczeniami żelaza i manganu. W ich działaniu potrzebne jest wstępne napowietrzanie z użyciem zewnętrznego aeratora. Następnie woda musi zostać skierowana do zewnętrznego bezprzeponowego zbiornika hydroforowego. Dopiero potem jest kierowana na odżelaziacz wody Ecoperla Sanitower. Tam dochodzi do procesu przemiany żelaza w nierozpuszczalne i odfiltrowania. Na regenerację potrzebna jest wyłącznie woda. Całą można odprowadzić do ogrodu lub studni chłonnej.

Jak dobrać odpowiedni odżelaziacz wody?

Najważniejszym krokiem do doboru odpowiedniego odżelaziacza wody jest zlecenie profesjonalnej analizy wody. Jak już pisaliśmy wyżej, jest to dobry sposób na poznanie parametrów wody, dowiedzenie się, gdzie dokładnie leży problem, co musi być zredukowane i jaka metoda sprawdzi się w danym przypadku najlepiej.

Odżelaziaczy wody dobrze jest nie dobierać na własną rękę, a zlecić to profesjonalistom. Jest zbyt wiele danych i uwarunkowań, jakie należy wziąć pod uwagę. Dodatkowo często przeprowadzane są testy obciążeniowe na próbkach wody, aby upewnić się czy dana metoda będzie działała. Zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści służą pomocą w doborze odżelaziacza wody do potrzeb.

Komentarze

Bardzo istotne informacje.