recenzja kolumny filtracyjnej Ecoperla Sedimentower

Kolumna filtracyjna Ecoperla Sedimentower - do czego służy?

Magda Lewicka
24/01/2023
0

Dziś o skutecznym sposobie na zanieczyszczenia mechaniczne. Niekiedy zdarza się, że mętność z ich powodu jest tak wysoka, że filtry narurowe nie będą sobie w stanie z nią poradzić. Bywają też sytuacje, w których kolumny filtracyjne stanowią uzupełnienie filtrów narurowych. Oto solidna propozycja – Ecoperla Sedimentower.

Kolumna filtracyjna - do czego właściwie służy?

Kolumna filtracyjna to urządzenie o dużej wydajności, które efektywnie rozprawi się z zanieczyszczeniami mechanicznymi w wodzie. Jej użycie jest bardzo uzależnione od indywidualnej sytuacji w danym miejscu. Przydają się zarówno w przypadku uzdatniania wód powierzchniowych, jak też głębinowych. Wybierają je użytkownicy wody z własnych ujęć oraz wody wodociągowej.

Warto wiedzieć, że kolumna filtracyjna nie może być traktowana w każdym wypadku jako alternatywa filtra narurowego. Czasami faktycznie bywa zamiennikiem, ale zdarzają się też sytuacje, w których oba rodzaje urządzeń współpracują ze sobą. Warto dowiedzieć się więcej z artykułu: Kolumna filtracyjna - do czego służy? Kiedy się przyda? Bardzo często kolumny filtracyjne nie są jedynymi urządzeniami w układzie, a stanowią jedynie część stacji uzdatniania wody. Nierzadko pracują w zakładach przemysłowych, w układach zamkniętych i półzamkniętych.

Ogólnie rzecz ujmując, można napisać, że kolumny filtracyjne służą odfiltrowaniu cząstek odpowiedzialnych za tworzenie mętności wody. Czym dokładnie jest mętność wody? Zobaczcie: Mętna woda z kranu - jaka jest przyczyna? Będąc bardziej skrupulatnym, można wymienić konkretne zanieczyszczenia, które zatrzymuje złoże w kolumnach filtracyjnych.

Z wód powierzchniowych kolumny filtracyjne usuwają:

  • Cząstki organiczne
  • Resztki roślin
  • Glony
  • Inne zanieczyszczenia

Z wód głębinowych kolumny filtracyjne usuwają:

  • Piasek
  • Żelazo
  • Związki organiczne
  • Związki nieorganiczne

Kolumny filtracyjne bardzo często są stosowane jako etap wstępny przed odżelaziaczem wody. W niektórych przypadkach są nawet w stanie go zastąpić! Niezbędne jest jednak zaistnienie bardzo konkretnie określonych warunków. Z tego względu zawsze najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Dokładne informacje w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów

Ecoperla Sedimentower - wydajne kolumny filtracyjne

Wśród kolumn filtracyjnych z pewnością wyróżnia się seria Ecoperla Sedimentower, przygotowana przez polską markę Ecoperla. To urządzenia produkowane na bazie trwałych i solidnych komponentów na terenie Europy. W serii Ecoperla Sedimentower znajdują się trzy produkty do wyboru:


Złoże w kolumnach filtracyjnych Ecoperla Sedimentower

W kolumnach filtracyjnych Ecoperla Sedimentower zastosowano specjalną mieszankę przystosowaną do usuwania zanieczyszczeń stałych różnej wielkości. To może być: pasek, muł, cząstki rdzy, wytrącone z wody żelazo, mangan, osady w formie stałej. Złoże w Ecoperla Sedimentower charakteryzuje się dużą powierzchnią filtracyjną. Czas przepływu wody przez butlę również jest długi, co zapewnia bardzo dobre efekty i dużą skuteczność. Jeśli mętność wynika właśnie z obecności zanieczyszczeń mechanicznych, Ecoperla Sedimentower doskonale poradzi sobie z problemem.

W procesie filtracji zanieczyszczenia osiadają na złożu, zatrzymują się na nim, a dalej do instalacji podawana jest oczyszczona woda. Właściwości złoża filtracyjnego można odzyskiwać wielokrotnie na drodze regeneracji. Wystarczy jedynie płukanie wodą.

Głowica sterująca w kolumnach filtracyjnych Ecoperla Sedimentower

W kolumnie filtracyjnej Ecoperla Sedimentower postawiono na zastosowanie manualnej głowicy sterującej. Było to podyktowane przede wszystkim generacją niższych kosztów eksploatacyjnych, ale również wygodą. Użytkownik sam decyduje kiedy się zacznie i ile potrwa płukanie złoża filtracyjnego wewnątrz butli. W przypadku tego urządzenia to solidne i optymalne rozwiązanie. W dodatku z taką głowicą sterującą Ecoperla Sedimentower może być montowany nawet w nieogrzewanych pomieszczeniach.

Montaż kolumny filtracyjnej Ecoperla Sedimentower

Instalacja kolumny filtracyjnej Ecoperla Sedimentower nie jest skomplikowana. Proces, przy podstawowej wiedzy hydraulicznej, można przeprowadzić nawet samodzielnie. Montaż można też zlecić dowolnie wybranemu fachowcowi. Kolumna filtracyjna wymaga właściwie jedynie podłączenia do sieci wodociągowej oraz odpływu do kanalizacji. Wszystkie etapy podłączenia są dokładnie opisane w instrukcji obsługi.

Serwis kolumny filtracyjnej Ecoperla Sedimentower

Serwis kolumny filtracyjnej Ecoperla Sedimentower opiera się o potrzebę samodzielnej, regularnej regeneracji złoża filtracyjnego. Dokonuje się tego poprzez odkręcenie zaworu w manualnej głowicy sterującej. Użytkownik ma wpływ na częstotliwość oraz długość tego procesu. W dodatku co kilka lat niezbędna jest wymiana złoża.

Czy eksploatacja kolumny filtracyjnej Ecoperla Sedimentower jest droga?

Koszty utrzymania kolumny filtracyjnej są naprawdę niskie. Przede wszystkim wynika to z faktu, że nie mamy tu do czynienia z żadnym środkiem regeneracyjnym. Nie trzeba pilnować jego poziomu, ani dokupować kolejnych worków z regeneratem. Nie zastosowano tu też automatycznej głowicy sterującej - pobór prądu jest więc zerowy. Kosztem będzie woda zużyta na regenerację oraz okresowa wymiana złoża. Złoże w kolumnach filtracyjnych wymienia się średnio co 3-10 lat. Wszystko zależy od jakości wody surowej oraz zapotrzebowania na wodę uzdatnioną. Z całą pewnością kolumna filtracyjna Ecoperla Sedimentower należy do jednych z tańszych w eksploatacji urządzeń do uzdatniania wody.

Czy warto wybrać kolumnę filtracyjną Ecoperla Sedimentower?

Ecoperla Sedimentower to solidne rozwiązanie. Bardzo dobrze wykonane, z zastosowaniem najlepszych na rynku komponentów, odpornych na awarie. Dodatkowym plusem są bardzo korzystne warunki gwarancyjne. Ecoperla daje aż 10 lat na kolumnę filtracyjną Ecoperla Sedimentower! Jeśli kolumna filtracyjna faktycznie jest potrzebna w gospodarstwie domowym, to urządzenie będzie trafnym wyborem!

Komentarze

Postów nie znaleziono