Samodzielny serwis odwróconej osmozy

Jak serwisować odwróconą osmozę w kuchni?

Edyta Siedlecki
30/05/2023
1

System odwróconej osmozy to jeden z najdokładniejszych sposobów oczyszczania wody, w dodatku powszechnie dostępny na rynku. Membrana osmotyczna eliminuje zanieczyszczenia o wielkości nawet do 0,0005 µ, co w praktyce oznacza, że skutecznie usuwa chlor, metale ciężkie, pestycydy, a nawet obecne w wodzie mikroorganizmy. Jednocześnie, z roku na rok, rośnie społeczna świadomość konsumentów na temat zanieczyszczeń obecnych w wodzie i nikogo już nie dziwi, że filtr kuchenny z systemem odwróconej osmozy coraz częściej pojawia się na wyposażeniu mieszkań, domków jednorodzinnych, a nawet firmowych pomieszczeń socjalnych. Warto przy tym pamiętać, że odwrócona osmoza wymaga podjęcia pewnych działań konserwacyjnych. Wszystko po to, aby filtracja wody mogła przebiegać przez długi czas w sposób wydajny i higieniczny. Jak zatem serwisować odwróconą osmozę w kuchni? Z myślą o wszystkich osobach, które chcą się cieszyć zdrową i smaczną wodą płynącą prosto z kranu, przygotowaliśmy mały poradnik.

Filtry kuchenne, czyli najprostszy sposób na czystą wodę

Największa zaleta filtrów kuchennych to szybki i łatwy dostęp do czystej wody dopasowanej do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ich praca opiera się na kilku etapach oczyszczania wody, zazwyczaj przy pomocy odpowiednio dobranych wkładów filtracyjnych. Najprostsze urządzenia do uzdatniania wody bazują na jednym lub dwóch wkładach (z reguły jest to wkład mechaniczny i węglowy). Bardziej złożone systemy odwróconej osmozy składają się nawet z ośmiu etapów filtracji, a co więcej bywają też wyposażone w lampy UV. O tym jak działa odwrócona osmoza, dowiesz się z dołączonego z materiału filmowego. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Odwrócona osmoza Ecoperla Revo - luksus w Twojej kuchni.

Filtr kuchenny montuje się najczęściej w okolicy zlewozmywaka (stąd ich nazwa: filtry podzlewozmywakowe). Niektóre modele wymagają podłączenia do odpływu kanalizacji, a inne montażu oddzielnej wylewki na oczyszczoną wodę. Sama instalacja filtra kuchennego jest natomiast stosunkowo łatwa i praktycznie każdy może się podjąć tego zadania samodzielnie. Przeczytaj również: Czy odwróconą osmozę można założyć na instalację w całym domu?

Dlaczego należy serwisować system odwróconej osmozy?

Sam zakup i montaż systemu odwróconej osmozy nie wystarcza, aby w nieskończoność cieszyć czystą i zdrową wodą w kranie. Na wkładach i membranie osmotycznej osadzają się bowiem różne zanieczyszczenia, które z biegiem czasu blokują absorpcję nowych cząstek. W takich warunkach trudno mówić o skutecznym oczyszczaniu wody, ale to nie jedyny problem. Mocno zanieczyszczone wkłady filtracyjne stanowią doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów, wśród których często znajdują się mikroorganizmy szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Właśnie dlatego, każdy posiadacz filtra kuchennego, powinien pamiętać o regularnej wymianie wkładów (aby zachować wydajność procesu filtracyjnego) i okresowej dezynfekcji całego urządzenia (dla higieny i bezpieczeństwa jego użytkowników).

