Ogrzewanie podłogowe i zmiękczanie wody

Zmiękczacz wody a ogrzewanie podłogowe – jaki mają ze sobą związek?

Edyta Siedlecki
23/05/2023
1

Ogrzewanie podłogowe zapewnia pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu i zapewnia komfort termiczny, który tak bardzo doceniają użytkownicy tego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe, choć bardzo praktyczne, ma pewne ograniczenia. Twarda woda z instalacji, na różne sposoby, utrudnia bowiem działanie całego systemu. Jak bardzo i dlaczego jakość wody wpływa na funkcjonowanie ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe: co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele praktycznych funkcji. Sprawdza się do ocieplania całych budynków, ale bywa też z powodzeniem stosowane w pojedynczych pomieszczeniach. Odpowiednio poprowadzona instalacja grzewcza przynosi wiele korzyści, w tym również finansowych.

System ogrzewania podłogowego klasyfikuje się jako niskotemperaturowy. Zgodnie z jego założeniami, podłoga jest o kilka stopni cieplejsza niż powietrze. Taki rozkład temperatury ogranicza unoszenie się kurzu, jest zatem bardzo przyjazny dla alergików i astmatyków. Wiele osób decyduje się w związku z tym na montaż ogrzewania podłogowego ze względów zdrowotnych. Pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu pozwala również uzyskać optymalny komfort cieplny. Podczas gdy stopy pozostaną nagrzane, powietrze w wyższych partiach jest nieco chłodniejsze i lepiej sprawdza się podczas oddychania.

Temperatura pracy instalacji oscyluje najczęściej w przedziale 30-38°C, natomiast nigdy nie przekracza poziomu 60°C. Tym samym, ogrzewanie podłogowe można zainstalować w domu, w którym pracują pompy ciepła, kotły kondensacyjne albo kolektory słoneczne. Możliwość precyzyjnego regulowania temperatury powietrza w pomieszczeniu przekłada się w praktyce na niższe (nawet do 30%) koszty ogrzewania.

Potencjalne problemy z ogrzewaniem podłogowym

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja ogrzewania podłogowego może działać nawet przez 50 lat! System powinien być jednak dobrze zabezpieczony przed przegrzaniem, a zastosowane materiały muszą być najwyższej jakości. Sama eksploatacja ogrzewania podłogowego jest praktycznie bezobsługowa, jednak warto okresowo sprawdzać temperaturę wody zasilającej poszczególne obiegi.

O czym jeszcze warto pamiętać? Dla prawidłowej pracy systemu ogrzewania podłogowego olbrzymie znaczenie ma jakość medium zasilającego całą instalację. Mowa oczywiście o wodzie, która musi mieć ściśle określone parametry (zazwyczaj wyszczególnione przez producenta systemu). Problemem mogą być zanieczyszczenia mechaniczne powodujące odkładanie się osadów w instalacji, albo pieniąca się woda. Zazwyczaj jednak to wysoki stopień twardości wody jest największą bolączką użytkowników ogrzewania podłogowego.

Twarda woda: poważny problem eksploatacyjny

Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem. Przeczytaj również: Jak twarda woda oddziaływuje na włosy?

Twarda woda to efekt wysokiego stężenia jonów wapnia i magnezu, dla których ustalono maksymalne stężenie na poziomie nawet 500 mg CaCO3/l. Taka ilość tych pierwiastków nie stwarza zagrożenia dla zdrowia człowieka, ale z technicznego punktu widzenia jest szczególnie niekorzystna dla instalacji, sprzętów AGD i ogólnej kondycji naszej skóry oraz włosów, gdyż jej bezpośrednim skutkiem jest osad w postaci kamienia kotłowego. 

Rury w ogrzewaniu podłogowym są prowadzone w charakterystyczny sposób, dlatego twarda woda wprowadzona do obiegu może powodować osadzanie się kamienia w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli na zgięciach rur. Pojawienie się osadu (nawet cienkiej warstwy) wewnątrz instalacji może być przyczyną miejscowego wzrostu temperatury, albo wręcz przeciwnie - niedogrzaniem. To jednak nie wszystko! Kamień kotłowy może się odrywać od powierzchni rury, powodując duże różnice temperatur między miejscem, gdzie osad się utrzymuje, a tym gdzie nie występuje. Kamień w w instalacji grzewczej może zapychania jej elementy, co zazwyczaj prowadzi do awarii.

Twarda woda w kontekście ogrzewania podłogowego oznacza zatem spadki wydajności, mniejszą żywotność kotła grzewczego, a także większe ryzyko wystąpienia korozji pod osadem.

Czy ogrzewanie podłogowe wymaga zmiękczania wody?

Usuwanie awarii instalacji ogrzewania podłogowego jest skomplikowane, bardzo czasochłonne. i generuje dodatkowe (zazwyczaj wysokie) koszty naprawy. Aby temu zapobiec warto postawić na zmiękczanie wody. Stopień twardości wody warto natomiast dobrać do rodzaju materiałów, z których wykonano instalację ogrzewania podłogowego. W tym celu warto zamontować zmiękczacz wody. Zastosowanie mieszacza w urządzeniu daje dodatkowo możliwość samodzielnego ustalenia stopnia twardości wody uzyskanego po procesie uzdatniania. Temat zmiękczania wody został omówiony bardziej szczegółowo w artykule: Co zrobić, żeby woda była miękka?

Pamiętaj, że eksploatacja zmiękczacza wody jest tańsza niż ponoszenie konsekwencji użytkowania wody o wysokim stopniu twardości. Przeczytaj także: Jak samodzielnie serwisować w domu zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody to gwarancja bezproblemowego użytkowania ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie dla osób, które wysoko cenią komfort cieplny, dbają o swoje zdrowie i finanse. Jeśli chcesz, aby Twoja instalacja pracowała bezawaryjnie przez długi czas, zadbaj o jakość wody w swoim domu. Dobrej jakości zmiękczacz wody wyeliminuje problem kamienia kotłowego i maksymalnie przedłuży żywotność systemu ogrzewania podłogowego, a przy okazji również innych sprzętów AGD.

Komentarze

Ciekawe uwagi. Nie zastanawiałam się nad tym co może się dziać w mojej instalacji ogrzewania podłogowego. Muszę wobec tego sprawdzić twardość wody i zobaczymy...