odżelaziacze i odmanganiacze wody Ecoperla Oxytower i Ecoperla Sanitower - który wybrać

Ecoperla Sanitower i Ecoperla Oxytower - czym się różnią?

Magda Lewicka
28/02/2023
1

Ecoperla Sanitower oraz Ecoperla Oxytower to dwa bardzo wydajne odżelaziacze i odmanganiacze wody od polskiej marki Ecoperla. Oba usuwają z wody żelazo, mangan i siarkowodór. Oba potrzebują napowietrzania do skutecznego działania. Kiedy warto wybrać Ecoperla Oxytower, a kiedy Ecoperla Sanitower?

Na mangan i żelazo w wodzie

Żelazo i mangan w wodzie to naprawdę dokuczliwe problemy. Wyrządzają wiele szkód technicznych, o których można przeczytać w tekstach: Dlaczego żelazo w wodzie to problem?, Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać? Najlepiej jest podjąć skuteczną walkę z zastosowaniem profesjonalnego odżelaziacza i odmanganiacza wody!

Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem

Za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania żelaza i manganu z wody uznawane jest odżelazianie i odmanganianie z zastosowaniem wstępnego napowietrzania wody. Ten proces ma wiele zalet. Przede wszystkim to prostota działania i bezpieczeństwo. Nie potrzeba tu żadnych środków chemicznych na regenerację. To wiąże się z brakiem dodatkowych obowiązków. Do przepłukania złoża wykorzystywana jest wyłącznie woda, dzięki czemu cały proces jest w pełni ekologiczny. Ponadto wstępne napowietrzanie wody przed zastosowaniem odżelaziacza i odmanganiacza gwarantuje pełną skuteczność procesu. Więcej informacji na ten temat również w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów

Tą metodę wykorzystują dwa rodzaje odżelaziaczy wody. Jedna grupa wymaga wstępnego napowietrzania z zastosowaniem zewnętrznego aeratora. Tutaj reprezentantem jest seria odżelaziaczy i odmanganiaczy wody Ecoperla Sanitower. Z kolei druga grupa odżelaziaczy i odmanganiaczy wody posiada wbudowaną komorę sprężonego powietrza w butli ciśnieniowej. W taki sposób działa między innymi odżelaziacz i odmanganiacz wody Ecoperla Oxytower.

Ecoperla Sanitower

Ecoperla Sanitower to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych serii polskiej marki Ecoperla. Znalazła swoje miejsce w wielu domach korzystających z wody ze studni. W skład serii wchodzą cztery modele do wyboru. Wewnątrz znajduje się specjalnie opracowane, skuteczne złoże filtracyjne. Ecoperla Sanitower wymaga specjalnych warunków montażowych – zewnętrznego aeratora i ocynkowanego zbiornika hydroforowego w instalacji. Te odżelaziacze i odmanganiacze wody poznacie dokładnie, czytając recenzję: Odżelaziacz i odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower - do własnych ujęć wody! oraz oglądając video:

Ecoperla Oxytower

Ecoperla Oxytower to prawdziwa innowacja w usuwaniu żelaza i manganu z wody. To urządzenie mieści w jednej butli epoksydowej komorę sprężonego powietrza oraz złoże filtracyjne. Dzięki temu zajmuje mało miejsca i będzie działał skutecznie z każdym zestawem hydroforowym. Mamy tu do czynienia z jedną wielkością do wyboru. Wewnątrz znajduje się 75 litrów specjalnie dobranej, skutecznej mieszanki do redukcji żelaza i manganu z wody. Warto przeczytać i obejrzeć recenzję: Ecoperla Oxytower - nowość wśród odżelaziaczy i odmanganiaczy

Co łączy te odżelaziacze i odmanganiacze wody?

Przede wszystkim produkcja z wysokiej klasy komponentów. Zastosowane elementy są solidne, wykonane z wysokich jakościowo materiałów, przy współpracy z najlepszymi producentami na rynku, jak choćby Clack. Powstają na terenie Europy. Oba modele są objęte bardzo korzystnymi warunkami gwarancyjnymi, ponieważ jest to okres 10 lat! Ponadto oba są wyposażone w Ecoperla Smart System, dbający o niskie koszty eksploatacji i prawidłowe, skuteczne działanie. Oba modele poradzą sobie z: żelazem, manganem i siarkowodorem.