Samodzielny serwis systemu odwróconej osmozy

Systemy odwróconej osmozy, tak jak pozostałe filtry kuchenne, mają pewien okres żywotności. W praktyce oznacza to, że ich efektywność z biegiem czasu spada. W konsekwencji niezbędny jest regularny serwis odwróconej osmozy. Wbrew pozorom, wszelkie czynności, które należy wykonać dla podtrzymania skutecznej filtracji są całkiem proste i nie wymagają ani fachowej wiedzy, ani tym bardziej stosowania specjalistycznych narzędzi. Samodzielny serwis odwróconej osmozy możesz zatem przeprowadzić bez obaw o uszkodzenie systemu filtracyjnego. Zacznij od zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Regularnie wymieniaj wkłady filtracyjne

Częstotliwość wymiany wkładów filtracyjnych w odwróconej osmozie zależy od jakości surowej wody oraz posiadanego modelu systemu odwróconej osmozy. Eksperci rekomendują zazwyczaj wymianę wkładów filtracyjnych raz na 6-12 miesięcy. Wytyczne te odnoszą się do użytkowników wody z instalacji wodociągowej. W przypadku ujęć głębinowych potrzeba wymiany wkładów zachodzi zazwyczaj nieco częściej ze względu na większe potencjalne ryzyko zanieczyszczeń. Warto natomiast prowadzić obserwację urządzenia, aby podjąć odpowiednie działania natychmiast, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

W zestawach wkładów filtracyjnych producenci umieszczają zazwyczaj wkłady mechaniczne oraz węglowe. Te pierwsze usuwają zanieczyszczenia stałe, które razem z wodą mogą przepłynąć z głębi instalacji. Wkłady węglowe z kolei poprawiają organoleptyczne parametry wody, redukując między innymi chlor i jego pochodne. Ich żywotność jest zazwyczaj nieco większa niż w przypadku wkładów mechanicznych, dlatego dostępne są często w zestawach rocznych. To oczywiście nie jedyne wkłady filtracyjne, które można spotkać w systemach odwróconej osmozy. Zazwyczaj jednak, każdy producent podaje trwałość swoich produktów oraz przybliżony okres użytkowania.

Oprócz typowych wkładów filtracyjnych, systemy odwróconej osmozy są także wyposażone w membranę osmotyczną. Ten element charakteryzuje się jednak znacznie wyższą trwałością niż pozostałe wkłady filtracyjne i z powodzeniem może oczyszczać wodę (bez utraty skuteczności) przez okres nawet 5 lat!

Pamiętaj o dezynfekcji odwróconej osmozy

Samodzielny serwis odwróconej osmozy wymaga, aby raz do roku przeprowadzić chemiczną dezynfekcję. Na powierzchni wkładów filtracyjnych, a także w różnych miejscach urządzenia gromadzą się bowiem uporczywe osady będące efektem obecności w wodzie zanieczyszczeń mechanicznych,  a także jonów wapnia, magnezu, żelaza czy manganu. Realnym zagrożeniem jest także biofilm czyli cienka warstwa mikroorganizmów i innych zanieczyszczeń o organicznym pochodzeniu. Aby zachować higienę użytkowania systemu odwróconej osmozy, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty do dezynfekcji chemicznej.

Preparaty chemiczne przystosowane do czyszczenia filtrów kuchennych z systemem odwróconej osmozy skutecznie usuwają nawet bardzo oporne osady, które gromadzą się w trudno dostępnych szczelinach i zakamarkach. Jeśli szukasz produktu wygodnego w użyciu, a jednocześnie bezpiecznego na każdym etapie stosowania, polecamy między innymi tabletki do dezynfekcji.

Serwisowanie odwróconej osmozy jest proste!

Samodzielny serwis odwróconej osmozy nie jest trudny, dlatego nie warto zaniedbywać żadnej z wymienionych przez nas czynności. Jeśli masz pytania lub wątpliwości w tej kwestii, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie każdego problemu. Sprawdź także, który filtr kuchenny sprawdzi się w Twojej kuchni.

Komentarze

Serwis odwróconej osmozy to na prawdę nic trudnego. Sama zajmuję się tym od kilku lat.