generator chloru do stacji uzdatniania wody

Generator chloru - co warto wiedzieć? Kiedy użyć?

Piotr Leśniak
04/01/2022
2

Do wielu stacji uzdatniania wody istnieje możliwość dokupienia akcesoriów. Jednym z takich jest nowość w sklepie internetowym – generator chloru, zwany również zamiennie chloratorem, lub celą chlorującą. Czym jest ten dodatek? W jakich przypadkach może się przydać? Co warto wiedzieć o generatorze chloru?

Wśród asortymentu naszego sklepu internetowego właśnie możecie znaleźć nowy produkt. Cela chlorująca to niewielki dodatek do dwuczęściowych stacji uzdatniania wody. Zamiennie nazywa się go także chloratorem lub stacją chlorującą. Nie jest wymagany do montażu, jednak jego zastosowanie może przynieść wiele korzyści. Ten gadżet jest dedykowany nie tylko do domowych stacji uzdatniania wody. Z takiego rozwiązania chętnie korzysta także przemysł. Generatory chloru doskonale sprawdzają się w przedsiębiorstwach, w których została zamontowana stacja uzdatniania wody.

Generator chloru - do czego służy?

Chlorator jest niewielkim dodatkiem, którego zadaniem jest dezynfekcja złoża filtracyjnego oraz wszelkich komponentów, przez które przepływa woda, wewnątrz stacji uzdatniania wody. Możliwość doinstalowania takiego dodatku istnieje w przypadku urządzeń dwuczęściowych i kompaktowych, regenerowanych roztworem solanki. Dezynfekcja odbywa się z udziałem wolnego chloru.

Chlor w dezynfekcji

Właściwości chloru są znane już od dziesięcioleci. Ta substancja jest jedną z najpowszechniej znanych i wykorzystywanych w dezynfekcji chemicznej wody. Można przeczytać o tym w artykule: Dezynfekcja wody ze studni - jak się za to zabrać? Używanie związków chloru do dezynfekcji wody jest stosowane nie tylko przez indywidualnych użytkowników (Chlorowanie studni - jak przeprowadzić ten proces?), ale nawet duże zakłady wodociągowe. Chlor doskonale radzi sobie z bakteriami, redukując je. Do tego jest bardzo efektywny w zabezpieczaniu instalacji przed wtórnym skażeniem. Więcej o chlorze i pochodnych można znaleźć w artykule: Czujesz chlor w wodzie? Skąd się bierze? Czy jest niebezpieczny?

Dezynfekcja urządzenia to podstawa higieny!

Oprócz dezynfekcji samej instalacji hydraulicznej, związki chloru są wykorzystywane także do dezynfekcji urządzeń od wewnątrz. Na przykład w przypadku systemów odwróconej osmozy i innych filtrów kuchennych, poleca się stosowanie Ecoperla Antibacter na tej bazie. W przypadku dużych stacji uzdatniania wody pomocny może okazać się właśnie generator chloru.

Sami nie mamy dostępu do wnętrza urządzeń, a warto zadbać o to, by proces oczyszczania wody był w pełni higieniczny. To bardzo ważne zwłaszcza przy korzystaniu z wody z własnego ujęcia. Są miejsca o szczególnych predyspozycjach do występowania skażenia mikrobiologicznego. Bakterie mogą przedostawać się do studni z powodu przecieków szamba, zalań, powodzi, nieszczelności studni. Wraz z wodą drobnoustroje mogą wędrować do instalacji i na stację uzdatniania wody. To bardzo częsty powód wtórnego skażenia wody. Można temu zapobiegać poprzez dezynfekcję urządzenia wewnątrz.

Takie odświeżanie złoża filtracyjnego oraz komponentów wewnątrz jest bardzo przydatne także w przypadku sezonowego użytkowania stacji uzdatniania wody. Coraz częściej urządzenia do poprawy jakości wody zakłada się na działkach, w domkach letniskowych. Tam działają przez sezon, a potem jest zastój. W trakcie braku działania, choćby z powodu zalegających resztek wody, wewnątrz może tworzyć się warstwa biofilmu. Dezynfekcja z zastosowaniem generatora chloru pomaga zapobiegać takim sytuacjom. Daje pewność, że nie dojdzie do takiej sytuacji.

Czy generator chloru jest bezpieczny?

Generatory chloru są w pełni bezpieczne tak samo dla użytkowników stacji uzdatniania wody, jak i samego urządzenia. Dawka chloru jest znikoma, nie ma wpływu na stan zdrowia, ani właściwości organoleptyczne wody, jak smak, zapach czy barwę. Działanie generatora chloru nie powoduje też problemów i nie oddziałuje na pracę samej stacji uzdatniania wody. Jest to proces w pełni bezpieczny pod każdym względem.

