bezzbiornikowa odwrócona osmoza

Bezzbiornikowa odwrócona osmoza - czy warto ją wybrać?

Magda Lewicka
31/05/2022
0

Branża uzdatniania wody nie przestaje zaskakiwać i prezentować nowych rozwiązań. Wśród dostępnych filtrów kuchennych pojawia się coraz więcej nowoczesnych systemów odwróconej osmozy. Niektóre z nich są zaprojektowane w taki sposób, aby nie musiały korzystać z dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody. Czy warto zdecydować się na bezzbiornikową odwróconą osmozę? Jakie ma zalety?

Niezastąpione systemy odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza to jedna z najchętniej wybieranych urządzeń do uzdatniania wody. Jest to rodzaj filtra kuchennego, który stanowi doskonałe zastępstwo dla zgrzewek wody butelkowanej. O wszystkich cechach odwróconej osmozy możecie dowiedzieć się z artykułu: Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu? Choć wszystkie urządzenia łączy nazwa i obecność membrany osmotycznej, to różnią się od siebie budową, wyglądem, wykonaniem, wydajnością, stopniami filtracji wody. W dodatku niektóre modele posiadają zbiornik na magazynowanie wody, a inne wcale.

Działanie odwróconej osmozy

Sercem każdej odwróconej osmozy jest membrana osmotyczna. Woda przepływa przez półprzepuszczalne powłoki, gdzie oddzielana jest od koncentratu z zanieczyszczeniami. Membrany osmotyczne cechuje bardzo duża dokładność, sięgająca nawet 99%. O tym, jak działa odwrócona osmoza możecie przeczytać w artykule: Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa! W zależności od budowy urządzenia, mamy do czynienia z oczyszczaniem wody na co najmniej trzech etapach. Może być ich jednak nawet około 8-9. W większości przypadków wstępnie oczyszczona woda trafia do zbiornika na magazynowanie wody, a dopiero potem jest kierowana do użytkownika. Nieco inaczej jest w przypadku bezzbiornikowej odwróconej osmozy.

Bezzbiornikowa odwrócona osmoza

Dzisiejszy artykuł chcieliśmy poświęcić tematowi bezzbiornikowych systemów odwróconej osmozy. Taki typ nadal stanowi spore zaskoczenie i nie jest często spotykany w asortymencie. Główny segment wciąż stanowią odwrócone osmozy z dodatkowym zbiornikiem na przechowywanie wody. Główną cechą bezzbiornikowych filtrów kuchennych jest to, że mamy tu do czynienia tylko z samym urządzeniem, bez żadnych dodatków. Wystarczy zamontować jedynie odwróconą osmozę. Woda jest tu uzdatniana na bieżąco. Zaraz po odkręceniu kurka surowa woda wpływa do odwróconej osmozy. Nie jest nigdzie przechowywana, tylko jak w ultrafiltracji, od razu przepływa przez wszystkie etapy i jest kierowana do użytkownika. Bezzbiornikowa odwrócona osmoza potrzebuje podłączenia do prądu.

Ecoperla Revo - najlepszy przykład

Jednym z najważniejszych przykładów bezzbiornikowej odwróconej osmozy jest Ecoperla Revo. To naprawdę nowoczesny filtr kuchenny, zawierający wiele dodatkowych funkcji. Przede wszystkim Ecoperla Revo daje możliwość kontroli jakości wody podawanej użytkownikowi. Możemy też bez trudu kontrolować jakość wkładów filtracyjnych. Ecoperla Revo to bardzo inteligentna i wydajna odwrócona osmoza, do tego świetnie wygląda. Szczegółowe informacje możecie znaleźć w recenzji: Odwrócona osmoza Ecoperla Revo - luksus w Twojej kuchni Proces uzdatniania wody opiera się na trzech etapach, z czego najważniejszym jest membrana osmotyczna o wydajności 600 GPD. Zobaczcie, jak wygląda to niezwykle urządzenie:

Jakie są zalety bezzbiornikowej odwróconej osmozy?