Czym się między sobą różnią?

Pierwszą różnicą jest przede wszystkim wydajność. Ecoperla Oxytower jest dostępny tylko w jednej wielkości, natomiast odżelaziacze i odmanganiacze wody Ecoperla Sanitower w aż czterech rozmiarach. Najmniejszy posiada 55 litrów złoża (Ecoperla Sanitower S), a największy ma go aż 120 litrów (Ecoperla Sanitower XL). To oznacza możliwość dostosowania produktu w pełni do potrzeb gospodarstwa domowego.

Kolejna różnica to maksymalne dopuszczalne stężenia żelaza i manganu. Ecoperla Oxytower ma swoje ograniczenia. Wynika to z ilości złoża wewnątrz oraz wydajności. Szacowana ilość żelaza w wodzie surowej nie powinna być wyższa niż 2 mg Fe/l, a manganu 0,2 mg/l. W dodatku niezbędne jest właściwe pH wody, utrzymujące się na poziomie 7,5. Jeśli te warunki zostaną utrzymane, Ecoperla Oxytower spełni swoją rolę. Odżelaziacz i odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower nie ma w tej kwestii ograniczeń – poradzi sobie nawet z bardzo dużymi przekroczeniami.

Do tego różnicą jest wymagany system hydroforowy. Ecoperla Sanitower potrzebuje osobnego napowietrzacza oraz zestawu hydroforowego ze zbiornikiem bez membrany. Hydrofor przeponowy nie wchodzi w grę, ponieważ ten odżelaziacz i odmanganiacz nie będzie mógł działać – pozostanie nieskuteczny. Jest to warunek obowiązkowy przy instalacji. Z kolei Ecoperla Oxytower będzie działał przy każdym zbiorniku hydroforowym. Nie ma żadnych ograniczeń. Jest to możliwe z powodu obecności poduszki sprężonego powietrza wewnątrz butli ciśnieniowej.

Kiedy lepiej wybrać Ecoperla Sanitower?

Odżelaziacz i odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower sprawdzi się znacznie lepiej, kiedy przekroczenia żelaza i manganu są naprawdę wysokie, woda ma specyficzne parametry, w gospodarstwie domowym potrzebne są duże ilości uzdatnionej wody. Przy tym należy pamiętać o odpowiednim zestawie hydroforowym i wystarczającej ilości miejsca na montaż.

Kiedy lepiej wybrać Ecoperla Oxytower?

Ogromną zaletą odżelaziacza i omanganiacza wody Ecoperla Oxytower jest fakt, że zajmuje naprawdę mało miejsca. Nie wymaga specjalnych warunków instalacyjnych i jest znacznie prostszy w montażu. Dobrze go wybrać, kiedy pozwalają na to wyniki analizy wody. Świetnie sprawdzi się w niewielkich przestrzeniach oraz w domach, gdzie już jest założony hydrofor przeponowy.

Najlepiej zacznij od analizy wody

Choć warto wiedzieć jak najwięcej o urządzeniach, w które ma się zamiar zainwestować, w tym przypadku nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, który z przedstawionych w dzisiejszym artykule odżelaziaczy i odmanganiaczy wody będzie lepszym wyborem. Najlepiej nie podejmować tej decyzji samodzielnie, a skontaktować się ze specjalistą. Pierwszym krokiem do doboru urządzeń przy własnym ujęciu wody zawsze powinno być zlecenie profesjonalnej analizy wody pod kątem fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Po więcej informacji najlepiej zajrzeć do artykułu: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem i obejrzeć filmik polskiej marki Ecoperla:

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odżelaziacza i odmanganiacza wody, skontaktuj się z nami. Doradzimy najlepszą opcję.

Komentarze

No nie wiem jak to ogarnąć. Jednak specjalista niezbędny. Zgłoszę się do firmy o pomoc.