Jak wygląda proces chlorowania w generatorze chloru?

Generatory chloru są automatycznymi urządzeniami, a ich praca rozpoczyna się w momencie procesu regeneracji złoża filtracyjnego. Pomocny jest roztwór solanki, zawierający związek NaCl. Podczas przepływu solanki przez zawór, generator chloru powoduje niewielkie napięcie. W taki sposób powstaje wolny chlor, który następnie wpływa do wnętrza urządzenia i je dezynfekuje.

Proces regeneracji złoża jest przeprowadzany w sposób skuteczny i wydajny. Woda dodatkowo przepływa przez adapter. Sam proces regeneracji i jego etapy nie ulegają zmianie.

Jak zainstalować chlorator?

W tym kontekście możemy mówić o dwóch możliwościach. Pierwszą jest zamówienie celi chlorujacej wraz z urządzeniem. Wtedy montażem zajmuje się od razu serwis. Inną opcją jest domówienie tego dodatku. Można go zamontować samodzielnie, z pomocą dowolnie wybranego specjalisty lub domówić i poprosić o montaż podczas profesjonalnego serwisu stacji uzdatniania wody.

To, w jaki sposób zamontować generator chloru zostało dobrze opisane w dołączonej instrukcji obsługi. Znajdziemy tam kolejne kroki montażu i właściwego podłączenia pod przewody w głowicy sterującej.

Czy generator chloru wymaga serwisu?

Taki dodatek montuje się raz i można mieć przysłowiowy „święty spokój”. Generator chloru nie wymaga napełniania, czyszczenia, konserwacji oraz innych czynności. Działa automatycznie, podczas każdej regeneracji urządzenia. Nie ma więc mowy o dodatkowych obowiązkach.

Czy można podpiąć pod każdą stację uzdatniania wody?

Generatory chloru są konstruowane pod konkretne modele urządzeń i głowic sterujących. Należy szukać celi chlorującej dopasowanej do interesującego nas urządzenia. Nie jest to akcesorium uniwersalne. Warto czytać informacje techniczne i zwracać uwagę na wskazania producenta.

Generator chloru dedykowany głowicy sterującej Clack

W naszym sklepie internetowym możecie znaleźć generator chloru dedykowany wszystkim dwuczęściowym urządzeniom pracującym na głowicach sterujących od amerykańskiego producenta Clack. Generator chloru jest w pełni kompatybilny i bezproblemowo możliwy do montażu w zaworach sterujących od tego producenta.

To oznacza, że taki dodatek można dokupić do wielu urządzeń od polskiej marki Ecoperla. Dostępny generator chloru doskonale dopasuje się do dwuczęściowych zmiękczaczy wody, jak Ecoperla Softower, stacji wielofunkcyjnych z serii Ecoperla Multitower, stacji do usuwania azotanów z wody Ecoperla Nitratower. Do tego można go podłączyć do kompaktowych zmiękczaczy wody z serii Ecoperla Vita, o których więcej w poniższym video:

Kiedy warto postawić na takie rozwiązanie?

Generatory chloru nie są niezbędne do działania stacji uzdatniania wody i nie zawsze jest konieczność podjęcia decyzji o zakupie takiego dodatku. Warto wziąć go pod uwagę, jeśli pobieramy wodę z własnego ujęcia i jest duże ryzyko przedostania się mikroorganizmów w głąb instalacji lub jeśli stacja uzdatniania wody jest używana tylko przez pewien okres w roku. W tych dwóch sytuacjach warto mieć zabezpieczenie przed możliwością wystąpienia skażenia bakteriami i pewności pełnej higieny uzdatniania wody.

Generator chloru to dobre rozwiązanie

Generator chloru jest ciekawym dodatkiem, który w niektórych przypadkach może stanowić dodatkową gwarancję bezpieczeństwa i pełnej higieny uzdatniania wody. Warto wiedzieć o takiej możliwości i poznać zalety tego gadżetu.

Komentarze

Ciekawy artykuł. Zastanawiałem się nad czymś takim właśnie po rozmowie z hydraulikiem, który montował nasz uzdatniacz. Fajnie, że ten generator chloru jest kompatybilny z naszym Ecoperla Multitower.
Nie wiedziałem, że jest takie rozwiązanie do domowych zmiękczaczy jak generator chloru. Chlorowaliśmy studnię latem. Dość problematyczne przedsięwzięcie. Musieliśmy wyjechać na weekend do rodziców. Nie chciałbym tego powtarzać zbyt często.