odwrócona osmoza - instalacja krok po kroku

Odwrócona osmoza - instalacja krok po kroku

Bartłomiej Michałowicz
21/03/2022
5

Zastanawiasz się czy poradzisz sobie sam z instalacją filtra osmotycznego w szafce pod zlewozmywakiem? Masz obawy, że Twoje zdolności hydrauliczne mogą okazać się niewystarczające i nie podołasz wyzwaniu? Czy po prostu nie wiesz od czego zacząć? Przedstawiamy krótki instruktaż, który może Ci się przydać.

W tym artykule skupimy się na objaśnieniu dokładnej instrukcji instalacji odwróconej osmozy Ecoperla Rosa. To filtr kuchenny, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających nasz sklep internetowy. Ecoperla Rosa łączy w sobie możliwość poboru krystalicznie czystej wody, która nie pozostawi po sobie żadnych osadów, z możliwością korzystania na bieżąco z wody o właściwościach prozdrowotnych, przygotowaną przez wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir. Jest to woda łącząca w sobie cechy alkalicznej i wodorowej – o wysokim pH, z wolnym wodorem i dużą ilością magnezu. Dla przypomnienia jeszcze recenzja tego produktu:

Ecoperla Rosa jest odwróconą osmozą o standardowej budowie, posiada oddzielny zbiornik na magazynowanie wody. Ta recenzja oraz informacje są przeznaczone dla przyszłych właścicieli tego urządzenia, jednak nie tylko. Z powodu swojej budowy, wiele modeli odwróconej osmozy montuje się w sposób analogiczny, co Ecoperla Rosa. Te instrukcje mogą być bardzo pomocne!

Akcesoria do montażu są w zestawie

W zestawie z odwróconą osmozą Ecoperla Rosa znajdują się wszystkie akcesoria montażowe. Oprócz urządzenia, w pudełku jest również: dokładna instrukcja w języku polskim, wkłady, membrana, wężyk, wylewka, zbiornik na magazynowanie wody i drobne komponenty służące podłączeniu. Do montażu należy przygotować jedynie narzędzia, które z pewnością znajdą się w skrzynce narzędziowej:

  • Średniej wielkości śrubokręt płaski lub krzyżakowy
  • Klucz nastawny
  • klucz nasadowy rurowy lub klucz płaskooczkowy
  • Wiertarka lub wkrętarka
  • Wiertło dostosowane do materiału, z którego wykonany jest blat
  • Ostry nożyk do przycinania wężyka
  • Taśma teflonowa lub inny środek uszczelniający
  • Gliceryna bądź inny smar do gumowych uszczelek

Montaż kranika odwróconej osmozy

Jeżeli nie mamy baterii czterodrożnej, zaczynamy od wywiercenia otworu w zlewozmywaku lub w blacie na dołączoną do zestawu wylewkę. Następnie należy dokręcić wylewkę do zlewozmywaka lub blatu i wkręcić w nią szybkozłączkę.

Podłączenie wężyków

Kolejny krok to podłączenie wężyka do trójnika i bezpośrednio do wylewki. Na odpływie do kanalizacji zakładamy zacisk. Wężyk ten będzie bezpośrednio szedł do filtra. Ostatni z wężyków podłączamy do zbiornika magazynującego wodę. Na obudowie odwróconej osmozy są dokładnie zaznaczone miejsca podłączenia wężyków więc mamy pewność, że wszystkie podłączenia zostaną wykonane prawidłowo.

Pierwsze uruchomienie

Przy pierwszym uruchomieniu filtra należy poczekać zanim zbiornik z wodą wypełni się. Później należy odkręcić zawór wylewki i poczekać chwilę aż wkłady przepłuczą się.

Montaż odwróconej osmozy nie jest tak skomplikowany

Wniosek nasuwa się jeden. Z montażem odwróconej osmozy Ecoperla Rosa poradzi sobie każdy domowy majsterkowicz. Choć wyżej przedstawione informacje dotyczą właśnie tego filtra kuchennego, taki sam schemat montażu można zastosować do znacznej większości systemów odwróconej osmozy, z którymi spotkamy się na rynku.

A jak dbać o odwróconą osmozę?

Warto pamiętać, że każde domowe urządzenie, w tym także filtr kuchenny, wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Takie działania mają na celu rzecz jasna zwiększenie higieny użytkowania, zapewnienie stałej, najwyższej wydajności i najlepszych efektów oczyszczania wody. Podstawowym działaniem jest regularna wymiana wkładów zgodnie z zaleceniami producenta. Co jakiś czas warto zastosować płukanie z dezynfekcją, by dokładnie przeczyścić urządzenie od środka. W tym celu warto zastosować płyn dezynfekujący Ecoperla Antibacter (więcej informacji znajdziesz w artykule: Zadbaj o swój filtr wody z nowymi produktami Ecoperla).

Wszystkie ważne informacje dotyczące tego, w jaki sposób dbać o odwróconą osmozę znajdziecie w artykule: Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie filtrów do wody oraz w poniższym filmiku. Wiadomo, że producenci różnych urządzeń mają co do ich konserwacji różne rekomendacje. Warto się dowiedzieć, w jaki sposób dokładnie dbać o model, który został zainstalowany w Twojej kuchni. A tutaj już ogólne zalecenia, które mogą znaleźć swoje zastosowanie wśród większości systemów odwróconej osmozy:

Komentarze

u mnie w domu niestety mężczyzny brak, ale spróbuję poradzić sobie sama z takim urządzeniem ;)
skoro mówicie, że nie jest to takie skomplikowane, wystarczy tu podpiąć tu rozkręcić i gotowe, to będę probować :D
Myślałam, że sama eksploatacja filtra jest dużo bardziej skomplikowana. Jestem mile zaskoczona, tym bardziej, że od jakiegoś czasu robię research i małe podchody do różnych modeli RO.
Bardzo się cieszę, że znalazłam ten wpis :) Zastanawiałam się, czy ciężko samodzielnie podłączyć taką osmozę, ale damy radę :) Jedyne co, to muszę kupić tę baterię trójdrożną, bo nie chce wiercić dziury w zlewozmywaku
Nawet ja sobie sama poradziłam :) Co prawda, ze zlewozmywakiem pomagał brat, ale mogę powiedzieć, że prawie sama wszystko podłączyłam! Nie jest to skomplikowane, jest instrukcja, wszystko jasno wytłumaczone :)
To prawda, nie jest to bardzo skomplikowane zadanie. Myślałem, czy by nie poprosić o pomoc hydraulika, ale instrukcja przy mojej osmozie jest czytelna. Bez problemu również dodzwoniłem się do samego producenta (zamówiłem tu filtr marki Ecoperla) i dowiedziałem się tego, czego nie byłem pewien.