srebro w uzdatnianiu wody

Srebro w uzdatnianiu wody - po co się je stosuje?

Magda Lewicka
10/05/2022
0

W wielu kontekstach uzdatniania wody coraz częściej pojawia się temat srebra. Jakie właściwości ma srebro? Jakie miejsce srebro odnalazło w kwestiach związanych z uzdatnianiem wody? Czy jest pomocne i czy faktycznie spełnia swoją rolę?

Powszechne wykorzystanie właściwości srebra

Właściwości srebra są bardzo dobrze znane i powszechnie wykorzystywane od wielu lat. Znajduje ono swoje szerokie zastosowanie przede wszystkim jako powłoka bakteriostatyczna. Ze względu na swoje właściwości, mikroorganizmy, które przedostają się na powierzchnie pokryte srebrem, zwyczajnie giną. Powłoka ze srebra jest stosowana w wielu przedsiębiorstwach z różnych gałęzi oraz obiektach użyteczności publicznej. Warstwą srebra pokrywa się powierzchnie, które:

  • Miejsca trudne do dezynfekcji, jak złączenia instalacji, zakamarki rur, urządzeń
  • Jako powłoka na deskach do krojenia w kuchni, w filtrach lodówkowych
  • Na narzędziach chirurgicznych, w salach operacyjnych, w każdym miejscu i na urządzeniu w szpitalach, gdzie niezbędna jest najwyższa higiena oraz czystość
  • W laboratoriach
  • Jako powłoka na płytkach łazienkowych, w celu zapobiegania namnażania się mikroorganizmów
  • Urządzenia w przemyśle spożywczym i nie tylko

Dzięki zastosowaniu powłoki srebra na powierzchniach, są one chronione przed bytowaniem i rozwojem bakterii takich jak: E-coli, Salmonella, Listeria, MRSA, czarne drożdże

Jakie właściwości ma srebro w uzdatnianiu wody?

Srebro już od dawna pełniło bardzo ważną rolę w ludzkiej codzienności. Nasi przodkowie traktowali je jako lekarstwo na choroby lub amulety. Są zwolennicy teorii mówiącej o tym, że wypicie wody, wrzucając do niej srebrny dodatek, jak choćby kolczyk, zdezynfekuje wodę. To nie jest do końca prawdą. Srebrny element nie zdezynfekuje wody, jednak na jego powierzchni nie rozwiną się mikroorganizmy. Metaliczne srebro nie wchodzi w reakcję z wodą. Nieco inaczej będzie ze srebrem w formie jonowej. Jony srebra wykazują właściwości bakteriobójcze. Działa to w ten sposób, że komórki srebra wbudowują się w strukturę komórki. To z kolei prowadzi do braku jej poprawnego funkcjonowania, co skutkuje obumieraniem. Jony srebra można więc uznać za środek bakteriobójczy oraz ksenobiotyk.

Jony srebra są stosowane do dezynfekcji chemicznej, a metoda ta nosi nazwę efektu oligodynamicznego. Metoda jest w pełni skuteczna, jednak wymaga zastosowania dużych ilości jonów srebra. W uzdatnianiu wody raczej omija się dezynfekcję z pomocą jonów srebra, ponieważ ich stężenie w wodzie pitnej nie powinno być zbyt wysokie. Może to doprowadzić do powstawania zaburzeń zdrowotnych. W zamian za to chętnie wykorzystuje się impregnację srebrem oraz powłoki z zastosowaniem srebra. Wtedy srebro nie wchodzi w kontakt bezpośrednio z wodą – pozostaje dla niej obojętny. Tworzy za to powłokę, na której nie dochodzi do rozwoju mikroorganizmów, drobnoustrojów, a to szczególnie ważne w przypadku powierzchni i złóż stale mających kontakt z wodą.

Zdarzają się sytuacje, w których użytkownicy zwyczajnie zapominają o potrzebie wymiany wkładów w filtrach narurowych lub robią większe odstępy między wymianami węgla aktywnego, niż jest to faktycznie zalecane. W czasie kiedy urządzenia te nie pracują, nie ma przepływu wody, woda w nich stoi, a to sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej. Powłoka ze srebra pozwala zapobiegać namnażaniu się drobnoustrojów, nawet przy nieco przedłużonym okresie wykorzystywania danego urządzenia do uzdatniania wody. Warstwa bakterii nie namnaża się. Wszystkie giną. Proces pozostaje tak samo higieniczny jak pierwszego dnia uruchomienia filtra wody.

