związki organiczne w wodzie - w jaki sposób można je uzdatniać?

Związki organiczne w wodzie - czym są?

Magda Lewicka
26/10/2021
2

O związkach organicznych występujących w wodzie bardzo często mówi się w kontekście własnych ujęć. Czym właściwie są związki organiczne? W jaki sposób można redukować związki organiczne obecne w wodzie? Co dokładnie powodują?

Czym są związki organiczne?

Związki organiczne to w dużym uproszczeniu, związki chemiczne, które tworzy głównie węgiel. Oprócz tego wewnątrz mogą znajdować się także inne pierwiastki, jak: wodór, siarka, fosfor, fluorowce, tlen czy azot. Na początku mianem związków organicznych określano jedynie te, które powstały ze związków występujących w organizmach żywych. Z czasem badania wykazały, że istnieje możliwość uzyskania ich na bazie nieorganicznych substratów.

Związki organiczne powstają w największej mierze w procesach rozkładu mikrobiologicznego roślin oraz cząstek zwierząt. Biomasa mikroorganizmów będzie miała duże znaczenie. Podobnie jak substancje wydzielane przez mikro i makroorganizmy.

Jak związki organiczne oddziałują na właściwości wody?

Pojawienie się związków organicznych w wodzie nie jest pożądane. Wszystko ze względu na fakt, że mają one dość niekorzystny wpływ na właściwości organoleptyczne. Pogarszają przede wszystkim jej barwę, ale oprócz tego mają też negatywny wpływ na jej smak i zapach. Zawyżone ilości mogą prowadzić do zachwiania równowagi biologicznej. Tym, na co należy jednak zwrócić największą uwagę jest fakt, że obecność związków organicznych prowadzi do powstawania efektów ubocznych dezynfekcji. Jeśli wejdą w reakcję z chlorem lub jego pochodnymi, może to przynieść powstawanie związków toksycznych. Występowanie związków organicznych w wodach naturalnych może doprowadzić do zaburzenia procesów koagulacji.

Usuwanie związków organicznych jest bardzo ważne z punktu widzenia uzdatniania wody. Związki organiczne mogą ograniczać działanie niektórych rodzajów złóż filtracyjnych. Mogą zapychać membrany filtracyjne lub żywice jonowymienną.

Skąd się biorą związki organiczne w wodzie?

Związki organiczne w wodzie mogą pochodzić z:

  • Procesów naturalnych
  • Spływów powierzchniowych
  • Opadów atmosferycznych
  • Mogą powstawać w zbiornikach wodnych
  • Jako produkt oczyszczania ścieków
  • Jako produkt uzdatniania wody
  • Ze ścieków przemysłowych i komunalnych, które przedostają się do wód

Rozpuszczone związki organiczne w wodzie

W wodzie mogą pojawić się rozpuszczone związki organiczne. Występujące w wodzie, najczęściej pochodzą z rozkładu roślin. Większą część w licznych wypadkach stanowią kwasy huminowe i fulwowe. A jakie jest ich dokładne pochodzenie? Najczęściej to rolnictwo, papiernictwo, ścieki przemysłowe oraz ścieki komunalne. Związki organiczne biorą się w wodzie także ze środków czyszczących, a niekiedy także z rurociągów.

Najbardziej znane w przypadku związków organicznych są związki humusowe. To właśnie one najczęściej decydują o intensywności zabarwienia wody. Co ciekawe, związki humusowe stanowią około 50-75% zawartości rozpuszczonego węgla organicznego w wodzie, a także około ¼ zawartości węgla organicznego w zasobach naszej planety.

Jaka jest dopuszczalna ilość związków organicznych w wodzie?

Dopuszczalna maksymalna ilość związków organicznych jest ustalona w dwóch dokumentach. Pierwszym z nich jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Drugi to Dyrektywa Rady Unii Europejskiej w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Na obecność związków organicznych w wodzie wskazują następujące czynniki:

  • Ogólny węgiel organiczny
  • Utlenialność
  • Barwa wody

O utlenialności znajdziecie informacje w artykule: Utlenialność w wodzie - czym jest? Jak uzdatniać? Informacje o barwie wody można znaleźć natomiast w tekście: Barwa wody z kranu - z czego wynika? Jak uzdatniać wodę?

Skąd wiadomo, ile związków organicznych jest w wodzie?

Istnieje wiele metod, wykorzystywanych podczas analizy wody, które pomagają ustalić ilość związków organicznych obecnych w wodzie. Analitycy najczęściej wykorzystują pomiar ogólnego węgla organicznego, występującego w wodzie. To badanie pozwala określić ilość wszystkich związków organicznych obecnych w wodzie. Określenie ogólnego węgla organicznego w wodzie ustala zawartość rozpuszczonego węgla organicznego oraz występującego w formie zawieszonej.

Inną metodą jest sprawdzenie utlenialności wody oraz ocena jej barwy. Występowanie związków organicznych w wodzie powoduje pojawienie się brązowej barwy.

Usuwanie związków organicznych z wody

W celu usuwania związków organicznych z wody można zastosować kilka zróżnicowanych metod jej uzdatniania:

  • adsorpcja
  • utlenianie chemiczne
  • wymiana jonowa
  • procesy membranowe
  • koagulacja

W przypadku gospodarstw domowych do usuwania związków organicznych najczęściej stosowaną metodą jest wymiana jonowa. W tym procesie wykorzystuje się dobrze znane stacje wielofunkcyjne. Mieszanka złóż filtracyjnych w tych urządzeniach jest dokładnie selekcjonowana i pozwala na usunięcie pięciu problemów z wody jednocześnie, w tym: żelaza, manganu, związków organicznych, jonu amonowego oraz twardości wody. Do wyboru są kompaktowe stacje wielofunkcyjne, jak też dwuczęściowe. Przykładami takich urządzeń są między innymi Ecoperla Multicab czy Ecoperla Multitower. Warto obejrzeć poniższy filmik:

Niektóre rodzaje węgla aktywnego, dostępne na rynku, również dobrze radzą sobie z usuwaniem związków organicznych. Warto przeczytać nieco więcej informacji o właściwościach tego niezwykłego złoża. To jeden z najbardziej docenianych adsorbentów. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny

Niekiedy związki organiczne da się usuwać także dzięki filtracji mechanicznej. Inną możliwością są oczywiście procesy membranowe w postaci odwróconej osmozy. Przede wszystkim warto jest zlecić profesjonalną analizę wody i na podstawie jej wyników dobrać najlepsze rozwiązania.

Komentarze

Właśnie oddałam wodę do analizy. Ciekawe artykuły, pomocne :)
Bardzo fajny sklep i świetny blog! Szkoda, że od razu do was nie trafiłam. Zaoszczędziłabym czas, pieniądze i nerwy!