Wybór bezziornikowej odwróconej osmozy niesie ze sobą kilka istotnych zalet. Są one przede wszystkim związane z gabarytami odwróconej osmozy.

Zajmuje bardzo mało miejsca

Odwrócona osmoza bez zbiornika przede wszystkim zajmie bardzo mało miejsca. Jeśli zależy Ci na tym, aby pozostawić jak najwięcej przestrzeni na przechowywanie lub lubisz minimalizm i porządek w kuchni, taki model powinien przypaść Ci do gustu.

Idealna nawet do niewielkiego mieszkania w bloku

Ze względu na to, że odwrócona osmoza nie ma dodatkowego komponentu, to najlepsza z możliwych opcji do naprawdę niewielkich kuchni w bloku. Obecnie często w rozkładzie mieszkania mamy do czynienia z salonem z aneksem kuchennym. To bardzo wygodne rozwiązanie, jednak ogranicza ilość miejsca do przechowywania. W takim wypadku bezzbiornikowa odwrócona osmoza wydaje się być bardzo racjonalnym rozwiązaniem.

Można montować w pionie lub w poziomie

Nie dość, że bezzbiornikowa odwrócona osmoza zajmuje minimum miejsca, to jeszcze możemy sami wybrać jej ułożenie. Większość bezzbiornkowych systemów odwróconej osmozy można zamontować zarówno w pionie, jak też w poziomie. To bardzo wygodne, bo nawet jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca w szafce pod zlewozmywakiem, to jest spore prawdopodobieństwo, że znajdzie się ono w szufladzie.

Łatwy proces instalacji

Bezzbiornikowa odwrócona osmoza jest bardzo łatwa w podłączeniu i ustawieniu w miejscu montażu. Nie trzeba się głowić, podpinać dodatkowego zbiornika. Wystarczy podłączyć samo urządzenie do dopływu wody surowej, wylewki, kanalizacji i do prądu. Z procesem montażu można poradzić sobie samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Samo serwisowanie też jest banalnie proste. Poniżej można zobaczyć, w jaki sposób wygląda podłączenie odwróconej osmozy ze zbiornikiem na magazynowanie wody.

Inne rodzaje systemów odwróconej osmozy

Oprócz bezzbiornikowej odwróconej osmozy na rynku znajdziemy jeszcze dwa inne rodzaje. Oczywiście najbardziej standardowym i najczęściej spotykanym są systemy odwróconej osmozy z dodatkowym zbiornikiem na magazynowanie wody. W tym wypadku po oczyszczaniu na kolejnych wkładach oraz membranie osmotycznej, woda jest kierowana do takiego zbiornika. Ma on najczęściej pojemność około 16 litrów. Po odkręceniu kurka w wylewce oczyszczona woda jest kierowana do odbiorcy. Z takiego zbiornika na magazynowanie wody korzysta między innymi odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS DP Sanic czy odwrócona osmoza Ecoperla Rosa. Odwrócone osmozy wyposażone w zbiornik na magazynowanie wody zajmują nieco więcej miejsca w szafce kuchennej, ponieważ do wymiarów samego urządzenia trzeba dołączyć jeszcze wymiary dodatkowego zbiornika. Z drugiej strony takie systemy odwróconej osmozy są tańsze w porównaniu do bezzbiornikowych.


Wybierz odwróconą osmozę dostosowaną do swoich potrzeb

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, odwrócona osmoza jest świetnym wyborem! Pozwala na dobre rozprawić się z zalegającymi plastikowymi butelkami po wodzie i napojach. Stanowi bezpieczne, nieograniczone źródło świeżej wody, którą można pić bezpośrednio lub przygotowywać na niej posiłki i napoje. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie do małych i dużych kuchni, które stale zyskuje na popularności. Po więcej informacji skontaktuj się z naszym ekspertem. Pomoże dobrać najlepszy system odwróconej osmozy dla Ciebie i Twojej rodziny!

Komentarze

Postów nie znaleziono