Technologia Microban® na bazie srebra

Bakteriostatyczne właściwości srebra wykorzystuje nowoczesna technologia Microban®. Jest to połączenie srebra oraz triklosanu (bezbarwny, bezzapachowy, bezsmakowy). Powłoka Microban® skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii oraz grzybów. Microban® ochrania powierzchnie, na które została naniesiona. Jej antybakteryjne właściwości nie oddziałują jednak na materiały oraz aspekty środowiskowe, z którymi się styka. To znaczy, że cechy Microban® nie są na przykład przekazywane wodzie, która przepływa przez rury i łączenia pokryte taką warstwą. Technologia Microban® jest uznawana za w pełni bezpieczną. Posiada odpowiednią certyfikację. Badania wykazują, że opisywana technologia jest w stanie powstrzymać rozwój bakterii nawet do 99,9%.

Węgiel aktywny impregnowany srebrem

Srebro jest stosowane nie tylko jako powłoka bakteriostatyczna nakładana bezpośrednio na powierzchnię, ale również na złoże filtracyjne. Doskonałym przykładem jest zastosowanie srebra do impregnacji węgla aktywnego. Węgiel aktywny słynie ze swoich właściwości adsorpcyjnych i jest chętnie wykorzystywanym materiałem w wielu stacjach uzdatniania wody. O tym, co konkretnie jest w stanie usunąć z wody i jakie są jego odmiany znajdziecie więcej w artykule: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny. Powłoka ze srebra sprawia, że żywotność węgla aktywnego ulega wydłużeniu. Złoże może służyć dłużej, przy tym pozostaje bezpieczne oraz w pełni wydajne. Nawet przy przestoju podczas pracy, na jego powierzchni nie dochodzi do rozwoju żadnych mikroorganizmów. Proces jest bardzo higieniczny. To świetne rozwiązanie do hybrydowych urządzeń w uzdatnianiu wody.

Produkty, które w swoim działaniu wykorzystują srebro

W naszym sklepie internetowym możecie odnaleźć kilka produktów, w których impregnacja srebrem odegrała dość znaczącą rolę. Wśród nich można wymienić: filtry narurowe, filtr kuchenny oraz duże, centralne urządzenie. Celem powstania wszystkich tych produktów było zachowanie jak najwyższej higieny pracy oraz pełna ochrona przed rozwojem drobnoustrojów wewnątrz.

Seria filtrów narurowych Atlas Filtri Sanic

Seria filtrów narurowych Atlas Filtri Sanic jest jedną z pierwszych, która w swoim działaniu zastosowała powłokę bakteriostatyczną Microban®. Filtry narurowe dostępne są w różnych rozmiarach, można dopasować model do potrzeb gospodarstwa domowego. Szczegółowe informacje na temat działania oraz cech charakterystycznych znajdziecie we wcześniejszym artykule: Atlas Filtri Sanic - pełna higiena filtracji wody. Warto też obejrzeć filmik od polskiej marki Ecoperla.

Odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS DP Sanic

Atlas Filtri OASIS DP Sanic jest filtrem kuchennym trochę stworzonym na bazie filtrów narurowych z serii Atlas Filtri DP Sanic. Mamy tu do czynienia ze stelażem z kloszami pokrytymi powłoką bakteriostatyczną. Powłoka ta nie zdziera się, za każdym razem działa tak samo skutecznie, utrzymując pełną higienę procesu oczyszczania wody. Dodatkowo ta odwrócona osmoza została wykonana z nietoksycznych oraz odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Oczyszczanie wody w odwróconej osmozie Atlas Filtri OASIS DP Sanic odbywa się na 5 etapach. Dodatkowo woda jest wzbogacana w minerały dzięki obecności mineralizatora w zestawie.

Kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero

Właściwości srebra są też wykorzystywane w dużych, centralnych urządzeniach do uzdatniania wody. Bardzo dobrym przykładem może być kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Jest to urządzenie hybrydowe, 2 w 1. Pierwszą warstwę wewnątrz butli ciśnieniowej stanowi węgiel aktywny impregnowany srebrem w ilości 10 litrów. W Ecoperla Hero to złoże nie tylko usuwa szereg zanieczyszczeń z wody, w tym chlor i jego pochodne, ale również działa bakteriostatycznie i ochrania zarówno węgiel aktywny, jak i żywicę jonowymienną. Obecność srebra zapewnia znacznie większą higienę wewnątrz całego urządzenia. Nawet podczas przestoju w działaniu nie ma możliwości, aby wewnątrz rozwinęły się jakiekolwiek drobnoustroje.

W przypadku tego typu urządzeń hybrydowych, węgiel aktywny jest wymieniany nieco rzadziej niż w kolumnach węglowych czy filtrach narurowych. W związku z tym na dłużej powinien pozostać w jak najlepszym stanie. To właśnie jest w stanie zapewnić impregnacja srebrem. O tym, dlaczego warto zdecydować się na połączenie zmiękczacza wody i kolumny węglowej, można dowiedzieć się z artykułu: Zmiękczacz wody i węgiel aktywny - dlaczego to niezastąpiony duet?

Komentarze

Postów nie znaleziono